
Izvor: RTS, 06.Feb.2014, 20:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zašto dinar slabi?
Iako je Narodna banka Srbije od početka godine intervenisala prodavši 350 miliona evra, još traje višenedeljni pad vrednosti dinara. Uzrok pada nisu vanredni izbori, kažu upućeni. Ekonomisti tvrde da iza svega stoji loše stanje u privredi, dok NBS krivi turbulencije na svetskom finansijskom tržištu.
Višenedeljni pad vrednosti domaće valute još traje iako je Narodna banka Srbije od početka godine intervenisala prodavši 350 miliona evra. Raspisivanje vanrednih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << izbora nije razlog slabljenja dinara, kažu upućeni i procenjuju da narednih meseci neće biti velikih promena kursa.
Čega nema mnogo cena mu raste -po tom principu se određuje i kurs. Zato je Narodna banka od početka godine prodajom na tržište ubacila 350 miliona evra. Ali to nije zaustavilo rast kursa i za evro je potrebno dinar i po više nego početkom januara. Ekonomisti kažu da iza svega stoji loše stanje privrede.
"Da dinar ima jake temelje onda psihološki efekti, bilo da je reč o raspisivanju izbora ili nečem drugom, ne bi uslovljavali ovakav kontinuitet depresijacije od početka godine", kaže Saša Đogović sa Instituta za tržišna istraživanja.
Šta je dovelo do slabljenja dinara znaju učesnici na međubankarskom deviznom tržištu gde se kurs određuje.
Sonja Miladinovski iz "Sosijete ženeral" banke kaže da je u januaru bila izizetno visoka tražnja privrednika za devizama.
"To je uobičajeno za početak godine i potrebu privrednika da likvidiraju obaveze ili da se pripreme za ovu godinu", objašnjava Miladinovska.
Drugi razlog je oporavak američke privrede i podizanje tamošnjih kamata zbog čega stranci povlače novac ulažen u dinarske hartije od vrednosti. Zbog toga su oslabile i druge valute u regionu, kažu i u Narodnoj banci.
NBS je saopštio da je slabljenje dinara izazvano povećanom tražnjom za devizama od strane domaćih uvoznika energenata i turbulencijama na svetskom finansijskom tržištu zbog promene monetarne politike američkih federalnih rezervi.
Upućeni kažu da je nezahvalno prognozirati kako će se dalje kurs kretati, ali očekuju da bude relativno stabilan.
Kakav god da je kurs nije svejedno gde građani kupuju ili prodaju devize. Razlika između donjeg i gornjeg kursa u menjacnicama je oko dinar i po, a u bankama i do šest dinara.
Pogledaj vesti o: Izbori