Šešelj: Nemam nameru da se izjasnim

Izvor: B92, 08.Jul.2014, 18:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šešelj: Nemam nameru da se izjasnim

Hag -- Lider SRS Vojislav Šešelj izjavio je da ne namerava da se pisano izjasni da li će poštovati uslove Haškog tribunala za pustanje na privremenu slobodu.

Ovo je navedeno u internom memorandumu Haškog tribunala u koji je Tanjug imao uvid.

U memorandumu se dodaje i da je Šešelj, u jutrošnjem telefonskog razgovoru s predstavnicom suda, rekao da je sve što je imao da kaže o ovom pitanju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << već izneo u prethodnoj pisanoj izjavi, zatraživši da o tome bude obavešteno sudsko veće.

Advokat Toma Fila rekao je danas Tanjugu da će lider radikala ostati u pritvoru pošto je juče istekao rok do kojeg je Šešelj trebalo da se izjasni da li prihvata uslove Haškog tribunala za puštanje na privremenu slobodu.

Fila je rekao da u ovakvim slučajevima nema posebne procedure i da, ako odgovora nema, smatra se da Šešelj nije saglasan sa uslovima koje mu je tribunal postavio.

Haški tribunal je 4. jula dao rok od tri dana lideru radikala da se izjasni da li će poštovati uslove za privremeno oslobađanje.

Glavni uslov je da bude pod nadzorom srpskih vlasti od trenutka oslobađanja pa sve do povratka u Hag, zatim da poštuje uslove kućnog pritvora tokom čitavog trajanja privremene slobode.

Šešelj bi trebalo da pristane i da preda pasoš srpskim vlastima, kao i da ne bude ni u kakvom kontaktu sa žrtvama i svedocima i da ne pokušava da na njih utiče ni na koji način.

Jedan od uslova je i da Šešelj ne ometa proceduru niti tok pravde i da o svom slučaju razgovara samo sa članovima svog pravnog tima.

Prema zahtevu Tribunala, Šešelj će, takođe, morati da se striktno povinuje svakom zahtevu srpskih vlasti kako bi im omogućio da poštuju obaveze koje im nameće odluka o privremenom oslobađanju.

Šešelj se 23. februara 2003. godine dobrovoljno predao Haškom sudu, gde se izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, koja ga tereti za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja od 1991. do 1993. godine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini.

Od tada je u pritvoru u Sheveningenu, a njegov predmet je i dalje u pretresnom postupku, koji je počeo 2007. godine. Tužilaštvo je krajem 2010. završilo iznošenje dokaza, a optuženi, koji se sam brani, nije želeo da iznosi nikakve argumente odbrane.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.