Izvor: RTS, 25.Apr.2013, 10:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbi sa Kosmeta sa Dačićem i Vučićem
Predstavnici Srba sa severa Kosmeta razgovarali sa premijerom i vicepremijerom Ivicom Dačićem i Aleksandrom Vučićem o predlogu sporazuma Beograda i Prištine. Kosovski Srbi poručili da je sporazum za njih neprihvatljiv i da neće učestvovati u njegovoj primeni.
16.00 - Na pitanje da oceni učinak premijera Dačića i provog potpredsednika Vlade tokom briselskih pregovora, predsednik opštine Zubin Potok Slaviša Ristić je rekao da su "učinili sve što su mogli ali da to >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << nije dovoljno".
15.55 - Predstavnici Srba sa Kosmeta, posle sastanka sa Vučićem i Dačićem, izjavili da je za njih briselski sporazum Beograda i Prištine neprihvatljiv i neprimenjiv i da je za njih najveći problem što će morati da prihvate prištinske institucije.
15.40 - Završen sastanak predstavnika Srba sa Kosova sa premijerom Ivicom Dačićem i prvim potpredsednikom Aleksandrom Vučićem.
12.20 - Počeo sastanak Dačića i Vučića sa predstavnicima Srba sa Kosova i Metohije na kojem se razgovara o briselskom sporazumu.
Premijer Srbije Ivica Dačić i prvi potpredsednik vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić razgovarali su sa predstavnicima opština sa Kosova i Metohije. Posle sastanka, u 16.30 Vučić će održati konferenciju za novinare. Srbi sa Kosova su istakli da je briselski sporazum za njih neprihvatljiv i da neće učestvovati u njegovoj primeni.
Kako je novinarima nakon sastanka rekao predsednik opštine Zubin Potok Slaviša Ristić, predstavnici Srba sa Kosova su Dačiću i Vučiću preneli stav da je briselski sporazum sa Prištinom za njih neprihvatljiv, jer u njemu nema Srbije, već "samo integracije u takozvano nezavisno Kosovo".
Ristić je poručio da Srbi sa Kosova neće učestvovati u primeni sporazuma i da, ukoliko se na njemu insistira, treba da se raspiše referendum.
Prema njegovim recima, na sastanku nije bilo nikakvih pretnji, niti govora o merama koje bi vlada preduzela ukoliko bi oni bojkotovali sporazum, kao i da se ništa nije nametalo na silu.
Ristić je najavio i proteste Srba sa Kosova i Metohije, između ostalog i u Beogradu, ističući da oni neće biti stranački.
Upitan da li je u pregovorima moglo više da se dobije i da li su pregovarači u Briselu mogli više da učine, Ristić je rekao da nema sumnje da je pregovarački tim pokušao da dobije više, ali da nije smelo da se tako pregovara i da nije smelo to da se prihvati.
"Nije smelo da se pregovara ovako, prvo je trebalo razgovarati o povratku Srba, pa tek onda o ovim temama koje su očigledno nametnute. Ako hoće to da primene, moraće to da urade mimo nas", poručio je Ristić.
U delegaciji Srba sa severa Kosmeta pored Ristića bili su predsednik opštine Leposavić Dragiša Vasić, predsednik opštine Zvečan Dragiša Milović, načelnik Kosovsko-mitrovačkog okruga Radenko Nedeljković, zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica Dragiša Vlašković i narodni poslanik Bojan Jakovljević.
Uoči sastanka sa Ivicom Dačićem i Aleksandrom Vučićem, predstavnici Srba sa severa Kosmetarazgovarali su sa patrijarhom Irinejom.
Dačić i Vučić će se sastati i sa Štefanom Fileom, koji danas dolazi u Beograd.
Predstavnici Srba sa severa Kosova odbacili su sporazum koji je u Briselu parafirao srpski premijer Ivica Dačić, a na mitingu koji je u ponedeljak održan u severnom delu Kosovske Mitrovice zatražili su raspisivanje referenduma na kojem bi se građani Srbije izjasnili o njemu i usvojili Deklaraciju o osnivanju Skupštine Autonomne pokrajine KiM.






