Merkel traži Kosovo u UN

Izvor: Blic, 08.Jun.2015, 22:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Merkel traži Kosovo u UN

Trajno rešenje odnosa Beograda i Prištine, kao i pristanak Srbije na slabljenje Republike Srpske biće dva osnovna zahteva Angele Merkel.

Konkretno, kako saznaje „Blic“, Nemačka traži da Srbija „u doglednoj budućnosti“ dopusti članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, ali i da podrži ustavne reforme u Bosni i Hercegovini kojima bi se smanjio uticaj entiteta.

Nemačka kancelarka, najmoćnija žena na svetu, dolazi u posetu Beogradu početkom jula i ove dve >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << stavke su u vrhu onoga što će preneti državnom vrhu Srbije.

Prema stavu Berlina, to što bi Srbija omogućila ulazak Kosova u UN ne bi značilo da je priznala jednostrano proglašenu nezavisnost. Sve bi bilo obavljeno po modelu „dve Nemačke“, iz doba hladnog rata do 1990, kada se istočna i zapadna Nemačka formalno-pravno nisu priznale, ali su obe bile u UN.

Stop za uvrede na ćirilici

Nemačka vlada je blokirala sve ćirilične komentare na Instagram profilu Angele Merkel nakon bujice uvreda iz Rusije. Otvoren prošle srede, Instagram profil Merkelove je odmah bio zasut opscenim porukama na ruskoj ćirilici. Uvrede su najpre brisane, ali bi se odmah pojavile nove.

Merkelova traži članstvo Kosova u UN jer je to jedini način da ono postane članica Saveta Evrope i OEBS, kao i Evropske unije. To bi ujedno značilo trajno rešenje kosovskog pitanja, koje već decenijama ugrožava nemački interes za stabilnim Balkanom.

Drugi stalni izvor nestabilnosti u regionu je, smatraju Nemci, položaj Republike Srpske. Zbog toga će Merkelova tražiti da Srbija pristane na slabljenje RS, da se jasno ogradi od Milorada Dodika, da se suprotstavi njegovom referendumu za otcepljenje RS i da pristane na ustavne promene kojim bi ojačale centralne institucije u Sarajevu.

Đorđe Vukadinović iz Nove srpske političke misli kaže da je „potpuno jasno“ da su Kosovo u UN i slaba Republika Srpska „dva zahteva Zapada koja će se pre ili kasnije pojaviti na stolu tokom naših pregovora za pristupanje EU“.

- Videćemo da li će ovi zahtevi biti formalizovani sada, kao zahtev prilikom posete Merkelove, ili će to biti malo odloženo, ali da će se pojaviti na stolu nema sumnje. Kada je reč o članstvu Kosova u UN, po modelu dve Nemačke, to je bio predlog Volfganga Išingera još pre proglašenja nezavisnosti Kosova. Ograđivanje od Dodika su Nemci tražili još od Tadića, i to nije samo zahtev Nemačke, već i SAD. Posle primene Briselskog sporazum, Dodik je zasigurno prva sledeća tema - kaže Vukadinović za „Blic“.

Angela Merkel je prošli put bila u Beogradu u avgustu 2011. godine. Domaćin joj je bio tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić. Razgovori su se završili debaklom, a Merkelova je optužila Tadića za kršenje obećanja u vezi sa Kosovom. Smatra se da je Tadić tog dana izgubio svaku podršku Nemačke, koja se okrenula Nikoliću i Vučiću.

Angela Merkel bi u Beograd trebalo da stigne 7. jula, a sledeća dva dana provešće u Tirani i Sarajevu.

Tokom juna i jula Srbija će prolaziti kroz pravu diplomatsku ofanzivu. Premijer Vučić i ostali državni zvaničnici imali su i imaće susrete sa nekim od najvažnijih ljudi na svetu. Ključne teme svih razgovora biće odnosi Srbije sa EU i Rusijom, energetika i ekonomija.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.