Političke izjave zaoštravaju situaciju

Izvor: RTS, 04.Okt.2011, 19:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Političke izjave zaoštravaju situaciju

Direktorka Doma zdravlja u Gračanici Rada Trajković rekla da izjava potpredsednika Vlade Srbije Ivice Dačića da postoje dva Kosova - srpsko i albansko, dodatno zaoštrava situaciju i uznemirenom narodu uliva lažnu nadu.

Izjava potpredsednika Vlade Srbije Ivice Dačića da postoje dva Kosova - srpsko i albansko, dodatno zaoštrava situaciju i uznemirenom narodu uliva lažnu nadu, izjavila je direktorka Doma zdravlja u Gračanici Rada Trajković.

"Sve >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << dok budemo tako govorili, to će stvarati animozitete, neprijateljstva između Srba i Albanaca, što će dodatno zaoštriti stanje i u već uznemirenom narodu ulivati neku lažnu nadu", rekla je Rada Trajković agenciji Beta.

Kao "rezultat toga može se pojaviti i stradanje Srba na severu Kosova", rekla je Trajkovićeva i dodala da svaki političar u Srbiji, a posebno predstavnik institucije mora da ima odgovrnost za posledice koje njegove izjave mogu izazvati.

"To je bila lepa predstava za predizbornu kampanju, ali vrlo loša u smislu stabilizacije Srba na Kosovu", navela je Trajkovićeva. Prema njenim rečima, država Srbija je u kontinuitetu od 1999. godine imala stav: "jedan narod, a dve politike", odnosno Srbija je imala jednu politiku za sever Kosova, a drugu za jug Kosova.

Ona je istakla da je to međunarodna zajednica, a pre svih NATO, tolerisao, a priča da sever Kosova čuvaju "nekakvi momci sa mosta" ovoga puta se pokazala kao potpuno netačna.

Ta priča je, rekla je Trajkovićeva, u mnogome razvejala iluziju kod Srba na severu Kosova da su oni završili posao, da oni nikada neće i da njih niko ne može naterati da budu deo jedinstvenog prostora Kosova i Metohije.

Kako je rekla, ta politika sada je, nažalost, potpuno propala, ali je teško što za posledicu ima stradanje naroda.

Prema njenim rečima, NATO hoće što brže rešavanje problema koje podrazumeva neki vid integracije severa unutar Kosova i Metohije.

Prema njenim rečima, onoga trenutka kada NATO dođe na granicu i kada ponudi bezbednost carini i Kosovskoj policiji, makar jednom policajcu, to je simbol integracije i od tog trenutka međunarodna zajednica nikada se ne vraća nazad.

Rada Trajković je rekla da je naglasila da "svi znaju da, bez obzira kako se reši pitanje severa Kosova, da će Kosovo ostati bez jednog dela Srba", odnosno da će se broj Srba smanjiti makar u tom trenutku.

"Kada bi došlo do podele, Srbi ispod reke Ibar bili bi proterani... Ukoliko dođe do integracije svakako znamo da će jedan deo Srba otići", rekla je Rada Trajković i istakla da je najteža borba borba za opstanak Srba na Kosovu.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.