
Izvor: RTS, 21.Sep.2010, 19:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tadić sa Ban Kimunom
Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao u sedištu Ujedinjenih nacija sa generalnim sekretarom svetske organizacije Ban Kimunom. U toku dana, Tadić će razgovarati i sa predsednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barozom i nekoliko predsednika država.
Generalni sekretar UN Ban Kimun i srpski predsednik Boris Tadić razgovarali su u sedištu svetske organizacije u Njujorku.
U toku >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << dana, predsednik Tadić će razgovarati i sa predsednikom Evropske komisije Žozeom Manuelom Barozom, kao i sa predsednicima Kipra, Demtrisom Hristofijasom, Slovačke Ivanom Gašparovičem, Turske Abdulahom Gulom, Tadžikistana Emomalijem Rahmnom i generalnim sekretarom Saveta Evrope Torbjornom Jaglandom.
Tadić, koji boravi u Njujorku povodom 65. zasedanja Generalne skupštine UN, juče je izjavio će tokom predstojećeg susreta sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton razgovarati o nastavku evropskih integracija Srbije.
Kada je reč o dijalogu sa Prištinom, predsednik je ocenio da je rano za razgovor o modalitetima.
"Još je rano za spekulisanje kakav bi modalitet dijaloga između Beograda i Prištine mogao biti u budućnosti. Sada treba definisati proces koji treba da reši 'istorijski konflikt između Srba i Albanaca', jer je to jedini put ka EU", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je poručio da je potraga za haškim optuženicima jedna od temeljnih tačaka rada Vlade Srbije i njega kao predsednika i unutrašnja zakonodavna obaveza Srbije, njena moralna obaveza i pretpostavka pomirenja u regionu.
Povodom izjave glavnog haškog tužioca Serža Bramerca da bi EU trebalo da nastavi politiku uslovljavanja prema Srbiji dok se ne okonča saradnja s Tribunalom, Tadić je naveo da "nikakva politika uslovljavanja ne proizvodi veću aktivnost u Srbiji u traganju za haškim optuženicima".
Tadić je juče učestvovao na plenarnom sastanku o Milenijumskim ciljevima razvoja UN, a u obraćanju je poručio da je Srbija svesna svoje odgovornosti na lokalnom, nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou kada je reč o ostvarivanju tih ciljeva.
Predsednik je izazio uverenje da će Srbija do 2015. uspeti da ostvari svih osam milenijumskih ciljeva i naveo da je u proteklih pet godina stopa siromaštva u Srbiji prepolovljena.
Tadić je istakao i da se svet suočava s teškoćama u ispunjavanju Milenijumskih razvojnih ciljeva zbog finansijske krize, ali da to ne sme da utiče na iskorenjivanje gladi i siromaštva na globalnom nivou.
Srpski predsednik će u sredu, u Harvard klubu, govoriti o mogućnostima investiranja u Srbiju na simpozijumu "Putevi prosperiteta".
Tadić će se obratiti Generalnoj skupštini u subotu, 25. septembra, u okviru generalne debate tog tela UN.