Simić: Tekst platofrme obavezuje

Izvor: RTS, 20.Dec.2012, 13:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Simić: Tekst platofrme obavezuje

Od konačnog dokumenta platforme o Kosmetu ne može se odstupati, svakako ne bez velikih političkih posledica, kaže za RTS profesor FPN-a Predrag Simić. Zbog toga predsednik Tomislav Nikolić oprezno nastupa kako bi prikupio mišljenja, koja će uticati na konačni tekst platforme, ističe Simić.

Profesor fakuleta političkih nauka Predrag Simić kaže da se od konačnog teksta platforme za >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Kosovo i Metohiju se ne može odstupiti, svakako ne bez velikih političkih posledica.

"To je razlog zašto predsednik Tomislav Nikolić oprezno nastupa u javnosti. On prikuplja mišljenja, koja će na kraju uticati na konačan tekst platforme, isatkao Simić gostujući u Dnevniku RTS-a.

Simić kaže da se tu kriju formulacije koje se naći u platformi, ako su one u potpunost zaokružene. "One zavise od konsultacija sa ambasadorima, stalnih članica SB UN, EU i opozicije, kosovskih Srba, koje će dati konačni oblik samoj platformi i što će biti predstavljeno javnosti", dodaje Simić.

Prema njegovim rečima, razlog da se platforma predstavi prvo stranim ambasadorima, a tek posle predstavnicima opozicionih stranaka, Simić vidi kao oprez da se u javnost ne izaće sa stavom koji bi mogao da veže ruke pregovaračima.

Platforma ima svrhu da obezbedi opštu političku, parlamentarnu podršku i mobiliše javnost kao podršku pregovaraču, kaže Simić.

Ipak, Simić poručuje da poslednju reč o platformi imaće međunarodna zajednica.

Simić navodi da je svaki međunarodni sporazum predmet ratifikacije u parlamentu, ističući da dosadašnji sporazumi Beograda i Prištine nisu bili ratifikovani u Skupštini.

Kako objašnjava Simić, da je platforma već doneta, premijer Dačić vervatno ne bi pregovarao, ili bi njegov manevarski prostor bio znatno sužen.

Simić smatra da je sadašnji trenutak kritičan za ishod pregovora u dijalogu Beograda i Prištine, ocenjujući ga kao neizvestan.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Simić: Oprezno do konačnog teksta platforme

Izvor: RTS, 20.Dec.2012

Od konačnog dokumenta platforme o Kosmetu ne može se odstupati, svakako ne bez velikih političkih posledica, kaže za RTS profesor FPN-a Predrag Simić. Zbog toga predsednik Tomislav Nikolić oprezno nastupa kako bi prikupio mišljenja, koja će uticati na konačni tekst platforme, ističe Simić....

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.