Pritisci ne vrede, nemamo više gde

Izvor: RTS, 08.Mar.2013, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pritisci ne vrede, nemamo više gde

Državni vrh putuje u Brisel kako bi prezentovao državno jedinstvo i potvrdio da Beograd hoće dogovor, a to nikako nije prihvatanje kosovskog ustava, rekao Ivica Dačić. Mi više nemamo gde. To što smo predložili, predložili smo iskreno i nijedan Srbin neće više ponuditi od ovoga, bitne su samo nadležnosti, naveo premijer.

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je da državni vrh putuje u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Brisel kako bi u razgovorima koji slede o paralelizmu kosovskih institucija prezentovao državno jedinstvo i potvrdio da Beograd hoće dogovor, a to nikako nije prihvatanje kosovskog ustava.

Dačić je rekao i da ne očekuje previše da predstavnici međunarodne zajednice izvrše pritisak na Prištinu jer su, kako je naveo, navikli "da pritiskaju Srbiju".

"Kad vršite preveliki pritisak može da pukne. Mi više nemamo gde. To što smo predložili, predložili smo iskreno i nijedan Srbin neće više ponuditi od ovoga, bitne su samo nadležnosti", rekao je Dačić.

Premijer je novinarima rekao da Srbija neće promeniti stavove zbog dobijanja datuma za početak pregovora o članstvu u EU, istakavši da je predlog predsednika republike Tomislava Nikolića izuzetno prihvatljiv i da nema razloga da ga Priština odbije jer i u drugim državama Evrope postoje autonomne oblasti, regije, kantoni.

"Pitao sam ih – ako može da postoji Severna Irska, u Italiji autonomne regije, kantoni, policija kojima upravlja lokalna samouprava, zašto ne može na Kosovu. Odgovorili su mi da to liči na Republiku Srpsku", rekao je Dačić.

Rekao je da je RS američki izum stvoren u Dejtonu i da takvo rešenje ne dozvoljavaju na Kosovu jer misle da će biti faktor razbijanja KiM.

Zbog zajednice opština treba menjati ustav?

Premijer Dačić je rekao da je potrebno doneti ustavni zakon o nadležnostima koje bi se poverile zajednici srpskih opština na Kosovu i da je zato verovatno potrebna i promena Ustava.

Dačić je novinarima u Kumodražu rekao da državni vrh nije razgovarao na temu promene Ustava.

"Ako sledimo logiku usvajanja Platforme i Rezolucije o Kosovu u skupštini u tom slučaju sledi donešenje ustavnog zakona kojim bi se nadležnosti poverile zajednici srpskih opština", rekao je Dačić.

Premijer je podsetio da je procedura za promenu Ustava komplikovana, da je za to potrebna široka saglasnost, jer je prema njegovoj oceni postizanje konsenzusa nemoguće.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dačić: Pritisci više ne vrede, nemamo gde

Izvor: Akter, 08.Mar.2013

Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da državni vrh putuje u Brisel kako bi u razgovorima koji slede o paralelizmu kosovskih institucija prezentovali državno jedinstvo

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.