ŠEF INTERPOLA JE IPAK ŠPIJUN Odavao je TAJNE SVOJE DOMOVINE zapadnim silama, a sada ga čeka JEZIVA KAZNA

Izvor: SrbijaDanas.com, 10.Okt.2018, 08:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ŠEF INTERPOLA JE IPAK ŠPIJUN Odavao je TAJNE SVOJE DOMOVINE zapadnim silama, a sada ga čeka JEZIVA KAZNA

Kontroverzna kineska Nacionalna komisija za superviziju uzima stvar u svoje ruke

Ugledni član Komunističke partije Kine i zvaničnik te zemlje Meng Hongvej (64), koji je podneo ostavku na čelo Interpola nakon što je krajem septembra uhapšen u svojoj domovini, otkad mu se i gubi svaki trag, u stvari je špijun koji je preko međunarodne policije odavao tajne svoje zemlje zapadnim silama.

To je otkrio britanski list Independent i bacio potpuno novo svetlo >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << na slučaj koji je uzdrmao planetu kada je u petak obelodanjeno da je Hongvej, jedan od najmoćnijih ljudi sveta, misteriozno nestao. Ubrzo je zvanični Peking objavio kako se uhapšeni nalazi pod istragom zbog umešanosti u korupciju i primanje mita, međutim, ispostavlja se kako su razlozi za njegovo privođenje daleko ozbiljniji. Zbog toga mu, kako se strahuje, preti doživotna robija.

Da stvar po Hongveja bude lošija, njegov slučaj, upozoravaju zapadni mediji, vodi kontroverzna kineska Nacionalna komisija za superviziju (National Supervision Commission), koja je zvanično sa radom počela u martu ove godine. Kada je njeno osnivanje najavljeno sredinom 2017, sve najveće međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava optužile su Kinu da će ugrožavati osnovne slobode svojih sunarodnika.

Peking je, s druge strane, branio njeno osnivanje obrazloženjem da će joj glavna funkcija biti obračunavanje sa korumpiranim visokim zvaničnicima Komunističke partije Kine i da će se služiti specijalnom metodom istrage nazvanom "ljudži". Mnogi, međutim, smatraju da ona sa sobom nosi stravičnije načine ispitivanja i ophođenja prema zatvorenicima nego što je to bio slučaj sa ranijom "šuanguej" metodom.

- "Ljudži" je, barem na papiru, trebalo da bude naprednija metoda u odnosu na "šuanguej", koji je uključivao brutalno mučenje zatvorenika. Međutim, zasad je jedino jasno da "ljudži" podrazumeva vremenski limit koliko osumnjičeni može da bude u pritvoru, a  iznosi tri meseca. Nakon toga, on može biti produžen na još najviše tri meseca ako osumnjičeni ne bude optužen.

Takođe, porodice pritvorenika u roku od 24 sata bivaju obaveštene o njegovom zatvaranju (što u slučaju Hongveja nije bilo tako jer njegova supruga Grejs Meng o njemu nije imala nikakve informacije od 25. septembra do 5. oktobra, prim. aut.). Takođe, "ljudži" podrazumeva da se svako ispitivanje zatvorenika snima - navodi portal Japantimes, uz naglasak da je teško znati šta pritvorenici prolaze kada se kamere isključe.

Interesantno je da se po novom kineskom zakonu procesuiranja najviših zvaničnika znaju lokacije na kojima su oni smešteni, dok kada je u pitanju "šuanguej" to nije bio slučaj, te su osumnjičeni često zatvarani u specijalno opremljenim sobama i hostelima širom grada.

- Te sobe su bile zvučno izolovane i sa specijalnim zidovima i nameštajem kako bi se sprečili eventualni pokušaji samoubistava - navodi japanski medij.

Podsetimo, Hongvej je supruzi pred nestanak poslao putem Vocapa sličicu noža, pa ona veruje da je tako želeo da joj kaže da je u smrtnoj opasnosti.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.