
Izvor: Blic, 17.Jun.2013, 14:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Monografija o dobitnicima nagrade „Aleksandar Lifka“ na Paliću
Na jubilarnom 20. Festivalu evropskog filma Palić, koji će se održati od 13. do 19. jula, biće predstavljena monografija „Dodir večnosti “ o dobitnicima prestižne nagrade „Aleksandar Lifka“, koju od 2000. godine FEF Palić dodeljuje velikanima iz Evrope i Srbije za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji. Jubilarni, 20-ti Festival evropskog filma Palić do 13. do 19. jula
Autor ove značajne monografije, koja će u dvojezičnom formatu (na srpskom i engleskom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << jeziku) biti promovisana na Festivalu je filmski kritičar Nebojša Popović, dok je izdavač FEF Palić.
„Cilj monografije je da sve nas podseti na najvažnije trenutke u opusima dobitnika nagrade ’Aleksandar Lifka’. To je, s jedne strane, lako i lepo, a s druge i jako teško, jer toga ima mnogo i nije nimalo jednostavno ako želite da na prostoru od nekoliko stranica sažmete sve ono što o tako značajnim autorima i delima treba reći. A zatim, dela mnogih dobitnika nagrade ’Aleksandar Lifka’, a reč je vrlo često i o remek-delima, odavno nisu ili su veoma retko prisutna na malim i na velikim ekranima. Monografija treba da podseti na ta dela i da ukaže na mudru odluku Festivala evropskog filma Palić da u našoj sredini otrgne od zaborava neke od najvećih dometa evropskog i svetskog filma“, kaže Nebojša Popović.
Lordan Zafranovic u Lifkinoj aleji
Ukazujući počast dobitnicima, Festival evropskog filma Palić je doživeo da mu se kao festivalu počast i vrati. U prilog tome govori podatak da su 23 dobitnika lično primila nagradu „Aleksandar Lifka“ (od ukupno 26). Dobitnici su svojim boravkom na Paliću, bilo da je on, kao u slučaju Kena Louča (Ken Loach), trajao svega petnaestak sati ili sve vreme Festivala u slučaju većine, ostavili trag koji će biti registrovan u monografiji kroz fotografije i u formi izjava, intervjua, koje je napravio autor monografije ili odlična novinarska ekipa koja vrlo stručno radi svake godine Festivalske novine.
Ken Rasel na Paliću
Spisak dosadašnjih dobitnika nagrade „Aleksandar Lifka“:
•Milena Dravić i Mikloš Jančo (Miklós Jancsó), 2000.
•Jirži Mencel (Jirí Menzel) i Dušan Makavejev, 2001.
•Gordan Mihić i Lučijan Pintilije (Lucian Pintilie), 2002.
•Kšištof Zanusi (Krzysztof Zanussi) i Puriša Đorđević, 2003.
•Živorad Žika Mitrović i Margareta fon Trota (Margarethe von Trotta), 2004.
•Andžej Vajda (Andrzej Wajda) i Eva Ras, 2005.
•Velimir Bata Živojinović i Teo Angelopulos (Theodoros Theo Angelopoulos), 2006.
•Ištvan Sabo (István Szabó) i Ljubiša Samardžić, 2007.
•Goran Paskaljević i Ken Louč (Ken Loach), 2008.
•Ken Rasel (Ken Russel) i Miki Manojlović, 2009.
•Goran Marković i Konstantin Kosta Gavras (Constantin Costa Gavras), 2010.
•Lordan Zafranović i Srđan Karanović, 2011.
•Žan-Mark Bar (Jean-Marc Barr) i Zoran Simjanović, 2012.
Ovogodišnji dobitnici nagrade „Aleksandar Lifka“ su proslavljeni ruski režiser i glumac Nikita Mihalkov i jedan od najvećih domaćih filmskih stvaralaca Emir Kusturica.
Kosta Gavras
Aleksandar Lifka je začetnik kinematografije na ovim prostorima i jedna od najznačajnijih evropskih figura zaslužnih za promociju filma u prvoj polovini prošlog veka.
Najčitanije SADA:
FEF: Monografija o dobitnicima Lifke
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Jun.2013
Na jubilarnom 20. Festivalu evropskog filma Palić, koji će se održati od 13. do 19. jula, biće predstavljena monografija "Dodir večnosti" o dobitnicima prestižne nagrade Aleksandar Lifka, koju od 2000. FEF Palić dodeljuje velikanima iz Evrope i Srbije za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji.