Kako popuniti rupu u budžetu?

Izvor: RTS, 27.Maj.2013, 20:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako popuniti rupu u budžetu?

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić u naredne dve nedelje predložiće koalicionim partnerima usklađivanje zarada u javnom sa platama u privatnom sektoru. To je moguća opcija za smanjenje budžetskog deficita. PUPS ne podržava taj predlog, a SNS smatra da treba sačekati efekte poreskih zakona koji u junu stupaju na snagu.

U naredne dve nedelje ministar finansija i privrede >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Mlađan Dinkić predložiće koalicionim partnerima usklađivanje zarada u javnom sektoru sa zaradama u privatnom sektoru, kako bi se smanjio budžetski deficit.

Ministar je rekao da se "suva drenovina ne može cediti" i da zato nema povećanja poreza da bi se pokrila rupa u budžetu.

Dinkić vidi rešenje u smanjenju rashoda i podseća da milion i 700 hiljada radnika koji rade u privatnom sektoru u Srbiji hrani pola miliona zaposlenih u javnoj upravi.

Zbog toga, ističe ministar, zaposleni u državnoj službi moraju da podele sudbinu radnika, koji rade kod privatnika.

"Koliko para, toliko i muzike, to i narod kaže, ne možete trošiti nešto što nemate. Druga stvar je da se vidi da li je dobar odnos između plata u javnom i privatnom sektoru, a činjenica je, na to ukazuje i MMF i Fiskalni savet da su plate u javnom sektoru više nego u privatnom", rekao je Dinkić. 

Ministar će predlog u naredne dve nedelje proslediti koalicionim partnerima. Međutim, za PUPS o tome nema razgovora.

"To praktično znači da se mora sesti i da se moraju tražiti drugi izvori štednje, kao što su državne institucije, agencije, a ne da se traži odricanje od penzionera i socijalno ugroženih", ističe poslanik PUPS-a Momo Čolaković. 

Čekaju se efekti poreskih zakona

Srpska napredna stranka smatra da pre svega treba smanjiti toškove sive ekonomije, ali i videti koliko će primena poreskih zakona, koji bi na snagu trebalo da stupe već prvog juna popuniti budžet.

"One odluke, koje će da donosi Vlada neće biti u interesu samo jedne političke grupacije, koja želi da stekne političke poene. Odluke će biti u interesu svih građana, smatram da u Vladi sede ljudi, koji su dorasli tom zadatku", kaže šef poslanika SNS-a Veroljub Arsić.

O fiskalnim zakonima Skupština bi trebalo da glasa u sredu, a tokom dana vođena je rasprava o amandmanima, koji su predloženi na te propise. Opozicija negoduje, zbog poreza na imovinu.

"Rešili ste da promenite demografsku strukturu i u gradovima i u celoj Srbiji. Na Starom gradu, Vračaru, Savskom vencu, Dedinju živeće samo Mišković i njegovi prijatelji, koji imaju para da plate porez na imovinu", upozorava poslanik DS-a Nenad Konstantinović.

Ministar Dinkić je istakao da je to lokalni porez, i da ako to "dere kožu" onda treba smeniti gradonačelnika i da to važi za svaki grad, uključujući Užice, Pirot, ali i Beograd.

Zanimljivo je da je Odbor za finansije odbacio amandman naprednjaka, koji je Vlada prihvatila, a koji predviđa da advokati i lekari ostanu u sistemu paušalnog oporezivanja. Konačnu reč o tom predlogu daće Skupština u Danu za glasanje.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.