Specijalizanti niške Radiologije tvrde da su izloženi zračenju, nadležni kažu “tako je po zakonu”

Izvor: JužneVesti.com, 26.Nov.2019, 17:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Specijalizanti niške Radiologije tvrde da su izloženi zračenju, nadležni kažu “tako je po zakonu”

Specijalizanti sa Medicinskog fakulteta koji su na volonterskoj praksi na Radiologiji Kliničkog centra tvrde da im je ugroženo zdravlje, jer nemaju dozimetre koji prikazuju koliko su izloženi zračenju. Dekanica Dobrila Stanković Đorđević i direktor KC Niš Zoran Radovanović, koji je i prodekan za specijalističke studije, odgovaraju da dozimetara nema jer nisu u obavezi da ih kupuju nezaposlenim lekarima, a da se za intervencije sa većim zračenjem obezbeđuje zaštitna oprema. >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com <<

Da su specijalizanti izloženi radioaktivnom zračenju bez zakonom propisanih dozimetara ukazuju oni koji su na praksi u Kliničkom centru. Insistirali su da ostanu anonimni, jer se plaše da će zato što govore javno ostati bez specijalizacije. Kažu da specijalizacije plaćaju više od 100.000 dinara i da za taj novac fakultet može da im obezbedi dozimetre; foto: Vanja Keser

Pojašnjavaju da je svaki specijalizant radiologije u obavezi da ima dozimetar zračenja koji se godišnje očitava.

Volonteri sa radiologije tvrde da ga niko od njih nema, a iako su više puta zajedno sa profesorima pokušali da se izbore da ih dobiju, nadležni su pronašli “rupu u zakonu” koja ih na to ne obavezuje.

To su učinili tako što je specijalizantima zvanično radno mesto Medicinski fakultet, ali im je nastavno-naučna baza zapravo Radiologija Kliničkog centra Niš - i tako niko nije nadležan.

To automatski znači da mi nismo na Radiologiji, iako zapravo radimo tamo, ne na fakultetu. Tako su oni iskoristili tu “pravnu začkoljicu”, pošto bi dozimetre trebalo da obezbedi Medicinski fakultet, a ne Klinički centar, a na kraju nama to niko nije obezbedio - pojašnjavaju.

Priču o (ne)korišćenju dozimetara aktualizovao je bivši specijalizant, tvrde studenti, koji je nedavno tužio nadležne, jer sumnja da je zbog zračenja i nenošenja dozimetara dobio prekancerozu na štitnoj žlezdi.

To je još više uplašilo specijalizante koji su se pobunili, a kažu da zato dobijaju pretnje, smanjuju im se slobodni dani i zabranjuje ulazak u salu. Specijalisti tvrde da su nadležni pronašli "rupu u zakonu"; foto: JV

Sumnjaju i da je ovakav postupak nadležnih i pokušaj da uštede novac.

Pošto na radiologiji ima 120 specijalizanata, taj trošak očitavanja ide na teret Medicinskog fakulteta i iznosi 5.000 dinara po jednom dozimetru. Pošto bi to bio godisnji trošak od 600.000 dinara, Medicinski fakultet u Nišu je odlučio da ne očitava dozimetre i tako uštedi 600.000 dinara. Očitavanje je zakonska obaveza. Neočitavanje je krivično delo i studenti specijalističkih studija se izlažu nekontrolosanom zračenju - navodi se u pismu koje je dostavljeno redakciji.

Napominju i da 5.000 dinara za dozimetre po specijalizantu, iako ih ima mnogo, nije puno para za Medicinski fakultet, jer specijalizacije godišnje plaćaju više od 100.000 dinara.

U odgovoru koji potpisuju dekanica Medicinskog fakulteta Dobrila Stanković Đorđević i direktor Kliničkog centra i prodekan za specijalističke studije Zoran Radovanović pojašnjavaju da lekari koji su na volonterskoj specijalizaciji nemaju poslodavca - to nije ni fakultet ni KC Niš. Direktor KC Niš i dekanica kažu da nisu dužni da nabavljaju dozimetre volonterima; Foto: JV

Zato tumače da niko od njih nije u obavezi da nabavi zaštitnu opremu volonterima.

Dakle, nijednim pravnim aktom nije regulisano da je Medicinski fakultet, odnosno KC Niš, u obavezi da kupuje zaštitnu opremu za nezaposlene lekare. Prema tome, kako Medicinski fakultet i KC Niš nisu poslodavci lekarima na volonterskoj specijalizaciji, ne postoji pravni osnov za nabavku dozimetara i druge zaštitne opreme - odgovaraju.

Ipak, kažu da su 2016. godine zajedno sa šefom Katedre za radiologiju Draganom Stojanovim razmatrali “delikatnost ovog problema u pravnom pogledu” i da su nakon toga promenjeni uslovi konkursa za upis nezaposlenih lekara na specijalizacije.

Međutim, ne pojašnjavaju o kojim uslovima je reč i da li to znači da su studenti sami u obavezi da nabave dozimetre.

U konkursima za upis nezaposlenih lekara na specijalizacije “sa rizikom”, tj. volontera, bilo je navedeno šta je neophodno za upis i početak obavljanja specijalističkog staža za ovu kategoriju specijalizanata u cilju zaštite zdravlja, a po ugledu na konkurse koje objavljuje Medicinski fakultet u Beogradu - navode.

Dekanica i direktor kažu i da rendgenskom zračenju lekari mogu da budu izloženi samo tokom interventnih procedura i dodaju da se tada koristi zaštitna oprema kao što su kecelje, naočare i rukavice, koje koriste radiolozi i lekari na specijalizaciji, a to obezbeđuje KC Niš kao nastavna baza Medicinskog fakulteta.

Osim toga, interventne procedure izvode samo lekari specijalisti, a lekari na specijalizaciji posmatraju procedure jer one pripadaju domenu subspecijalističkog obrazovanja. Prema Planu i programu specijalizacije iz radiologije, koja traje 4 godine, staž iz oblasti interventne radiologije traje svega 3 meseca - dodaju.

Novinari su pitanja o ovom slučaju uputili i Ministarstvu zdravlja, jer u niškoj Zdravstvenoj inspekciji nisu želeli da govore o tome da li je bilo propusta i da li su volonteri na specijalizaciji, zato što nemaju poslodavca, izloženi zračenju koje može biti štetno po njihovo zdravlje.
Pogledaj vesti o: Zoran Stanković

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.