Izvor: Vesti-online.com, 10.Dec.2014, 00:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šešelju nema života u Hagu

Vojislav Šešelj definitivno ima metastaze karcinoma na jetri i treba mu hitno omogućiti lečenje u Srbiji, a ne u haškom bunkeru, rekao je Bojić.

Zdravstveno stanje lidera Srpske radikalne stranke, haškog optuženika Vojislava Šešelja je ozbiljno, sa elementima životne ugroženosti i metastazama na jetri, saopštio je dr Milovan Bojić, jedan od članova lekarskog konzilijuma koji je posetio >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Šešelja u Hagu.

On je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u sedištu SRS-a naveo da kao ozbiljan čovek ne želi da licitira s tim koliko će Šešelj živeti, ali je dodao da "Šešelju nema života ako se ne leči".

- Nemam Šešeljevo odobrenje da o njegovom zdravstvenom stanju javno govorim, ali to činim zbog medicine, njegovog zdravlja i porodice, pa neka i o meni napiše knjigu u kojoj će me nazvati izdajnikom - rekao je Bojić, koji je bio ministar zdravlja u vreme vladavine Slobodana Miloševića.

Podsetio je da je Šešelju prethodno dijagnostikovan i rak debelog creva, ali da nije bilo adekvatnog medicinskog tretmana.

- Trebalo je da primi 12 doza hemoterapije, a primio je samo jednu. Dalju terapiju je odbio zbog toga što je iz bolnice bio prebačen u "bunker", prostoriju bez prozora. Obrazloženo mu je da se to čini jer bi njegove izlučevine zbog terapije mogle da budu toksične i štetne i po ostale zatvorenike i medicinsko osoblje, pa je zato izolovan - obelodanio je Bojić.

Ovaj lekar kao jedino rešenje vidi da se lider radikala leči u Srbiji, ali se to ne može očekivati dok mu ne bude ukinut pritvor.

Supruga lidera radikala Jadranka Šešešlj s kojom smo se juče čuli u dva navrata bila je posle obraćanja Milovana Bojića javnosti vidno uznemirena, u suzama i nije mogla da govori.

Ona je tokom jutra, kad smo se čuli prvi put, kazala da sa Šešeljem razgovara svakodnevno, ali ne pričaju o njegovom zdravstvenom stanju.

- Redovno se čujemo. Voja je kao i uvek jak i želi da zaštiti porodicu. Pričamo o drugim temama, a o njegovoj bolesti ne znamo mnogo ni on, ni ja - kazala je Jadranka Šešelj za "Vesti".

Da manevarski prostor za dolazak u Beograd lidera SRS-a nije veliki, ukazao je predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić.

On je istakao i da će država Srbija, ukoliko odbrana Šešelja bude tražila da nastavi lečenje u Srbiji, tu inicijativu podržati.

- To se, međutim, do sada nikad nije desilo, da puste pritvorenika na lečenje. Dešavalo se da odobre lečenje u Srbiji pritvoreniku koji je pušten na privremenu slobodu. Naš manevarski prostor nije veliki, ali podržaćemo Šešelja, njegovu odbranu i porodicu - naveo je Ljajić.

- Medicina i život treba da budu iznad prava. Prošlo je 12 meseci od trenutka kada je Šešelj ukazao na prve simptome do trenutka kada su obavljena prva snimanja debelog creva - naveo je Bojić.

On je dodao da srpski lekarski tim nije naišao na ljubaznost u Tribunalu.

- Bilo je teško doći do potrebne dokumentacije - obelodanio je Bojić i istakao dobru saradnju sa Rasimom Ljajićem i srpskom ambasadom u Holandiji. Objasnio je i da se javnosti obraća da bi se izbegli senzacionalistički navodi u medijima, dok će zvaničan i detaljan izveštaj tek biti sačinjen.

Prema rečima šefa pravnog tima za odbranu lidera SRS-a Zorana Krasića, Šešelj treba što pre da dođe u Srbiju jer nema osnova za ostanak u Hagu.

- Pritvor je privremena mera i nema zakonskog opravdanja da posle 20. marta 2012. ostaje tamo ni minut - kaže Krasić za naš list.

Ističući da ne vredi ni upoređivati lečenje u zatvoru i na slobodi, Krasić se pozvao na ocene srpskog lekarskog tima da Šešelj ne bi bio u tako ozbiljnom stanju da je od početka bolesti bio na slobodi.

- Verujem našim eminentnim profesorima da se bolest kakva je prošle godine konstatovana Šešešlju rešava kod nas za pet do sedam dana, ali tamo se sve skriva i komplikuje. Ovi lekari su potvrdili da je izostala blagovremena zdravstvena zaštita i da potrebne poteze u Hagu, ili nisu vukli, ili su to radili sa zakašnjenjem - naveo je Krasić.

On je ponovio da je svaki dan pritvora za Šešelja dokaz sistematskog urušavanja njegovog zdravlja.

Kaže i da se radikali nadaju dolasku svog predsednika kući, ali da je u Hagu mnogo puta odlučeno drugačije od očekivanog.

- Ako im ovo sada nije dovoljno za Šešeljevu slobodu, pitanje je gde ide međunarodno pravo, i iako se trudim da sve govorim s pravnog aspekta ne mogu a da ne pitam gde im je humanost - kaže Krasić.

Zoran Krasić objašnjava da radikali čekaju detaljan izveštaj srpskih lekara o Šešeljevom zdravstvenom stanju koji će, ukoliko predsednik SRS dozvoli biti na uvidu javnosti i nadležnima u Hagu.

- Očekujemo da neko tamo po službenoj dužnosti razmotri taj izveštaj, a mi idemo u Hag, gde ćemo 8. novembra protestovati kako bi građani u Holandiji i Evropi videli da nije najgori zatvor Gvantanamo na Kubi, već ovaj u centru Haga, u Holandiji. Da pokažemo da je to logor za Srbe u razvijenoj zemlji, a osim srpske dijaspore očekujemo i pripadnike međunarodnih humanitarnih i organizacija za ljudska prava - rekao je Krasić.

On ističe da je neshvatljivo da se lider SRS-a drži u "bunkeru", zbog navodne opasnosti da zrači jer je to "priča bez ikakvog medicinskog pokrića". Napominje i da su holandski civilni lekari korektni, a da je glavni problem u zatvorskim.

- Taj problem sa njima će ostati ako Šešelj ostane u pritvoru - zaključio je Krasić.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.