
Izvor: Blic, 18.Jan.2017, 21:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Vikiliks": Asanž će doći u SAD samo ako mu garantuju prava
Osnivač "Vikiliksa" Džulijan Asanž će putovati u SAD kako bi se suočio s optužbama za koje on tvrdi da su iznete zbog njegovih uzbunjivačkih aktivosti samo ako njegova "prava garantovana", objavio je danas ovaj njegov sajt.
- Asanž je i dalje voljan da dođe u SAD pod uslovom da mu budu garantovana sva prava - navedeno je na Tviter profilu "Vikiliksa", prenosi AFP.
To je objavljeno nakon što je odlazeći američki predsednik Barak Obama doneo sinoć, tri dana >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pre isteka svog mandata, odluku o pomilovanju odnosno oslobađanju ili smanjenju kazne za više od 200 zatvorenika, među kojima je i transrodni vojnik Čelsi Mening.
Meningova (28), čije je pravo ime Bredli, osuđena je u avgustu 2013. godine na 35 godina zatvora za špijunažu zajedno sa drugim službenicima, nakon objavljivanja dokumenata na "Vikiliksu". Prema odluci Obame, iz zatvora će izaći u maju, preneo je Rojters.
"Vikiliks" je proglasio "pobedu" sinoć, nakon što je Bela kuća objavila ovu vest.
- Pobeda: Obama smanjio kaznu Čelsi Meningu sa 35 na 7 godina zatvora. Iz zatvora izlazi 17. maja - objavljeno je na Tviter nalogu "Vikiliksa", preneo je AFP.