Tadić i Josipović položili vence na Ovčari i Paulin Dvoru

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Nov.2010, 17:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić i Josipović položili vence na Ovčari i Paulin Dvoru

VUKOVAR, PAULIN DVOR -

Poklanjajući se pred svim žrtvama koje su nevino stradale, verujem da činimo dobro za decu koja dolaze, izjavio je danas predsednik Srbije Boris Tadić u Paulin Dvoru, gde je položio venac srpskim žrtvama rata u Hrvatskoj 1991. godine.

Tadić je istakao da je u Paulin Dvoru odao poštu svim žrtvama rata u Hrvatskoj srpske nacionalnosti, dok je na Ovčari odao poštu svim >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << žrtvama hrvatske nacionalnosti.To činim danas u Hrvatskoj, to sam činio juče u Bosni i Hercegovini i tu ću činiti sutra gde god da su stradale nevine žrtve, poručio je Tadić.

Tadić je ocenio da je tokom 1990-ih godina vladala politika koja je smatrala da će kroz nanošenje zla drugom narodu otvoriti perspektivu sopstvenom narodu.

"To je štetna i opasna politika koja proizvodi nesreću. Siguran sam da Srbija i Hrvatska imaju bolju perspektivu od one koja nas je zadesila u 20. veku", rekao je Tadić.

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je danas da žrtve zločina u Paulin Dvoru zaslužuju izvinjenje, jer ni za jedan zločin ne postoji opravdanje.

"Čitava Hrvatska će progoniti svaki zločin bez obzira ko ga je počinio. Počinioci ovog zločina u Paulin Dvoru su kažnjeni, ali ima i onih zločina koji nisu kažnjeni", rekao je Josipović nakon polaganja venaca na spomen-groblju u Paulin Dvoru.

On je dodao da država ne sme učestvovati u zataškavanju zločina i naveo da Hrvatska "želi, hoće i mora" da ima dobre odnose sa susedima.

Poseta Ovčari

Predsednici Srbije i Hrvatske, Boris Tadić i Ivo Josipović, ranije su položili vence na spomen obležje masovne grobnice u Ovčari kod Vukovara.

Na vencu koji je položio predsednik Srbije napisano je: "Nevinim žrtvama predsednik Republike Srbije Boris Tadić".

Niko nas nije naterao da se sastanemo

Predednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović odbacili su danas u Vukovaru medijske spekulacije da ih je na dasnašnji susrt u Vukovaru naterao Brisel.

Na pitanje novinara da li ih Brisel naterao na sastanak, Tadić je rekao da je u Vukovar došao kao čovek.

"Niko nas nije naterao na ovo ni Brisel ni Vašington, niko ne treba da me dovede ni u Srebrenicu ni u Vukovar, došao sam ja, čovek, Boris Tadić", rekao je srpski predsednik.

Upitan može li se očekivati da Srbi i Hrvati uskoro uče istoriju iz istog udžbenika, Tadić je rekao da je nužno da se do toga dođe, ali da je potrebno učiniti još mnogo da bi smo imali udžbenik istorije kao Francuzi i Nemci.

"Da bi se pomirili ljudi potrebno je priznati nedelo, uputiti izvinjenje, prihvatiti izvinjenje i dati oproštaj", rekao je srpski predsednik.

On je kazao da je istorija 20. veka ispunjena i zločinima i "sjajnim stranicama", ali da su potrebni i lični gestovi.

"Danas je učinjen jedan od njih, ali to podrazumeva i pravnu proceduru", kazao je on i podsetio da su dve zemlje u pravnom sporu pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

"Taj proces podrazumeva utvrđivanje istine i dok traje ne mešam se u ishod", rekao je Tadić.

"Predložio sam povlačenje tužbi, ali, s obzirom na trenutnu situaciju, odgovor na to šta se tačno događalo na ovim prostorima ostavljam pravnicima i istoričarima", rekao je Tadić.

Josipović je istakao da "nema Vašingtona, Brisela, Rima ili Madrida da nas tera na ovo što smo učinili juče, što činimo danas i što ćemo činiti sutra, a to je dovršetak procesa pomirenja".

Potrebno je okrenuti još puno stranica od kojih je najteža stranica nestalih, kazao je hrvatski predsednik.

