Izvor: RTS, 11.Nov.2021, 12:00

Istoričari o Danu pobede i Velikom ratu: Srbija jedinstvena po bitkama, pobedama i žrtvama

Istoričar Momčilo Pavlović kaže za RTS da doprinos Srbije pobedi u Prvom svetskom ratu treba valorizovati i isticati ono što su drugi o nama rekli. Ističe da je 1914. godine Cerskom i Kolubarskom bitkom Srbija zadivila svet, kao i borbama za Beograd. Istoričar Predrag Marković je za RTS rekao da je Dan pobede u Prvom svetskom ratu praznik koji delimo sa celim svetom i da je srpska vojska načela kraj tog rata. "Mi smo mala zemlja velikih ljudi", ističe Marković. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Momčilo Pavlović je gostujući u Dnevniku RTS-a rekao da na dva minuta od 1919. godine britanski kralj je rekao da se u tišini treba pomoliti za sve koji su stradali u Velikom ratu.

"Ta tradicija se u Komonveltu i danas poštuje od tog vremena, u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, mi smo kao pobednici srpsku državnost ugradili u jednu širu zajednicu. Ovo nije bio zvanični praznik, a na ovaj dan ne samo da su pravljene razne komemorativne svečanosti, nego je otkriven spomenik zahvalnosti Francuskoj i drugi spomenici", navodi Pavlović.
Prema njegovim rečima, počast i tišina ne trebaju mrtvima, nego živima, nama i generacijama koje dolaze.
Svaka istorija, ukazuje, počinje iz sadašnjosti i mi iz ovog trenutka izvlačimo pouke i razmišljamo zašto smo tu, gde smo mi među zemljama naprednog sveta, kako se govorilo 1918.
"Srbija je čuvajući svoju državnost izvela vojsku i narod i kasnije je uz pomoć saveznika vaskrsla i onda je svoje interese uklopila u šire interese za koje se verovalo da su braća i napravljena je zajednička država", navod i Pavlović.
Sve se, kaže, menja, pa i pogled na istoriju.
"Jedinstveni smo po tome što smo izbegli sa vojskom, pa se vratili, ali smo jedinstveni i po spomeniku zahvalnosti jednoj saveznici, Francuskoj, gde stoji rečenica da smo Francusku voleli. Posle 100 godina, 2018. godine Srbija nije tretirana kao saveznica na toj velikoj svečanosti u Parizu. Pre toga su se francuski predsednik Miteran i nemački predsednik Kol uhvatili za ruke obeležavajući zajednočko stradanje",
Srbija treba da poštuje sopstvenu istoriju, jer problem je nastao kada smo izgubili kontakt sa svojom tradicijom i svojom istorijom.
"Posle razbijanja te zajedničke države pokušava da se vrati tačkama iz istorije koji su bitni. Prvi svetski rat je nesporna tačka koju su nam i drugi priznali. Taj doprinos Srbije treba valorizovati i isticati ono što su drugi o nama rekli, a ne ono što mi o sebi pričamo", napominje Pavlović.
Ističe da je 1914. godine Cerskom i Kolubarskom bitkom Srbija zadivila svet, kao i borbama za Beograd.
"To su velike bitke. Tek kada je Nemačka sa Austrougarskom krenula sa svojom vojskom srpska vojska je morala da se povuče", zaključuje Pavlović.
Marković: Mala zemlja velikih ljudiPredrag Marković je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a rekao da je to jedini praznik u Srbiji koji delimo sa celim svetom.

