
Izvor: RTS, 18.Mar.2009, 16:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pomen žrtvama pogroma na Kosovu
Održan pomen žrtvama martovskog nasilja na Kosovu. Vlasti i opozicija poručili kosovskim Srbima da, uprkos pritiscima, ostanu na svojim ognjištima. Pomenu prisustvovali predsednik Boris Tadić, ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović i lider DSS Vojislav Koštunica.
U Sabornoj crkvi u Beogradu održen je pomen žrtvama albanskih ekstremista u napadima na Srbe na Kosovu i Metohiji 17. marta >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << 2004. godine. Parastos je služio mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije sa vladikama i sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve.
Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji je, na petogodišnjicu martovskog nasilja nad kosovskim Srbima, zatražilo da odgovorni za te zločine budu kažnjeni.
U saopštenju je navedeno da je 17. marta 2004. izvršen "organizovan i masovni pogrom" nad Srbima na Kosovu i Metohiji i da je neshvatljivo da međunarodne snage na Kosovu i Metohiji nisu tada zaštitile Srbe i da niko od "albanskih zločinaca" nije odgovarao.
Povodom pete godišnjice od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji članovi Svetog Arhijerejskog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve sastali su se sa ministrima Vukom Jeremićem, Goranom Bogdanovićem, Nebojšom Bradićem, i savetnikom predsednika Republike za Kosovo i Metohiju Mlađanom Đorđevićem.
Konstatovano je da počinioci nisu pronađeni ni posle pet godina, ali se očekuje da će predstavnici UNMIK-a i Euleksa pomoći da se kazne počinioci tih zločina.
Istovremeno se od Međunarodne zajednice očekuje maksimalna pomoć u povratku prognanih i izbeglih.
Zaključeno je da je neophodna hitna obnova i zaštita hramova i manastira i njihovo stavljanje pod zaštitu Ujedinjenih Nacija.
Pomolivši se za upokojenje duša svih nevino stradalih u nasilju koje se dogodilo 17. marta i za sve stradale na Kosovu i Metohiji u poslednjoj deceniji, mitropolit Amfilohije je rekao da da su zlo i zločni učinjeni, pa zaboravljeni, uvek izvor novih zala i zločina.
"Podsećam i sebe i druge da zlo nikome nije dobra donelo niti će doneti, pogotovo na raspetim mestima kakvo je Kosovo i Metohija", rekao je Amfilohije.
Pomenu nevino pobijenim Srbima na Kosovu prisustvovali su predsednik Srbije Boris Tadić, ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović, ministar vera Bogoljub Šijaković, predsednik DSS Vojislav Koštunica i mnogi drugi.
Reči ohrabrenja
Predstavnici vlasti i opozicije u Beogradu poručili su Srbima na Kosovu i Metohiji da uprkos pritiscima kojima su izloženi treba da ostanu na svojim ognjištima.
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović poručio je Srbima na Kosovu i Metohiji da ostanu na ognjištima uprkos pritiscima Albanaca, istakavši da će im država Srbija pomoći u rešavanju problema sa kojima se suočavaju.
"Svedoci smo da Srbi na Kosovu nemaju vodu, slobodu kretanja, pravnu zaštitu, da im se isključuje struja i da bukvalno žive u strahu i neizvesnosti šta će biti sutra", rekao je Bogdanović novinarima posle pomena u Sabornoj crkvi.
Bogdanović je rekao da su događaji 17. marta 2004. "bili etničko čišćenje Srba sa prostora Kosova i Metohije", kao i da je reč o "organizovanom pogromu koji je međunarodna zajednica u tom trenutku mirno posmatrala".
"Apelujemo na međunarodnu zajednicu, pre svega na UNMIK i Euleks da učine dodatne napore da svi počinioci zlodela 17. marta 2004. godine budu kažnjeni", rekao je Bogdanović.
Funkcioner Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić rekao je da je njegova poruka Srbima da ostanu na ognjištima.
