Izvor: B92, 06.Feb.2012, 19:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Transplatacije srca u Srbiji?
Ministar zdravlja Zoran Stanković izjavio je danas da bi u narednom periodu trebalo razviti sistem koji bi omogućio da se u Srbiji obavljaju transplantacije srca, pluća i drugih organa, koje se sada ne rade.
Stanković je, nakon otvaranja srpsko-italijanske konferencije o transplantaciji organa na Medicinskom fakultetu, rekao novinarima da u tome očekuje pomoć Italije, budući da je ta zemlja proteklih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << godina pomagala Ministarstvu zdravlja i ulagala u zdravstveni sistem Srbije.
"Bilo je mnogo reči o transplantaciji i potreba da se obavlja transplantacija srca, pluća i drugih organa i tkiva koji se ne rade u zemlji nas je navela da pozovemo predstavnike Italije i stručnjake i da napravimo sistem koji će funkcionisati u narednom periodu", kazao je Stanković.
On je naveo da bi trebalo načiniti protokole o saradnji i razmeni stručnjaka koji će omogućiti da se neke transplantacije poput transplantacije srca rade i u Srbiji.
"Potrebna su sistemska rešenja i spremni smo da sa svima koji u tome učestvuju učinimo napor i u periodu koji je pred nama rešimo taj problem", kazao je Stanković dodajući da je važno da u zemlji postoje i transplantacioni centri.
Prema njegovim rečima, važno je i da domaći stručnjaci provedu određeni period na usavršavanju u zemljama gde se te operacije rade kako bi bili obučeni da rade i najsloženije zahvate.
Dobar deo stručnjaka prošao je obuku, a obezbeđena su materijalna sredstva i oprema kako bi se radilo na tome da u Srbiji zažive transplantacije svih organa, istakao je Stanković.
Ambasador Italije u Srbiji Armando Varikio naveo je da je u proteklom periodu Italija dala 4, 5 miliona evra zdravstvenom sistemu Srbije, i da se razmatra mogućnost dodele još milion evra sektoru mentalnog zdravlja.
Varikio je kazao da je Italija rado svoja iskustva iz oblasti transplantacije prenosila stručnjacima.
Konferencija o transplantaciji organa na kojoj učestvuju brojni stručnjaci iz Srbije i Italije održava se u organizaciji Ministarstva zdravlja Srbije, italijanske ambasade i Ministarstvom zdravlja te zemlje, u skladu sa prošle godine potpisanim Memorandumom o saradnji u oblasti zdravstva i medicinskih nauka.
















