Evropa bez Balkana nije potpuna

Izvor: RTS, 10.Apr.2014, 16:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evropa bez Balkana nije potpuna

Cilj vlade u Beogradu da Srbija najkasnije do 2020. postane članica EU jeste realan, ocenio bivši nemački kancelar Gerhard Šreder. Za Nemačku je Srbija ključna zemlja u regionu, poručuje Šreder i ističe da bez Balkana evropsko ujedinjenje nije potpuno. Srbija se ne plaši prijateljstva sa Nemačkom, poručio Aleksandar Vučić.

Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder je, u obraćanju povodom svečanog otvaranja udruženja "Forum Srbija-Nemačka", rekao da mu je >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << stalo do poboljšanja srpsko-nemačkih odnosa pošto je to značajno za dalji razvoj Evrope, a želju srpske vlade da Srbija postane članica EU do 2020. godine ocenio realnom, jer je "zemlja spremna da ide putem reformi", prenosi Tanjug.

"Evropsko ujedinjenje bez zemalja Zapadnog Balkana nije potpuno. Početak pregovora EU i Srbije bio je, ne samo za Srbiju već i za Evropu, istorijski trenutak", naglasio je Šreder.

Kako kaže, to je očekivanje građana ispoljeno na prošlim izborima, i ocenjuje da je dobar signal što se u novom sazivu srpskog parlamenta nalaze samo stranke koje žele članstvo u EU.

"Budućnost Srbije je u EU i to ne odgovara samo željama građana te zemlje danas, već istoriji i mentalitetu te zemlje, i to je bila i vizija nekadašnjeg premijera Zorana Đinđića", podvukao je Šreder, kojem se Aleksandar Vučić zahvalio što je došao u Beograd.

Šreder je izrazio zadovoljstvo što ima priliku da prisustvuje svečanosti povodom početka rada Foruma, jer mu je, kako je istakao, veoma stalo do poboljšanja srpsko-nemačkih odnosa pošto je to značajno za dalji razvoj Evrope.

Ništa nije tako dobro da ne može biti unapređeno. Zato se nadam da će inače tesni odnosi dve zemlje "Forumom Srbija-Nemačka" biti još jednom intenzivirani, rekao je Šreder dodajući da o značaju Foruma govori činjenica da su počasni članovi budući premijer Aleksandar Vučić i koordinator nemačke vlade za Rusiju i istočne zemlje Gernot Erler.

"Za Nemačku je Srbija ključna zemlja na Balkanu. Aktuelna Vlada Srbije je suštinski popravila odnose sa svim državama u regionu, posebno sa Hrvatskom i BiH, što je i zasluga Aleksandra Vučića, koji je merodavno učestvovao u politici prošle vlade", rekao je Šreder.

Briselski sporazum važan korak

Šreder je ocenio da je Sporazum Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa bio ne samo važan korak za Srbiju već i korak ka stvaranju još veće stabilnosti na Balkanu, istovremeno dodajući da ostaje još mnogo da se uradi, uz uverenje da će nova vlada to i učiniti.

Šreder je naglasio da mora biti jasno da pristupanje Srbije i zemalja Balkana Evropskoj uniji nije samo u interesu tih zemalja, već i EU, kao i u interesu Nemačke.

"EU i Nemačka žele politički stabilan i ekonomski prosperitetan Balkan, što znači da će Berlin podržati Srbiju na njenom putu ka Evropi i to ne samo rečima već i delima", poručio je Šreder.

On je izrazio uverenje da je Nemačka bila i ostala odgovoran patner za Srbiju na putu ka EU.

"Nemačka je to dokazala nezavisno od vlada u Srbiji, te je od 2000. godine više od 1,6 milijardi evra stavila na raspolaganje kao bilateralnu pomoć, što je više nego što je dala bilo koja država, i to mora biti nastavljeno jer je Srbiji i dalje potrebna podrška", istakao je Šreder.

Prema njegovim rečima, dve stvari su za budućnost veoma važne. Jedna je početak pregovora Srbije sa EU, što će, kako je dodao, uveriti mnoge investitore da je važno investirati u Srbiji.

Takođe je važno da je verodostojno izneta želja Vučićeve vlade da se pokrenu dalekosežne reforme, te je bitno da građani podrže te reforme, naglasio je Šreder.

Forum, prema njegovim rečima, može pomoći da se podrži put kojim vlada želi da korača, da se učesnici civilnog društva češće sreću i pomažu, da sve više evropskih i nemačkih preduzeća shvati da se isplati, zbog odličnog standarda obrazovanja mladih Srba, investirati i da Srbija dobije dobru budućnost.

