
Izvor: N1 televizija, 06.Mar.2017, 19:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nedeljkov: Kratka kampanja - pritisak na sve učesnike
"Dobro je što znamo kada će biti izbori, ali je ostavljeno da kampanja bude kratka, što je pritisak na sve učesnike, posebno za one koji nisu imali mogućnost odluke kada će izbori biti raspisani", smatra programski direktor Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost Raša Nedeljkov.
On smatra da je raspisivanje bilo olakšanje, jer smo iščekivali kada će biti izbori, da li će biti vanrednih parlamentarnih i da li će biti beogradskih izbora.
Bojan Klačar iz CESID-a kaže da se retko dešava da su predsednički izbori u redovnom roku, što je dobra praksa, ali kod nas više izuzetak nego pravilo.
"Kratka kampanja je prvi put u poslednjih 15 godina, na neki način je ubrzala aktere, ovako kratka kampanja je napravila emotivniji ton, imamo tenzičnu kampanju i pitanje je kako ćemo dočekati 2. april, akteri igraju na kartu emotivnog narativa, ali se stvara pritisak u javnom mnjenju", kaže Klačar.
On ističe da se datum prilagođava onome što je procena vladajuće koalicije i dodaje da je SNS jedina stranka koja ima i finansijske i organizacione mogućnosti da uradi kampanju bez problema. Kaže da je datum izbora zanimljiv jer će drugi krug biti na Uskrs.
Nedeljkov smatra da se prilikom raspisivanja možemo voditi logikom da onaj ko je raspisao izbore imao računicu koji mu datum najviše ide u korist.
"Problematično je da smo sve vreme imali priču ko raspisuje izbore, imali smo pisanje da o o tome odlučuje Vučić, koji je predresdnik Vlade, a to nije u njegovoj ingerenciji. Bilo bi za očekivati da imamo stabilnu demokratiju, kada unapred imamo poznate sve stvari, ali kada se sve zna u poslednjem trenutku i kada se kroje pravila koja odgovaraju nekoj strukturi ne možemo da govorimo o tome", rekao je Nedeljković.
Klačar kaže da će Agencija za borbu protiv korupcije posmatrati kampanju kada ona zvanično počne, ali da je problem sa periodom do kampanje jer je neuređena regulativa.
"Recimo imate zabranu oglašavanja u elektronskim medijima, ali nije zabranjeno na internetu", kaže Klačar.
"I prošle godine smo imali intenzivnu kampanju na internetu, teško se cenzuriše, ne postoji mogućnost kontrole, mogu direktno da se prenose poruke, to nije ništa novo, videli smo i u SAD gde se veliki deo kampanje odvijao na društvenim mrežama", rekao je Nedeljković.
Internet nije mediji koji ima redakciju i zato ne možemo da govorimo o kontroli, kaže Klačar i dodaje da je jeftiniji, dostupniji, posebno za one kandidate koji nisu poznati.
Nedeljkov smatra da bi izbori trebalo da budu praznik demokratije, ali da često imamo posmatrače koji, kako kaže, stalno iznose neke probleme i zato bi o tim problemima trebalo da se razgovara na vreme.
"O pitanju predizborne tišine treba da se priča, ali to je mali problem u odnosu na druge stvari, pre svega ako govorimo o biračkom spisku, radu elektronskih medija i kontroli, funkcionerskoj kampanji, to su neke stvari koje traže debatu pre izbora, sada je kasno, imamo još jednu kampanju u okvirima koji su bili na prošlim izborima, očekujemo probleme kao prošle godine, pozitivna okolnost je Tužilaštvo koje je podnelo krivične prijave protiv ljudi koji su falsifikovali potpise za podršku listama", rekao je Nedeljković.
Srbija po pitanju izborne administracije stoji veoma loše, sve kozmetičke promene neće da dovedu izborni proces do ideala demokratije, smatra Klačar.