Apel predsednika da se otkriju lokacije grobnica

Predsednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović pozvali su danas sve one koji imaju informacije o eventualnim lokacijama grobnica u koje su pokopane žrtve poslednjeg rata da kontaktiraju nadležne državne organe Hrvatske.

Dvojica predsednika su, posle sastanka sa predstavnicima organizacija Srba u hrvatskoj i porodicama nestalih, poručili da će Srbija i Hrvatska garantovati nezastarevanje nacionalno motivisanih zločina, i da će procesuirati odgovorne bez obzira na nacionalnost žrtava.

"To je pitanje političkih principa, zajedničkih vrednosti i evropskih vrednosti, takav pristup je jedino moguć ako želimo pomirenje i zajedničku budućnost u ovom delu Evrope", poručio je Tadić.

"Hrvatska će procesuirati svaki ratni zločin i ratni zločini ne zastarevaju. Postoje nestale osobe srpske nacionalnosti i na rešavanju tog problema radićemo na način koji ne deli po nacionalnosti", kazao je Josipović.

Predsednik Srbije je istakao da je njegova obaveza da štiti kulturni identitet i interese Srba gde god oni žive, i zahvalio gradonačelniku Vukovara Željku Sabu na jednakom odnosu prema sugrađanima svih nacionalnosti.

Tadić je najavio da će, gotovo dve decenije po završetku ratnih sukoba u Vukovaru, Srbija učestvovati u obnovi tog grada, što, kako je rekao, neće biti samo simbolični gest već i način da se poboljša kvalitet života građana.

Predsednik Josipović je rekao da su Srbi u Hrvatskoj u istoriji dali velike doprinose svome društvu, i da će svest o toj njihovoj ulozi biti utkana u hrvatski identitet.

Prema njegovim rečima, današnji sastanak sa predstavnicima srpske zajednice, kojem je prisustvovala i premijerka Jadranka Kosor, jeste novi početak u odnosima Zagreba sa hrvatskim državljanima srpske nacionalnosti.

Tadić: Mladić i Hadžić biće uhapšeni ako su u Srbiji

Tadić je dodao da će odbegli haški optuženici Ratko Mladić i Goran Hadžić, ako su u Srbiji - biti uhapšeni.

"Srbija je do sada izručila 44 optužena. Uveravam vas da ne postoji nijedna prepreka da se taj proces završi do kraja", izjavio je Tadić u Vukovaru odgovarajući na pitanje hrvatskih novinara o preostalim haškim optuženicima.

Tadić je istakao da je vreme za hapšenje Mladića i Hadžića bilo "juče", i da Srbija čini sve da završi taj proces.

Predsednik Srbije je konstatovao da u Hrvatskoj možda postoje predrasude kada je reč o spremnosti Srbije da okonča saradnju sa Haškim tribunalom, i poručio da niko ne treba da sumnja da po tom pitanju Srbija čini sve što je u njenoj moći.

Kosor: Nova knjiga u odnosima Hrvatske i Srbije

Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor izjavila je danas u Vukovaru da je poseta predsednika Srbije Borisa Tadića važan trenutak u odnosima dve države, izrazivši zadovoljstvo svime što je Tadić izgovorio na Ovčari kod Vukovara.

Upitana da li je tokom susreta s predsednikom Srbije bilo reči o povlačenju međusobnih tužbi za genocid, Kosor je novinara rekla da odluku o tome donosi vlada Hrvatske, ali da o tome još nije razgovarano, prenosi agencija Hina.

Kosor je zajedno s Tadićem i predsednikom Hrvatske Ivom Josipovićem u Vukovaru razgovarala s predstavnicima udruženja nestalih, kao i sa predstavnicima srpske manjine.

"Sa zadovoljstvom pozdravljam sve ono što je predsednik Boris Tadić izgovorio na Ovčari kao i što se poklonio žrtvi hrvatskih branitelja i civila Vukovara u kojem je u Domovinskom ratu poginulo, po još nepotpunim podacima, oko 1.700 hrvatskih branitelja i civila", rekla je Kosor.

Ona je ocenila da je posetom predsednika Srbije Vukovaru "otvorena jedna nova knjiga" u odnosima dve države.

Kosor je takođe izrazila zadovoljstvo što je Hrvatskoj vraćen deo dokumentacije odnesen iz vukovarske bolnice 1991. čemu je bio posvećen najveći deo sastanka sa udruženjima nestalih.