"On se obeležava u zemljama Komonvelta. Kao što mi nosimo Ramondu, Britanci nose mak, koji simbolizuje polja maka u Flandriji. Kada smo bili ne samo deo sveta koji je pobedio, nego deo najhrabrijih, najuspešnijih armija na svetu", rekao je Marković.
Natalijina ramonda je, kaže Marković, cvet koji ne može da propadne, kao i naš narod.
"Divan simbol i imamo svoj, Nismo uzeli mak. Cvetu treba kap vode, a nama kap slobode", napominje Marković.
Prema njegovim rečima, srpska vojska je načela kraj rata.
"Ona je svojim udarom 15. septembra prva koja je probila frontove. Mi smo ti koji su započeli kraj rata", dodaje Marković.
Povlačenje preko Albanije je, ukazuje, čudesan događaj.
"To je vrlo redak događaj. Da država bude pregažena, a da sačuvamo vrednost dinara. Dinar je imao zlatnu podlogu, za razliku od krune. Mi smo uspeli da kao zemlja koja nema teritoriju sačuvamo valutu", kaže Marković.
Srpski vojnik je bio gladan, u opancima, voli svoju zemlju.
"Ceo narod se borio za isti cilj. Taj narod je ostao u svetloj uspomeni jer nije bilo izdajnika. Srpska vojska nije ubila nijednog zarobljenika. Zarobili smo po 50.000 ili 60.000 ljudi u velikim bitkama i nijedan nije streljan. Oficiri su nosili sablje zarobljene", ističe Marković
Prvi svetski rat je Veliki rat zbog veličine koju smo pokazali.
"Nikada tako mala zemlja je postigla tolike pobede. Austrougarska je bila osam puta veća od Srbije, ali smo ih toliko tukli da su morali da pozovu Nemce u pomoć", navodi Marković.
Marković dodaje da se oko broja žrtava vodi rasprava, i da različite procene govore da je Srbija izgubila između 700.000 i milion i 200.000 stanovnika.
"Otprilike je pola miliona Srba razlika u procenama. To su najveći gubici ikad koje je neka država pretrpela. Ta brojka, kolika god da je, kad se stavi u odnos sa brojkom Srbije od pre 1912. godine, koja je mnogo manja od Srbije 1914. godine", navodi Marković.
Navodi da smo mi, ali i najbolji među Slovencima i Hrvatima smatrali da je Jugoslavija bila jedini put. 
Svet, kaže, nije bio isti posle Velikog rata jer je ženska emancipacija odlično napredovala zbog rata, jer je 30 miliona žena nastavilo da radi posle Prvog svetskog rata i nisu htele da se vrate kući.
"Amerika je nenačeta. Rat je zadao udarac evropskom prestižu. Svet se potpuno promenio. Četiri carevine su pale u Evropi, pala je Austrougarska, Rusija, Nemačka i Turska, to je neverovatan događaj", smatra Marković.
Smatramo da je Francuska najviše pomogla, pomagala je Rusija koliko je mogla.
"Ali, najviše smo pomogli sami sebi. Nametnuli smo se. Niko nije računao na tu vojsku i da će iz albanskih gudura da izađe tolika vojska i toliki narod. Dobrovoljci u Srbiji su činili jedno 15 do 20 posto vojske", ukazuje Marković.
Ne smemo da zaboravimo vojvode, Nadeždu Petrović, engleske bolničarke.
"Svaki naš pradeda je bio heroj u tom ratu, svaka žena. Zamislite kakve su te žene heroine koje su sačuvale porodice, sedam godina same", ističe Marković.
Naša zemlja je, dodaje, posle Balkanskih ratova bila iscrpljena, ali je imala spremnu vojsku.
"Srbija se demografski brzo oporavila, već je 1922. godine prestignut broj stanovnika iz 1910. jer je imala ogroman natalitet, ali je duhovno udarac bio strašan", navodi Marković.
Možemo, navodi, da budemo ponosni.
"Mi smo potomci velikih ljudi, mi smo mala zemlja velikih ljudi", zaključuje Marković.
Pogledaj vesti o: Vojska Srbije,   Kolubara

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

TO SU BILI HEROJI! "Malo ko zna da srpska vojska u Prvom svetskom ratu nije ubila NIJEDNOG ZAROBLJENIKA" Predrag Marković: "Dan primirja je sećanje da smo bili pobednici"

Izvor: Blic, 11.Nov.2021

"Malo ko zna kakve je i koliko istinske heroje naša armija imala tokom istorijske pobede u Prvom svetskom ratu. Srpska vojska predvođena Živojinom Mišićem, Stepom Stepanovićem, Radomirom Putnikom, Petrom Bojovićem i ostalima nije ubila nijednog zarobljenika u Velikom ratu".

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.