
Izvor: Press, 18.Jan.2017, 18:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Vruć krompir" u rukama Asanža: Obama pomilovao Čelzi Mening, da li će se osnivač WikiLeaks-a predati?
Obamina odluka o pomilovanju dolazi samo nekoliko dana nakon izjave osnivača WikiLeaks-a Džulijana Asanža, koji je obećao da će pristati na izručenje u SAD, ukoliko Mening bude oslobođena
Odlazeći predsednik SAD Baraka Obama doneo je tri dana pre isteka svog mandata, odluku o pomilovanju odnosno oslobađanju ili smanjenju kazne >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << za više od 200 zatvorenika, među kojima je i transrodni vojnik Čelsi Mening, saopštila je Bela kuća.
Odluka o pomilovanju, dolazi samo nekoliko dana nakon izjave osnivača WikiLeaks-a Džulijana Asanža, koji je obećao da će pristati na izručenje u SAD, ukoliko Mening bude oslobođena. Još uvek nije jasno da li je odluka rezultat toga i kakav će biti epilog, ali svakako da je sledeći potez sada na Asanžu.
Mening (28), čije je pravo ime Bredli, osuđena je u avgustu 2013. godine na 35 godina zatvora za špijunažu zajedno sa drugim službenicima, nakon objavljivanja dokumenata na sajtu Vikiliks, što je najduža kazna za procurila dokumenta u istoriji SAD.
Ona je dva puta u zatvoru pokušala da izvrši samoubistvo, a lišena je slobode već gotovo sedam godina. Pema odluci predsednika Obame, iz zatvora će izaći u maju.
Foto: Beta, Barak Obama govori pred Kongresom
Odluka Baraka Obame iznenadila je analitičare, s obzirom da je odlazeći američki predsednik vodio jednu od najoštrijih kampanja protiv curenja podataka. Ipak, Obamin potez su žestoko kritikovali Republikanci, među kojima su Mak Tornberi Džon Mekejn.
Mekejn je dela Meningove okarakterisao kao čin špijunaže, koji je ugrozio bezbednost američkih trupa na terenu i same države SAD.
Sa druge strane, pravni zastupnici Nensi Holander i Vins Vord.
"Mening je uzbunjivač s najdužom kaznom u istoriji SAD. Njena 35-godišnja kazna zbog odavanja informancija koje su bile u javnom interesu nikada nije ugrozila SAD, i te tvrdnje su uvek bile preterane. Oduševljeni smo što je pravda sprovedena u formi pomilovanja", saopštili su advokati Meningove.
Foto: AP, Džulijan Asanž
Premda su mediji očekivali da će nakon pomilovanja Meningove, slično biti moguće i za Edvarda Snoudena, portparol Bele kuće Džoš Ernest objasnio je da "iako su njihovi prestupi slični, postoji velika razlika između njihovih slučajeva", čime je sugerisao da pomilovanje Snoudena nije namera odlazeće administracije.
Istovremeno, s obzirom da je novoizabrani predsednik Donald Tramp ismejao Obaminu odluku i da je najavio da će je poništiti, veliko pitanje jeste kada će se Asanž oglasiti povodom svog obećanja o predaji i šta će uraditi?
Verovatno je da će Asanž sačekati dok se Mening zaista ne nađe na slobodi, jer bi svaka predaja pre toga, Trampu praktično predala potpunu kontrolu nad njihovim sudbinama.