Premijerka je istakla da je "jako ponosna na dostojanstvo" s kojim su predstavnici udruženja zatočenih i nestalih dočekali predsednika Tadića i govorili o svojoj tragediji i patnji.

Na pitanje da prokomentariše odlazak predsednika Tadića u Paulin Dvor, gde je 1991. ubijeno 18 srpskih civila, Kosor je rekla da su se "dvojica predsednika dogovorila o tome".

Ona je dodala da je "svaka žrtva žrtva i treba joj odati poštovanje".

Hrvatska premijerka je takođe izrazila uverenje da će uskoro doći do novog trilateralnog susreta premijera Slovenije, predsednika Srbije i nje.

Kosor: Još nije razmatrano pitanje povlačenja tužbe

Pahor: Tadić danas obavlja važan posao

Slovenački premijer Borut Pahor ocenio je u Ljubljani da predsednik Srbije Boris Tadić današnjom posetom Vukovaru "obavlja važan posao".

"Ono što Tadić čini danas je pozitivno", rekao je Pahor na konferenciji za novinare nakon sednice vlade.

Upitan o nedavnoj poseti Srbiji, Pahor je preneo stav predsednika Tadića da ratni zločini nikada ne zastarevaju i da se žrtava rata treba sećati sa pijetetom.

Pahor je ponovio i stav Tadića da "brazgotine rata treba celiti činjenjem" i u tom kontekstu istakao njegovu današnju posetu Vukovaru.

Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor rekla je danas da Hrvatska vlada za sada nije razmatrala pitanje povlačenja hrvatske tužbe za genocid protiv Srbije.

"Tužbu može da povuče samo Hrvatska Vlada, a Vlada o tome do sada nije razgovarala i nije razmatrala to pitanje", rekla je Kosor odgovarajući na pitanje Tanjugovog izvestača.

Ona je dodala da je razgovor u četiri oka koji je imala sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem bio prilika da se razgovara, te da je ova tema takođe dotaknuta.

Kosorova je istakla da je bilo reči o budućim privrednim projektima i izrazila očekivanja da će u skoroj budućnosti ponovo doći do trilateralnog susreta sa predsednikom Srbije i premijerom Slovenije Borutom Pahorom .

"Ovakav trilateralan sasatanak već je jedanput održan. Verujem da će uskoro doći do novog sastanka", rekla je Kosorova.

Paulin Dvor i Vukovar u etičkoj, ne matematičkoj, ravni

Predednik Srbije Boris Tadić i njegov domaćin, hrvatski predsednik Ivo Josipović, negirali su danas da odlazak u Paulin Dvor, mesto stradanja srpskih civila u ratu 1991. godine, umanjuje zločin koji se dogodio u Vukovaru tokom protekog rata.

Na pitanje jednog od hrvatskih novinara da li odlazak u Paulin Dvor, s obzirom na broj žrtava u tom mestu, znači umanjivanje zločina u Vukovaru, Tadić je rekao da svi koji smatraju da se ovde radi o brojkama nisu dobro razumeli svrhu današnjeg dana i upitao: "Ko može upoređivati zločin".

"Mi danas nismo u matematičkoj ravni, nego u etičkoj. Matematički pristup bi bio prebrojavanje brojeva, koji nemaju kraja...", ukazao je Tadić.

Josipović je kazao da odlazak u Paulin Dvor ne znači umanjenje zločina u Vukovaru koji je simbol hrvatske borbe.

"Siguran sam da će svi koji razmišljaju o budućnosti pozdraviti odlazak u Paulin Dvor", rekao je Josipović.

Da pokoljenja oslobodimo ratnog bremena

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je danas da je došao na Ovčaru da se pokloni žrtvama i oda im poštu i poštovanje, u uverenju da se pokoljenja moraju rasteretiti ratnog bremena.

"Došao sam ovde da uputim reči izvinjenja i iskažem žaljenje", rekao je Tadić nakon što je na Ovčari položio venac zajedno sa predsednikom Hrvatske.

On je izrazio uverenje da se na taj način mogu stvoriti mogućnosti da Srbi i Hrvati, Srbija i Hrvatska okrenu novu stranicu istorije "našu decu oslobodimo bremena devedesetih godina".

"Demokratska Srbija želi da uspostavi politiku dobrosusedstva i saradnje. To je pretpostavka pomirenja i otvara mogućnosti. To je politika koja je sasvim suprotna od politike devedesetih", rekao je Tadić.

