Izvor: RTS, 13.Jun.2012, 17:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dosije žuta kuća: Istražitelj u Beogradu
Šef specijalnog istražnog tima EU Džon Klint Vilijamson razgovarao u Beogradu sa tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem. Detalji razgovora nisu saopšteni.
Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević razgovarao je u Beogradu sa šefom tima EU za ispitivanje navoda o trgovini organima na Kosovu Džonom Klintom Vilijamsonom, potvrđeno je agenciji Beta u Tužilaštvu. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Detalji razgovora Vilijamsona i Vukčevića nisu saopšteni.
Vilijamson je nedavno, govoreći o izveštaju Dika Martija o uzimanju organa od kidnapovanih osoba u "žutoj kući" u Albaniji, rekao da je spektar zločina mnogo širi.
"To je možda jedini konglomerat ratnih zločina koji je do danas ostao nerasvetljen i on kao crni oblak lebdi nad regionom", rekao je tada Vilijamson i dodao da je Martijev izveštaj nesumnjivo uticao na imidž Kosova i imidž ljudi koji su tamo na vlasti.
"Taj oblak lebdi i iznad glava onih koji su izgubili svoje najbliže i ne znaju njihovu sudbinu. Oni zaslužuju pravdu", rekao je Vilijamson Tanjugu.
Inače, još uvek se ne zna koji će sud i gde suditi po optužnicama za trgovinu organima, kada optužnice jednom budu podignute.
"Mi smo deo Euleksovog pravosudnog sistema, ali tek ćemo videti da li će predmet ići pred međunarodne sudije koji su već na Kosovu, ili će za ovaj slučaj biti formiran poseban sud", rekao je Vilijamson, ali je naglasio da će to "u svakom slučaju biti međunarodni sud, sa međunarodnim sudijama".
A kad je reč o mestu suđenja, to će zavisiti od političko-bezbednosnih uslova koji u tom trenutku budu vladali.
"To može biti na Kosovu, ukoliko uslovi budu povoljni, a može i na nekom drugom mestu, ali ovo pitanje se još razmatra. Isti krititerijumi zbog kojih je sedište specijalnog tima smešteno van Kosova uticaće i na odluku gde će se suditi", rekao je tada Vilijamson.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija











