Italija i izbori: Ko je ko i kako se glasa

Izvor: B92, 24.Sep.2022, 13:57

Italija i izbori: Ko je ko i kako se glasa

Novi lider Italije mogao bi da dođe sa krajnje desnice - evo šta treba da znate o izborima.

Prvi put od Drugog svetskog rata, sledeći italijanski lider mogao bi da dođe sa ekstremne desnice.

Stranka Đorđije Meloni Braća Italije vodi u anketama pred izbore 25. septembra - i ako ona bude pobedila, najverovatnije će formirati desničarsku vladu.

Dva meseca posle pada vlade nacionalnog jedinstva >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Marija Dragija, evo šta treba da znate o glavnim izazovima i kako funkcionišu italijanski rekonstruisani izbori.

Pre četiri godine, njena stranka osvojila je malo više od četiri odsto glasova na poslednjim opštim izborima, a sada je u položaju da pobedi, i to sa mogućom četvrtinom osvojenih glasova.

Uz podršku druge dve partije, Liga i Napred Italija (Forza Italia), ankete pokazuju da je ona na dobrom putu da osvoji formira koaliciju u dva doma italijanskog parlamenta.

Đorđija Meloni (45) je bila jedini lider neke velike partije koja je odbila da uđe u narodnu tehnokratsku vladu široke koalicije Marija Dragija, tako da je ostala jedini veliki lider opozicije kad je vlada pala u julu.

Formirala je Braću Italije (Fratelli d'Italia) 2012, četiri godine nakon što je postala najmlađa ministarka u italijanskoj istoriji u vladi Silvija Berluskonia 2008. godine.

Kao tinejdžerka, učlanila se u omladinsko krilo italijanskog neofašističkog pokreta, formiranog posle rata od sledbenika pokojnog diktatora Benita Musolinija.

U svojoj knjizi iz 2021. Ja sam Đorđija, ona ističe da nije fašista, već da se identifikuje sa Musolonijevim naslednicima: "Preuzela sam štafetu sedamdesetogodišnje istorije."

Za razliku od njenih desničarskih saveznika, ona ne pokazuje naklonost prema ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, već podržava NATO i Ukrajinu, iako mnogi glasači sa desnice ne simpatišu zapadne sankcije.

Pored smanjenja poreza, njen savez želi ponovo da pregovara o masovnom planu EU za oporavak Italije od kovida i da predsednika Italije biraju direktno građani.

Da bi promenila ustav, morala bi da osvoji dvotrećinsku većinu u parlamentu.

Prigrlivši kontroverzni slogan: "Bog, otadžbina i porodica", ona vodi kampanju protiv prava LGBT zajednice, želi pomorsku blokadu Libije i uporno upozorava na muslimanske migrante.

Ona traži i "drugačiji italijanski stav" prema izvršnom telu EU.

"To ne znači da želimo da uništimo Evropu, da želimo da napustimo Evropu, da želimo da radimo sulude stvari", kaže ona.

Da bi Đorđija Meloni bila poražena, morala bi da postoji velika podrška verovatnom drugom favoritu izbora - Demokratskoj partiji Enrika Lete sa levog centra.

Ali njegove nade za formiranje jake, rivalske koalicije od niza manjih partija pretrpele su veliki udarac kad je centristička proevropska Akcija (Azione) izašla iz saveza, izrazivši protivljenje drugim partnerima, Italijanskoj levici i Zelenoj Evropi.

Enriko Leta (56) je bio premijer 10 meseci 2013-14 i nije mu strana surova italijanska politika.

On je predvodio koaliciju sa Napred Italija Silvija Berluskonija, a na kraju ga je srušio rival iz vlastite stranke Mateo Renci.

Veliki sledbenik vlade Marija Dragija, Leta je izjavio da će Italijani kazniti onoga ko ga je srušio u julu, uprevši prstom pravo u populistički pokret Pet zvezda Đuzepea Kontija.

Leta je pronašao zajednički jezik sa bivšim liderom Pet zvezda Luiđijem Di Majom, koji se posvađao sa Konteom i formirao novo centrističku stranku Građanska obaveza (Impegno Civico).

Glavni cilj lidera stranke levog centra je sprečiti da u Italiji na vlast dođe ekstremna desnica.

On želi ulaganje u obnovljivu energiju i predlaže plan u osam tačaka za edukaciju pod sloganom "Znanje je moć".

Demokratska stranka podržava minimalnu satnicu od devet evra za oko tri miliona radnika i želi da: olakša deci imigranata da dođu do državljanstva; pruži otpor anti-LGBT diskriminaciji i legalizuje gej brak.

Pobednička koalicija moraće da ima većinu u oba doma parlamenta, Domu poslanika i Senatu, a Italijani će glasati za oba.

Prema novim pravilima parlament se smanjio za trećinu, tako da će sada biti 400 poslanika u Domu poslanika, umesto dosadašnjih i do 630, i 200 senatora umesto pređašnjih 315.

Italija ima hibridni glasački sistem, u kome se tri osmine (oko 36 odsto) članova biraju prema većinskom izbornom sistemu u izbornim jedinicama sa jednim jedinim zastupnikom.

Ostali se biraju proporcionalnim zastupanjem sa izborne liste stranaka, sa određenim poslaničkim mestima rezervisanim za glasače iz inostranstva.

Glasači moraju da imaju 18 godina i glasaju jednom za Dom poslanika i jednom za Senat.

Stranke moraju da obezbede najmanje tri odsto glasova da bi ušle u parlament, a Italija je podeljena u 27 izbornih distrikta.

Konzervativna desnica

Partija Đorđije Meloni nema iskustva u vladi, tako da će joj biti potrebna puna podrška bivšeg premijera Silvija Berluskonija i Matea Salvinija, od kojih su obojica bili deo Dragijeve vlade.

Iako je italijanski premijer sa najdužim stažom, Silvio Berluskoni (85) se kandiduje za mesto u Senatu prvi put otkako mu je zabranjen pristup 2013. godine zbog utaje poreza.

Njegova Napred Italija, partija desnog centra, doživljava se kao najslabija od tri stranke.

Liga Mata Salvinija prirodni je partner Đorđije Meloni.

Kao ministar unutrašnjih poslova, on je zatvarao migrantske kampove i zabranjivao ulazak u luku brodovima nevladinih organizacija koji su prevozili migrante spasene iz Mediterana.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Italija i izbori: Ko je ko i kako se glasa

Izvor: Radio 021, 24.Sep.2022

Novi lider Italije mogao bi da dođe sa krajnje desnice - evo šta treba da znate o izborima.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.