Evropa namiče omču Srbiji

Izvor: Vesti-online.com, 12.Dec.2011, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evropa namiče omču Srbiji

Od kada je predsednik Srbije Boris Tadić javno otkrio da su međunarodni pregovarači vršili pritisak na Beograd da odustane od Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, i poslednjem optimisti je postalo jasno da će se intenzivirati ucene iz Brisela u naredna dva meseca kada će srpska kandidatura za članstvo u EU ponovo biti na dnevnom redu.

Koliko su lažnih obećanja do sada predstavnici Srbije dobijali >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << govori i to da su letos, kada je Beograd pristao da izmeni svoju Rezoluciju u UN i prepodobi je zahtevima EU, dobili obećanje da Kosovo neće biti striktno vezano za integracije.

- Jedan broj zemalja je proletos promenio tu politiku i svake nedelje sve čvršće vezivao ta dva kolosek - žali se sada Đelić.

Maja Kovačević, međutim, podseća da je dok je još Hag bio kočnica bilo jasno da će i Kosovo doći na red.

- Ali je javnost zavaravana drugačijim izjavama zvaničnika i Srbije i EU - podseća Kovačević.

- Sada je veći rizik da neka zemlja EU u hodu odluči da uslove dopuni ili promeni - upozorava potpredsednik Vlade u ostavci Božidar Đelić.

Prema nezvaničnim saznanjima, radi se pre svega o Nemačkoj, a u stopu je prate Austrija i Holandija.

Ostaje u domenu nagađanja koliko će tim uslovljavanjima sadašnji režim uspostavljen na paroli "I Kosovo i Evropa" izaći u susret. Reč je o uslovima koje je nemačka kancelarka Angela Merkel ispostavila beogradskim sagovornicima kada je jesenas bila u srpskoj prestonici.

Na tom spisku su uklanjanje barikada i primena dogovora o zajedničkom upravljanju granicom, zahteva se i ukidanje srpskih institucija, a insistira se na tome da Beograd pristane da se na regionalnim i međunarodnim skupovima Kosovo predstavlja kao samostalan država, a ne "Unmik-Kosovo", kako to predviđa Rezolucija 1244.

- Oni zapravo sada žele da je izbace iz igre da bi mogli da se predstave kao nezavisna država - kaže šef srpskog pregovaračkog tima Borko Stefanović.

Za sada je zahtev za odricanjem od Rezolucije, jedinog međunarodnog dokumenta koji reguliše poziciju pokrajine do konačnog statusnog rešenja, lestvica koju se sadašnji režim ne usuđuje da preskoči.

- Ako izbori u Srbiji budu raspisani, kako je planirano, na proleće, pritisak u februaru i martu će biti još veći jer će EU očekivati da vlast u Beogradu učini sve tražene korake kako bi dobila status kandidata i time sebi ojačala poziciju na izborima. Potom će se pritisak nastavljati u svakom daljem koraku - određivanju datuma pregovora, otvaranju i zatvaranju pojedinih poglavlja, završavanju pregovora, sve do potpisivanja sporazuma o pristupanju - kaže Maja Kovačević, bivša direktorka savezne Kancelarije za pridruživanje EU.

Defaniziva i postupna kapitulacija srpske države na Kosmetu za Srbe u pokrajini predstavlja upozorenje da će biti prepušteni kvazi-državi Hašima Tačija i otud još uvek postavljaju barikade.

- Mi smo svesni da sve što Beograd traži jeste ispunjavanje uslova za dobijanje kandidature, a to ne znači ništa drugo nego jačanje kosovske nezavisnosti i gubljenje našeg identiteta - kaže Marko Jakšić, potpredsednik Zajednice srpskih opština.
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije,   Boris Tadić

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.