On je rekao da danas u Vukovaru i na Ovčari poklanjajući se žrtvama mislimo na budućnost, na one koji danas istupaju u naše nacionalno ime i na one koji će se tek roditi.

"Priznanjem zločina stvaraju se mogućnosti za oproštaj i pomirenje, poručio je Tadić sa Ovčare dodajući da će se kada se naši narodi izmire otvoriti nova stranica budućnosti .

"Sve što se dogodilo Srbima i Hrvatima u dvadesetom veku može biti sklopljeno u knjigu prošlosti, a to je čin pisanja knjige budućnosti", rekao je Tadić.

Josipović je rekao da je Ovčara mesto boli i stradanja žrtava bezumne politike.

"Došli smo da se poklonimo žrtvama, izrazimo saučešće, ali i obećamo da ni jedan zločcin neće ostati nekažnjen", rekao je Josipović.

On je izrazio uverenja da će ovim biti dat novi podsticaj za pronalazenje, otkrivanje sudbine nestalih i uspostavljanje dobrosusedskih odnosa i da je moguća drugačija politika mira i prijateljstva.

Venac su pored predsednika Srbije i Hrvatske položili i članovi porodica žrtava.

Neki od članova porodica žrtava su nosili transparente: "Cijeli Vukovar je Ovčara", a jedna od njih kaže da traže samo istinu da dostojno sahrane svoje.

U masovnim grobnicama na Ovčari pronađeno je 200 tela, a za 61 se još traga. Za ovaj zločin, na ukupno 207 godina robije osuđeno je 15 osoba pred sudom u Beogradu i Haškim tribunalom.

Ovčara - Spomen dom

Predata dokumentacija iz vukovarske bolnice

Predsednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović razgovarali su danas, iza zatvorenih vrata, u zgradi uprave grada Vukovara, a hrvatskoj strani predana je dokumentacija odnesena 1991. iz vukovarske ratne bolnice.

Pomoćniku ministra hrvatskih branitelja Ivanu Grujiću dokumentaciju je predao predsednik srpske komisije za nestale osobe Veljko Odalović.

Grujić je, u izjavi za Hinu, kazao kako su primljenom dokumentacijom "pokrivena sva područja koja su nam bitna, a je li reč o celokupnoj dokumentaciji iz vukovarske bolnice tek će se utvrditi".

Prilikom izlaska iz zgrade poglavarstva predsednik Tadić se pozdravio sa saborskim zastupnicima Miloradom Pupovcem, Vojislavom Stanimirovićem, Milom Horvatom, Ratkom Gajicom, Đurđom Adlešič, Vesnom Pusić, Biljanom Borzan i Igorom Dragovanom, kao i istarskim županom Ivanom Jakovčićem.

Iz Vukovara Tadić odlazi u Paulin dvor, gde su decembra 1991. godine pripadnici hrvatskih snaga ubili 19 civila - 18 Srba i jednog Mađara. Za ovaj zločin, na 12 godina zatvora osuđena je jedna osoba.

Na trajektu "Golubica"

Predsednik Srbije Boris Tadić stigao je danas oko 10,15 časova u Vukovar, gde ga je dočekao njegov hrvatski kolega Ivo Josipović.

On je u Hrvatsku je doputovao trajektom Golubica iz Vajske, u opštini Bač.

Sa njim su na drugu obalu Dunava prešli vicepremijer Vlade za evropske integracije Božidar Đelić, sekretar Narodne skupštine Veljko Odalović, predsednik pokrajinske vlade Vojvodine, predsednik opštine Bač Tomislav Bogunović i Loren Stokvis, ambasador Holandije u Beogradu.

Na hrvatskoj strani reke dočekali su ga, aplauzom, Josipović, gradonačelnik Vukovara Željko Sabo, ambasadorka Holandije u Zagrebu i ambasador Srbije Stanimir Vukićević.

Za izveštavanje o današnjem, kako se ocenjuje istorijskom, događaju akreditovano je 230 novinara, rekao je sinoć gradonačelnik Vukovara Sabo.

Svuda su istaknute hrvatske zastave i zastave grada Vukovara.

Protest pristalica HSP-a

Predstavnici desničarske Hrvatske stranke prava (HSP) iz Zagreba postavili su danas ispred spomenika banu Josipu Jelačiću u centru grada 19 upaljenih belih lampiona u obliku slova V u znak sećanja na 19-godišnjicu vukovarske tragedije, protestujući tako zbog dolaska predsednika Srbije Borisa Tadića u Vukovar.

