Đelić kandidat za predsednika EBRD-a

Izvor: RTS, 23.Mar.2012, 16:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Đelić kandidat za predsednika EBRD-a

Jedan od pet kandidata za predsednika Evropske banke za obnovu i razvoj je Božidar Đelić. Predsednik EBRD-a biće izabran sredinom maja, a o kandidatu će se izjašnjavati svih 66 akcionara te banke.

Bivši potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić potvrdio je danas da je jedan od pet kandidata za predsednika Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

"Velika je čast za mene i moju zemlju što sam kandidat za jednu od najvažnijih funkcija u međunarodnim finansijama", >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << rekao je Đelić agenciji Beta. 

Đelić je istakao da ne treba imati prevelika očekivanja od te kandidature, jer su mu protivkandidati iz zemalja Evropske unije – Nemačke, Francuske, Velike Britanije i Poljske.

Predsednik EBRD-a biće izabran sredinom maja, a o kandidatu će se izjašnjavati svih 66 akcionara te banke. Sadašnji predsednik Tomas Mirou na toj funkciji je od juna 2008. godine.

Đelić je u decembru prošle godine podneo ostavku na mesto potpredsednika Vlade Srbije, jer Srbiji nije odobren stutus kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

Nakon toga, njega je EBRD izabrao za člana savetodavne grupe "Od tranzicije ka tranziciji" koja pruža pomoć novim arapskim vladama u demokratskim i ekonomskim reformama.

Đelićeva kandidatura prosleđena je iz Srbije, nakon što je procenjeno da će imati podršku određenog broja akcionara EBRD-a koji cene njegov dosadašnji stručni angažman u finansijskim institucijama i sprovođenju reformi u Poljskoj, Rusiji, Rumuniji i Srbiji.

Posle demokratskih promena u Srbiji, Đelić je bio ministar finansija u Vladi Zorana Đinđića na čiji poziv je došao u Srbiju.

Od maja 2007. do jula 2008. godine bio je potpredsednik Vlade Srbije. Nakon vanrednih izbora 2008. godine bio je potpredsednik Vlade za evropske integracije, a funkciju ministra za nauku i tehnološki razvoj u istoj vladi obavljao je do marta 2011. godine kada je razrešen dužnosti.

Školovao se na najuglednijim evropskim školama. Diplomirao je na francuskoj poslovnoj školi "Hautes Etudes Commerciales" i pariskom Institutu političkih nauka, a školovanje je nastavio u SAD i magistrirao na prestižnom Harvardu.
Pogledaj vesti o: Kandidatura Srbije

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.