
Štrajk je prekid rada koji zaposleni organizuju radi zaštite svojih profesionalnih i ekonomskih interesa po osnovu rada. Zaposleni slobodno odlučuju o svom učešću u štrajku, štrajk se može organizovati u preduzeću ili drugom pravnom licu, odnosno deo kada fizičko lice obavlja skraćeno svoju delatnost, ili u grani delatnosti i kao generalni štrajk.
Štrajk se može organizovati i kao štrajk upozorenja. Štrajk upozorenja može trajati jedan sat najduže. Štrajk jeste zajednička obustava rada više zaposlenih u isto vreme za isti cilj. Štrajk je rezultat nezadovoljstva radnika sa upravom firme. Tokom industrijske revolucije štrajk je postao važno oružje u borbi između zaposlenih i poslodavaca.
Štrajk kao obustava rada je kolektivna obustava svih radnih aktivnosti dok se ne ispune određeni zahtevi stranke u radnom sporu koja je organizovala vreme štrajka. Štrajkovi mogu imati razne ciljeve i organizuje se od strane sindikata u struci, firmi i fabrikama, i kao opšti veliki štrajk. U politički napetim situcijama mogu se razviti opšti veći štrajkovi i paralizovati rad u celoj državi. Štrajk glađu je jedan oblik otpora, i to najčešće zatvorenika protiv vlasti u zatvoru. Štrajk se mora dobro organizovati jer postoji rizik da isti ne uspe pa da poslodavac krene sa smanjenjem plate i otpuštanjem organizatora.
Za uspešno organizovanje štrajka potrebno je nekoliko preduslova: da postoji jaka sindikalna organizacija, da organizacija ima određene zalihe novca od članarine, da postoje velike narudžbine prema firmi i rokovi koje poslodavac mora da ispoštuje prema kupcu, da postoji odluka većine radnika i sloga da se krene u štrajk. Štrajkački odbor je dužan da poslodavcu najavi štrajk dostavljanjem odluke o stupanju u štrajk, i to najkasnije pet dana pre dana određenog za početak štrajka, odnosno 24 časa pre početka upozorenja o štrajku, štrajk prema zakonu treba da traje sat vremena.
Štrajkački odbor i zaposleni koji učestvuju u štrajku dužni su da štrajk organizuju i vode na način kojim se ne ugrožava bezbednost lica i imovine i zdravlje ljudi, onemogućava nanošenje neposredne materijalne štete i omogućava nastavak rada po okončanju štrajka. Takođe ne smeju da sprečavaju poslodavca da koristi i raspolaže sredstvima kojima obavlja svoju delatnost, i ne smeju da sprečavaju zaposlene koji ne učestvuju u štrajku da rade. Odlukom o stupanju u štrajk utvrđuju se zahtevi zaposlenih, vreme početka štrajka, mesto okupljanja učesnika u štrajku ako se štrajk ispoljava okupljanjem zaposlenih i štrajkački odbor koji zastupa interese zaposlenih i u njihovo ime vodi štrajk. Zakon o štrajku je donet na osnovu ustava SRJ kojim je bilo utvrđeno da zaposleni imaju pravo na štrajk radi zaštite svojih ekonomskih i profesionalnih interesa, u skladu sa zakonom da pravo na štrajk može da se ograniči zakonom kad to zahteva priroda delatnosti.
Predviđeno je da zaposleni i državni službenici koji su u radnom odnosu i čiji je poslodavac mogu da organizuju štrajk upozorenja pod uslovima i na način utvrđenom zakonom. Iz navedenog zaključak je da državni službenici imaju pravo na štrajk koji mora biti organizovan u skladu sa zakonom o štrajku. Lok aut je situacija suprotna od štrajka, kada vlasnik nema dovoljno posla on zatvara firmu ili fabriku na određeno vreme, radnici ne dolaze na posao i ne primaju platu.
Svako ima pravo na štrajk dok god je on u okvirima zakona i ustava.
Ninić: Novica Antić štrajkuje glađu u zatvoru u Beogradu
Advokat Ivan Ninić je kazao da je posetio u Centralnom zatvoru petoricu osumnjičenih za "pripremanje dela protiv...
Izvor: Radio 021, 09.Jul.2025, 13:49
Advokat Ninić: Kafkijanski proces, Novica Antić štrajkuje glađu u zatvoru u Beogradu
Advokat Ivan Ninić je kazao danas da je posetio, u beogradskom Centralnom zatvoru, petoricu osumnjičenih za "pripremanja...
Izvor: NoviMagazin.rs, 09.Jul.2025, 13:12
Sindikalna solidarnost sa otpuštenim rudarima rudnika Lece
MEDVEĐA-BEOGRAD. Poverenike sindikata „Nezavisnost“ u Rudniku Lece, koji od 1. jula štrajkuju glađu zbog neobjašnjive odluke poslovodstva da prekine posao grupi iskusnih rudara, danima obilaze članovi „Nezavisnosti“ iz Bora, Majdanpeka, Kladova, Beograda…, objavio je portal Nezavisnost. Glavni poverenik sindikata „Nezavisnost“ u Rudniku Lece d.o.o. Svetozar Veljković i zamenik poverenika Srđan Jovanović započeli su štrajk glađu u znak protesta zbog odluke...
Izvor: JUGpress.com, 09.Jul.2025, 12:53
U rudniku Lece rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, državni organi ne reaguju
U rudniku Lece kod Medveđe rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, a državni organi ne reaguju, prenosi Jugpress.
Izvor: NoviMagazin.rs, 05.Jul.2025, 19:35
U rudniku Lece rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, državni organi ne reaguju
U rudniku Lece kod Medveđe, rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, a državni organi i nadležna ministarstva ne reaguju.
Izvor: Radio 021, 05.Jul.2025
U rudniku Lece rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, državni organi ne reaguju
LESKOVAC-MEDVEĐA. U rudniku Lece kod Medveđe rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, državni organi ne reaguju, nadležna ministrastva se prave mrtva a sudbina ovih ljudi i njihovih porodica ne zanima ni predsednika ove opštine Dragana Kulića. Ovim slučajem se ne bavi ni Koordinaciono telo za opštine Bujanovca, Preševo i Medveđu a problemi otpuštenih radnika i njihovih porodica ne zanimaju ni ministarku za rad, boračka i socijalna pitanja Milicu Đurđević Stamenkovski...
Izvor: JUGpress.com, 05.Jul.2025
Štrajk u beogradskom Centru za socijalni rad završen nakon četiri meseca
Štrajk zaposlenih u Gradskom centru za socijalni rad (GCSR) u Beogradu okončan je nakon više od četiri meseca.
Izvor: Radio 021, 05.Jul.2025