Štrajk prosvetara: Da li je u sredu moguć dogovor?

Izvor: Mondo, 25.Sep.2018, 09:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Štrajk prosvetara: Da li je u sredu moguć dogovor?

U skladu sa ranijim najavama, nekoliko stotina osnovnih i srednjih škola u Srbiji juče je stupilo u štrajk skraćivanjem časova sa 45 na 30 minuta. U sredu sastanak sindikata sa ministrom prosvete.

Foto: Mondo/Stefan Stojanović

Štrajk organizuju četiri sindikata prosvete, koji traže da svi zaposleni u predškolskom, osnovnom >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << i srednjem obrazovanju sa sedmim stepenom stručne spreme budu raspoređeni, umesto u osmoj, u devetoj grupi u predloženom zakonu o platnim razredima u javnom sektoru, piše "Politika."

Škole koje su stupile u štrajk tokom cele ove nedelje radiće skraćeno, mada je za sutra u 1.15 zakazan sastanak predstavnika sindikata sa ministrima prosvete i javne uprave Mladenom Šarčevićem i Brankom Ružićem, ali, kako je najavljeno, i sa ministrom finansija Sinišom Malim.

Dosadašnji pregovori sindikalaca s predstavnicima ministarstava doveli su do svrstavanja razrednih starešina u devetu platnu grupu (drugi razred), ali je predloženo i da koeficijenti za plate direktora škola budu povećani za 46 odsto. Ovaj drugi predlog nije naišao na podršku predstavnika sindikata.

Skraćeni časovi u 1.000 škola

Jasna Janković, iz Unije sindikata prosvetnih radnika, kaže da je nelogično da u istoj grupi budu direktori škola sa 200 i sa 1.200 đaka, dok Tomislav Živanović (Granski sindikat „Nezavisnost”) smatra da posao direktora nije u toj meri složen da bi njihova plata bila toliko iznad ostalih u školama sa istim stepenom stručnosti. Živanović kaže da bi predlog sindikata (deveta platna grupa, prvi razred) zadovoljio zaposlene u prosveti, a prihvatljiv je i za državu, jer ne znači porast ukupne mase sredstava.

Štrajk u školama: Ponegde zvoni posle pola sata

Došlo bi do preraspodele novca, a samo bi neznatno bio korigovan planirani procenat porasta sredstava. Živanović zato kaže da je sindikalni predlog kompromis, jer prema toj varijanti prosvetari „uopšte ne bi izašli iz okvira predloženog budžeta”, ali im je važno da budu u devetoj grupi, prvi platni razred, zbog mogućnosti napredovanja. Ako bi ostali u osmoj grupi – treći razred, takve mogućnosti bile bi mnogo manje.

U istoj devetoj grupi su i lekari opšte prakse, ali Živanović napominje da su oni u četvrtom-petom platnom razredu, dok bi prosvetari bili u prvom. Kad bi predlog sindikata bio prihvaćen, lekari opšte prakse imali bi za deset odsto veće plate od nastavnika i profesora. I imali bi, kao i prosvetari, mogućnost da napreduju, jer lekar opšte prakse je početno zvanje, za razliku od bolje plaćenih lekara specijalista.

U sindikalnim odlukama o stupanju u štrajk navedeno je da će ovaj vid protesta trajati dok ne bude postignut sporazum ili dok štrajkački odbor ne donese drukčiju odluku, ali ministar Mladen Šarčević ovaj potez sindikata označava kao stvaranje određene vrste pritiska. Oni su, kaže, stupili u štrajk pre nego što smo se išta dogovorili. Zakazali smo finalni dogovor za sredu, niko im nije rekao da su njihovi zahtevi odbijeni, a oni pre dogovora štrajkuju.

Na pitanje da li to znači da je u sredu moguć dogovor, Šarčević kaže za "Politiku" da veruje da je moguć delimično, "jer nikad nije bilo to da neko postavi maksimalne ciljeve i u pregovorima dobije sve." To se odnosi i na zakon o platnim razredima. Ali pregovori su u sredu, naglašava ministar, mada posredno saznajemo da je neformalnih sastanaka sa sindikalcima bilo i juče.
Pogledaj vesti o: Štrajk prosvetnih radnika

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.