
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Nov.2018, 09:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mej: Moja smena neće olakšati pregovore o Bregzitu
Britanska premijerka Tereza Mej upozorila je da njena smena ne bi olakšala pregovore o Bregzitu, dok pojedini poslanici njene Konzervativne stranke prete da će joj izglasati nepoverenje, a bivši ministar za Bregzit je optužuje da se nije suprotstavila "maltretiranju" zvaničnika Evropske unije.
Dok pojedini konzervativci pokušavaju da prikupe podršku za glasanje o nepoverenju, Mejova poručuje da ne razmišlja o podnošenju ostavke.
"Promena lidera u ovom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << trenutku neće učiniti pregovore lakšim, niti će promeniti računicu u parlamentu", istakla je Mej u intervjuu za televiziju Skaj njuz.
Takođe je dodala da će naredna sedmica biti ključna za uspeh razgovora o Bregzitu i najavila da će se sastati sa liderima EU pre vanrednog samita Evropskog saveta 25. novembra, prenosi Glas Amerike.
Vest da je postignut sporazum sa EU izazvala je političku krizu u Britaniji, s obzirom na to da su dogovor oštro kritikovali i opozicija i vladajući konzervativci.
Džonson: "Tragična iluzija" ili "pokušaj prevare
Bivši šef britanske diplomatije Boris Džonson ocenio je da sugestije premijerke Tereze Mej da neka pitanja iz dogovora o Bregzitu mogu da se koriguju u razgovorima o budućim vezama sa EU "tragična iluzija" ili "pokušaj prevare".
Dva ministra i nekoliko državnih sekretara podneli su ostavke, a više od 20 poslanika uputilo je zvaničan poziv da se izglasa nepoverenje Terezi Mej na položaju liderke stranke a samim tim i premijerke. Za glasanje o nepoverenju potrebno je da se uputi 48 takvih pisama.
Mnogi konzervativci koji podržavaju izlazak Britanije iz EU, žele jasan raskid s Briselom i tvrde da bi bliske trgovinske veze, predviđene sporazumom, pretvorile zemlju u vazalnu državu.
Prema nacrtu sporazuma, Britanija bi napustila EU 29. marta iduće godine, ali bi ostala deo jedinstvenog tržišta do kraja 2020. godine.
Zemlja bi ostala i u carinskoj uniji sa EU, da bi se izbeglo postavljanje kontrolnih punktova na irskoj granici.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...