Vučić: Srbija se ne plaši prijateljstva sa Nemačkom 

Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, koji je počasni član foruma, rekao je da je pred Srbijom težak put, ali da ima sigurnu budućnost jer je sve u njenim rukama. On je, takođe, poručio i da se Srbija ne plaši da bude prijatelj Nemačke.

"Srbija se neće plašiti da bude prijatelj Nemačke, a to znači da ispunjava svoje teške spoljnopolitičke obaveze, ali i unutrašnje, kao i teške reforme i da treba da se izleči od socijalističkog samoupravljanja kako bismo napravili modernu zemlju tržišne ekonomije. Tu nećemo praviti kompromise", poručio je Vučić.

Pred Srbijom je težak put, ali zemlja ima sigurnu budućnost i sve je u našim rukama i sve zavisi od našeg rada, spremnosti i marljivosti, istakao je Vučić.

Kako je naglasio, veruje da ćemo u tom slučaju, ukoliko se budemo ponašali odgovorno i ozbiljno, imati podršku i Gerharda Šredera, koji prisustvuje skupu, Nemačke i kancelarke Angele Merkel, kao i nemačkog naroda.

"Mnogo bolnih i teških stvari moraćemo da napravimo da bi Nemačka prihvatila Srbiju kao što je prihvatila neke druge zemlje", naglasio je Vučić.

Ukazao je i da su u Srbiji postojale predrasude i o nemačkoj državi i narodu, a da od nedavno kada mnogi govore o prijateljstvu sa tom zemljom razmišljaju o tome kako nam je "potreban nemački novac, a da je srpska pamet valjda uvek iznad".

Međutim, najvažnije u tom odnosu, kako je istakao, jeste da naučimo od nemačkih ptijatelja kako se vodi odgovorna i ozbiljna politika i kako da se radi više i da barem po nečemu možemo da se porodimo sa Nemcima.

Predsednica Upravnog odbora Fonda "Dr Zoran Đinđić" Ružica Đinđić rekla je da volja građana da Srbija postane deo EU unosi optimizam, ali da predstavlja i veliku odgovornost za sve državne institucije, političke partije i pojedince koji tu volju građana treba konkretno da realizuju.

Ona je na prijemu u prostorijama udruženja "Forum Srbija-Nemačka" dodala da to nije nimalo lak, ni brzo dostižan cilj i zahteva odlučnost i spremnost za suočavanje sa mnogim problemima.

Nemačka sa duhom svojih građana, institucijama i moćnim mehanizmom demokratskog odlučivanja dobar je primer za Srbiju, dodala je Đinđićeva, a današnji početak srpsko-nemačkog foruma za nju, kako je navela, ima i dublje, simbolično značenje.

"Već punih 10 godina Fondacija 'Dr Zoran Đinđić', zahvaljujući podršci nemačke države i privrede, gradi trajnije, na uzajamnom poverenju zasnovane veze između naše dve zemlje", ukazala je Ružica Đinđić.

Predsednik Upravnog odbora Fonda za inovacionu delatnost i član "Foruma Srbija-Nemačka" Dejan Ilić rekao je da Nemci vide Srbiju drugačijim očima jer se iskrenije ponaša prema potencijalnim investitorima što je, kako navodi, srž uspeha.

Ilić je istakao da očekuje više nemačkih investicija i ocenio da bi Srbija najviše trebalo da ulaže u svoju pamet.

"Jedan intervju Aleksandra Vučića u 'Frankfurter Algemajne Cajtungu' izazvao je više eha nego mnogo televizijskih kamera, jer to čitaju privrednici, a oni moraju direktno da saznaju od predstavnika vlasti šta oni žele da urade", rekao je Ilić.

Prijemu su prisustvovali predstavnici privrede Srbije i Nemačke, ministri Lazar Krstić i Ivan Mrkić, nemački ambasador Hajnc Vilhelm, predstavnici političkog i javnog života, među kojima bivši šef srpske diplomarije i predsednik CIRSD-a Vuk Jeremić, predsednik privremenog i sekretar privremenog veća Beograda Siniša Mali i Goran Vesić, potom Kori Udovički, Veselin Jevrosimović, Željko Sertić...

Počasni članovi Udruženja su Aleksandar Vučić i Ružica Đinđić.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Forum Srbija - Nemačka: Ne plašimo se prijateljstva

Izvor: Večernje novosti, 10.Apr.2014

BEOGRAD i Berlin nastaviće da rade zajedno kako bi Srbija ostvarila zacrtani cilj da 2020. postane članica Evropske unije. Ovu poruku poslali su u četvrtak budući srpski premijer Aleksandar Vučić i bivši nemački kancelar Gerhard Šreder, na svečanom otvaranju udruženja „Forum Srbija - Nemačka“....

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.