"Srbi na Kosovu i Metohiji žive u najgorim mogućim uslovima, ali moraju opstati", rekao je Samardžić i dodao da im u tome mora pomoći država Srbija.
Samardžić je upozorio da država ne sme da bude pasivna prema problemima Srba na Kosovu i Metohiji, dodajući da bi to mogao da bude "poslednji udarac tom narodu".
Srbi sa Kosova obeležili godišnjicu
Pomeni žrtvama martovskog pogroma služeni su u crkvama i manastirima na Kosovu i Metohiji.
Srbi sa severa Kosova položili su cveće na" Spomenik istine" u severnom delu Kosovske Mitrovice.
U tom gradu pre pet godina u talasu etnički motivisanog nasilja ubijeni su Jana Tučev i Borivoje Spasojević.
Potpredsednik Skupštine Zajednica opština Kosova i Metohije Marko Jakšić rekao je tim povodom da nasilje nad Srbima na Kosovu i dalje traje.
"Proteklih dana smo imali situaciju u kojoj su spaljene kuće kosovskih Srba u Klini, pucanje na Srbe u Istoku, bacanje bomba ovde u Bošnjačkoj mahali, sve to jasno govori da se polazi od ideje - što manje Srba, to veće šanse za još jednu albansku državu na Balkanu", rekao Jakšić.
Ono što očekujemo i želimo od države Srbije jeste da se ona jače, žešće i upornije bori za Kosovo i Metohiju, istakao je Jakšić.
Zamenik predsednika opštine Ljubiša Petrović poručio je predstavnicima međunarodne zajednice da se situacija u kojoj žive Srbi u Pokrajini nije nimalo poboljšala.
"Preostaje nam jedino da uputimo možda i poslednji apel da odgovorni shvate ovu situaciju izuzetno ozbiljno, mi ovde imamo pravo na normalan život, imamo pravo na struju i vodu i sve ostalo što ide uz normalan život", rekao je Petrović.
Obeležavanje 17. marta na severu pokrajine proteklo je mirno i bez incidenata.
SRS: Umesto kazne - država
Srpska radikalna stranka saopštila je da je pogrom nad Srbima na Kosovu i Metohiji 17. marta predstavljao plansko etničko čišćenje srpskog naroda sa teritorije južne srpske pokrajine.
"Umesto da kazni zločince, međunarodna zajednica, predvođena Evropskom unijom i Amerikom, nagradila je albanske teroriste, omogućivši im stvaranje etnički čistog prostora, odnosno takozvane države Kosovo", ističu radikali.
Radikali ocenjuju da od dolaska misije Euleks položaj srpskog naroda i ostalog nealbanskog življa nije poboljšan, već se pritisci i ucene da se isele sa teritorije južne srpske pokrajine sve više intenziviraju.
"Misija Evropske unije očigledno ima zadatak da definitivno uobliči NATO državu Kosovo, a ne da zaštiti Srbe kojima u budućnosti preti humanitarna katastrofa i čiji životi su ugroženi" zaključuje SRS.
Vučić: Položaj Srba gori nego ikad
Zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić ocenio je da je položaj Srba na Kosovu i Metohiji gori nego ikada, naglasivši da se o tome "nikad manje nije govorilo" kako u domaćim medijima, tako i u srpskim političkim krugovima.
Položaj Srba na Kosovu i Metohiji "kao da više nikoga ne interesuje", rekao je Vučić novinarima povodom petogodišnjice velikog pogroma Srba i dodao da "naša država ćuti, u međuvremenu se hvalila sa šest tačaka koje bi trebalo da primenjuje Euleks, a ta misija ne primenjuje ni jednu od njih".
Vučić je ocenio da su za srpsku vlast izgleda važniji "plastični pištolj pronađen u jednoj ćeliji, slučaj Miladina Kovačevića ili druge izmišljene teme", nego kako živi naš narod na Kosovu i Metohiji.