Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Feb.2013, 01:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Proslava Sretenja, centralna svečanost u Skupštini
BEOGRAD -
Nacionalni praznik Sretenje u Srbiji će biti obeležen nizom manifestacija, a centralna svečanost biće održana posle podne u Skupštini Srbije, uz prisustvo predsednika države Tomislava Nikolića i premijera Ivice Dačića.
Predsednik Nikolić prisustvovaće u 10 sati ceremoniji polaganja venaca i odavanja državnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i vojnih počasti kod Spomenika neznanom junaku na Avali, saopštila je pres služba predsednika Srbije.
Povodom obeležavanja nacionalnog praznika, predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić u 12 sati će tradicionalno položiti lovorov venac na sarkofag vožda Karađorđa u Crkvi Svetog Đorđa na Oplencu u Topoli
Kako je saopštila vladina Kancelarija za saradnju s medijima, ceremonija polaganja lovorovog venca Vlade Srbije biće obavljena uz najviše državne i vojne počasti, koje će tom prilikom odati počasna jedinica Garde Vojske Srbije.
U toj crkvi episkop šumadijski Jovan će u 13.20 sati služiti pomen, posle čega će vence na sarkofag Karađorđa položiti princ Aleksandar Karađorđević i princeza Katarina, a u ime predsednika Srbije njegov savetnik Oliver Antić.
Predsednik i premijer će u 16 sati prisustvovati centralnoj manifestaciji u Domu Narodne skupštine, gde će biti održana svečana sednica, dodeljena odlikovanja zaslužnim građanima i otvorena izložba u holu parlamenta.
U jutarnjim satima u Crkvi vaznesenja Gospodnjeg u Orašcu biće služena sveta arhijerejska liturgija, kojoj će prisustvovati i princ Aleksandar i princeza Katarina, a potom će uslediti pomen Karađorđu i ustanicima u Marićevića jaruzi i polaganje lovorovih venaca.
Ukoliko vremenski uslovi budu dozvoljavali, reprezentativni orkestri Garde i Vojnog orkestra prodefilovaće u 15 časova centrom Beograda i Niša.
Povodom praznika ulaz u sve muzeje i galerije u Srbiji od 15. do 17. februara biće slobodan.
Praznik će biti obeležen i u Domu kulture "Vojvodina" u Zubinom Potoku na Kosovu i Metohiji.
Kako je saopštila vladina Kancelarija za KiM, početak svečanosti zakazan je za 12 sati, a prisutnima će se obratiti i direktor Kancelarije za KiM Aleksandar Vulin.
Povodom Dana državnosti, takođe u Zubinom Potoku, u 11 sati u opštini Zubin Potok biće održana i svečana sednica četiri opštine sa severa KiM na kojoj će učestvovati i predstavnici bratskih opština iz Srbije.
Proslava Dana državnosti počela je juče počasnom artiljerijskom paljbom sa Savske terase Beogradske tvrđave u 16 sati, uz najviše državne i vojne počasti, a povodom obeležavanja nacionalnog praznika, u osnovnim i srednjim školama u Srbiji organizovane su tematske aktivnosti posvećene značajnim istorijskim događajima i ličnostima iz nacionalne istorije, a posebno Prvom srpskom ustanku i Sretenjskom ustavu.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Srbija obeležava Sretenje - Dan državnosti: Svečana sednica Skupštine (FOTO, VIDEO)
Izvor: S media, 15.Feb.2013
Brojnim manifestacijama Srbija danas obeležava Dan državnosti, 15. februar, u znak sećanja na dan kada je 1804. počeo Prvi srpski ustanak i kada je 1835. proglašen prvi ustav Srbije...Intoniranjem himne Srbije "Bože pravde" počela je nešto posle 16 časova svečana sednica Skupštine Srbije...Predsednik...







