Izvor: B92, 04.Nov.2014, 17:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Merkelova Rusiji preti sankcijama
Nemačka kancelarka Angela Merkel, posle spornih izbora na istoku Ukrajine, preti Rusiji novim sankcijama EU
Ovako nemački mediji interpretiraju izjavu portparola Štefena Zajberta.
"Ako se situacija pogorša, razmišljaće se o novom pooštravanju sankcija'', rekao je Zajbert u Berlinu i pozvao Rusiju da učini sve za primenu Minskog sporazuma u razrešenju ukrajinske krize.
Nemačka vlada, prema Zajbertovim izjavama, ne priznaje rezultate >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << glasanja u Donjceku i Lugansku, a šef ukrajinske diplomatije Pavlo Klinkin u intervjuu nemackom tabliodu "Bild" kaže da ce Kijev vratiti pod svoju kontrolu istocnu Ukrajinu.
"Sprovedenje takozvanih izbora nije promenilo realnu situaciju. Radi se o falsifikovanim izborima, sa pogrešnim posmatračima, falsifikovanim izbornim listama i nelegitimnim rezultatima. Činjenica je, postoje neki regioni pod kontrolom proruskih terorista i ruskih trupa. To su, medutim, ukrajinski regioni i mi cemo ih ponovo povratiti", rekao je Klimkin.
Upitan da li je potrebno pooštriti sankcije protiv Rusije, Klimkin je rekao da je Rusija, priznavanjem "kvazi-izbora" ponovo povredila medunarodne obaveze, posebno sporazum iz Minska.
On je rekao da je potpuno jasno da se Kremlj bez poštovanja ponaša prema EU i državama zapadnog sveta.
Ministar je ocenio da bi, ako zapadni svet želi da Rusija daje vrednost njihovom mišljenju i pridržava se internacionalnih pravila onda bi sledeći logični korak bio da se svim mogućim sredstvima izvrši veći pritisak na Kremlj.
"Tu spada, takode, i pooštravanje sankcija", rekao je on.
Pogledaj vesti o: Angela Merkel, Rat u Ukrajini