Na centralnom gradskom trgu takođe je postavljen i transparent "Izvinjenje, a ne žaljenje".

Organizatori su rekli da su lampioni upaljeni i na središnjim trgovima svih većih gradova u Hrvatskoj.

Predstavnici HSP-a su poručili da protestuju zbog Tadićevog dolaska u Vukovar, na Ovčaru i Paulin Dvor jer se time "poništavaju sve vrednosti koje su stvorene u Hrvatskoj".

"Kada Tadić dođe u Hrvatsku ponaša se kao da dolazi u svoju zemlju, a naši političari hrle u njegov, gotovo bih rekao, zagrljaj", rekao je predsednik zagrebačkog HSP-a Stjepan Šterc.

Stotinak pristalica HSP-a protestovalo je danas u Vukovaru zbog posete predsednika Srbije. Pristalice te stranke okupile su se kraj puta kojim je prolazila kolona automobila sa predsednicima Srbije i Hrvatske, izražavajući nezadovoljstvo zviždanjem i transparentima s porukama "Progurajte ovo i ulazite u EU" i "Ivo, radiš krivo".

Veliki publicitet Tadićevoj poset

Mediji u svetu daju veliki publicitet današnjoj poseti predsednika Borisa Tadića Vukovaru i naglašavaju da je ovo "poseta pomirenja" dve susedne zemlje.

"Srbija i Hrvatska otvaraju poglavlje budućnosti", ističe nemački radio "Dojče vele" u izveštaju uoči posete Tadića Vukovaru i susreta sa hrvatskim predsednikom Ivom Josipovićem.

"Okrećemo novu stranicu kojom se bližimo kraju poglavlja prošlosti, a otvaramo poglavlje budućnosti", izjavili su nemačkom radiju u kabinetu Josipovića uoči susreta dvojice predsednika u Vukovaru.

U najavi posete Tadića Vukovaru radio "Slobodna Evropa" naglašava da većina hrvatskih političara pozdravlja ovu posetu uz ocenu da se "radi o istorijskom događaju".

"Tadićeva, po mnogima istorijska poseta gradu koji je u jesen 1991. godine gotovo potpuno razrušen, doprineće pomirenju u regionu. Mislim da je dobro da svi učinimo sve što je moguće po pitanju normalizacije odnosa i pomirenja i u tom smislu će novi susreti predsednika Srbije i Hrvatske imati novi značaj", prenosi Bi-B-Si izjavu ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića.

Današnjoj Tadićevoj poseti Vukovaru publicitet daju i svetske novinske agencije. "Srbija i Hrvatska žele da iza sebe ostave ratna neprijateljstva", naglašava britanska agencija Rojters i dodaje da je ovo deo napora o pomirenju dve zemlje.

Agencija Asošijeted pres u najavnom tekstu o ovoj poseti naglašava da će dvojica predsednika položiti vence na mestima gde su početkom devedesetih godina stradali Srbi, odnosno Hrvati.

"Predsednici Tadić i Josipović su i ranije napravili korak ka pomirenju", ističe američka agencija.

"Relativizovanje stradanja"

Udruženje zagrebačkih branilaca Vukovara (UZBV) strahuje, međutim, od "relativizovanja stradanja hrvatskog naroda" i traži da se "ne zaboravi preko 1.000 nestalih koji vape za pravdom", jer je "jedina njihova krivica bila da su bili Hrvati".

Ratni zapovednik odbrane Vukovara Branko Borković smatra da poseta srpskog predsednika Vukovaru neće bitno pridoneti pomirenju, jer Tadić do sada nije na nedvosmislen način osudio ratne zločine počinjene u vreme režima Slobodana Miloševića.

Različite reakcije u Srbiji

Slično je raspoloženje i u Srbiji - poslanici skupštine Srbije iz vladajuće većine Tadićevu posetu ocenjuju kao doprinos poboljšanju odnosa dve zemlje, dok opozicija smatra da će to naneti štetu Srbiji.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović smatra da predsednici dve zemlje spadaju u političare koji šire dobre tonove i šalju dobre poruke građanima i regionu.

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov smatra da su odnosi Srbije i Hrvatske okosnica stabilnosti celog regiona.

Prilog novinara Radio Novog Sada Slobodana Šorka.
Pogledaj vesti o: Dvor

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.