
Izvor: RTS, 22.Avg.2016, 06:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dačić: Teško do normalizacije dok traje kampanja u Hrvatskoj
Srbija ne izaziva regionalnu nestabilnost i spremna je za saradnju sa Hrvatskom, ali dok traje predizborna kampanja u toj zemlji i dok se oni ubeđuju ko je imao više ustaša u porodici, teško da može da dođe do normalizacije odnosa, izjavio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Nedavne izjave o Slobodanu Miloševiću, osim nekoliko o Haškom tribunalu, bile su predmet kampanje onih koji nemaju šta drugo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da kažu, rekao je Dačić.
Ivica Dačić je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da Srbija samo reaguje na konkretne stvari i činjenice, poput rehabilitacije ustaštva i NDH u Hrvatskoj.
"Želimo saradnju. Biću u Potsdamu i Bratislavi, a tamo će biti i Miro Kovač. I premijer će učestvovati na raznim konferencijama gde će biti i njihovi predstavnici. Spremni smo da uložimo maksimum napora, ali ovde nije reč da li se volimo ili ne, reč je o tome kakav nam je interes", rekao je Dačić.
Kako je objasnio, pitanje je da li Srbija i Hrvatska imaju zajednički interes, jer ako on postoji onda sve ono što se dešava poslednjih meseci nema nikakvu svrhu.
"Nadam se da će posle izbora u Hrvatskoj moći ozbiljno da se razgovora o ovoj temi", rekao je Dačić.
On je dodao da su gluposti pretnje hrvatskih predstavnika kako Srbija neće ući u EU i priče o Velikoj Srbiji.
"NDH je bila do Zemuna i o kakvoj Velikoj Srbiji oni govore. U NDH trećina stanovništva su bili Srbi zato što su obuhvatali područje van Hrvatske. Kakav je to koncept Velike Srbije kada danas Srba u Hrvatskoj ima oko četiri odsto, a do pre Oluje bilo ih je 14 odsto. I kakvo etničko čišćenje i genocid, ko je to počinio nad njima, kada mi tri puta imamo manje u odnosu pre Oluje, a da ne govorim pre Drugog svetskog rata", rekao je Dačić.
Ministar je dodao i da su protesti hrvatskih predstavnika protiv srpskog zakona o univerzalnoj jurisdikciji takođe besmislene jer je, kako je rekao, Evropska komisija temeljno razmatrala tu temu i odbacila sve argumente Hrvatske.
"Kovač i ostali bi trebalo da prestanu da obmanjuju narod u Hrvatskoj, da tvrde da je EU na njihovoj strani i da je nama postavljen nekakav ultimatum", rekao je Dačić.
Podsetio je i da 11 članica EU primenjuje isti zakon - Belgija, Češka, Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Luksembrug, Holandija, Španija, Švedska i Velika Britanija.
Prema njegovim rečima, kada bi Hrvatska gonila svoje državaljane optužene za ratne zločine, ne bi bilo potrebe da to čini Srbija.
Dačić je dodao i da su reči premijera Srbije sa obeležavanja 75 godina od osnivanja koncentracionog logora u Jasenovcu pogrešno protumačene kao pretnje. Vučić nikome nije pretio kada je rekao da mi nećemo dozvoliti da se ponovi etničko čišćenje i progon našeg naroda. Reč je o stotinama hiljada ljudi koji su ubijeni i proterani i bilo kakva rehabilitacija za nas nije prihvatljiva, rekao je Dačić.
"O Miloševiću govorili oni koji nemaju šta drugo"
Ministar Dačić rekao je da su nedavne izjave o Slobodanu Miloševiću osim nekoliko o Haškom tribunalu, bile predmet kampanje onih koji nemaju šta drugo da kažu, kao i da zbog izjava o Miloševiću nije bilo kritika premijera.
"Premijer nas nije kritikovao zbog nedavnih izjava o Miloševiću", rekao je Dačić na konferenciji za novinare, ocenjujući da je sve bilo predmet političke kampanje onih stranaka koje žive na Miloševiću, iako je on umro.
Dajući izjave o Miloševiću, kako je rekao, govorio je o pravno-političkim posledicama presuda u Haškom tribunalu za interese Srbije.
"Ja ne živim na Miloševiću. Ja sam taj koji je reformisao SPS, ja ne idem i ne slavim to, između ostalog i zato što je Mira Marković meni zabranila da dođem na njegovu sahranu. Mi smo našu partiju sačuvali za razliku od njene", rekao je Dačić.
On je uputio kritiku Vuku Draškoviću i Rasimu Ljajiću.
"Drašković napada mene da sam ratna garda Miloševića. On, koji je formirao Srpsku nacionalnu gardu i poslao je u Hrvatsku. Stranka Rasima Ljajića govori protiv mene, a svi se oni kriju iz Vučića", ocenio je Dačić.
Prema njegovim rečima, to bi bilo isto kao kada bi obnovio zahtev za smenu Ljajića jer je, kako je Dačić istakao, u čitulji Aliji Izetbegoviću napisao dragi predsedniče.
Moj predsednik je barem bio Milošević, dodao je Dačić ističući da ponovo spominjanje Miloševića koriste oni koji nemaju šta drugo da kažu.
Dačić je dodao da je srećan što nigde nije ustanovljena činjenica da je Srbija bila deo udruženog zločinačkog poduhvata.
Odgovarajući na pitanja novinara, on je rekao da je za Srbiju velika stvar što u presudi Radovanu Karadžiću i ostalim haškim optuženicima nije nađen osnov da se Srbija optuži za etničko čišćenje.
"To je velika stvar jer smo imali tužbu Hrvatske, a možda ćemo imati ponovo problema sa BiH zato što se muslimanski političari pripremaju da obnove tužbu. Čuli ste i Tačija da oni najavlju tužbe. Zato su ovakve stvari za nas od značaja", rekao je Dačić.
On je poručio da priče o tome da li neko i na koji način vrednuje ulogu pojedinih političara, odnosno Slobodana Miloševića, nije predmet rada Ministarstva spoljnih poslova niti njega kao ministra.
"Milošević nije samo Milošević. On je bio predsednik Srbije i kroz njega se meri učešće Srbije i njena krivica ili ne. Ja sam uvek radostan kada neki Srbin ne bude optužen u Hagu", rekao je Dačić.
Srbiju očekuje niz aktivnosti na spoljnom planu
Srbija će na planu međunarodnih odnosa u narednom periodu imati niz veoma značajnih aktivnosti, najavio je Dačić, i naveo Generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija, sastanak ministara EU sa ministrima zemalja kandidata za članstvo u Uniji, posetu premijera Ruske Federacije Srbiji, nastavak dijaloga Beograda i Prištine...
Dačić je rekao da će sredinom sledećeg meseca u Venecueli biti održan Samit Pokreta nesvrstanih, a zatim i generalna debata u Generalnoj skupštini UN u Njujorku.
"Ove godine našu delegaciju će predvoditi predsednik Vlade Aleksandar Vučić, i očekuje se u tih nedelju dana niz veoma važnih sastanaka na veoma visokom nivou naše delegcije. I to je, uz nedavne posete kineskog predsednika i američkog potpredsenika, kao i najavljenu posetu ruskog premijera, jedan od najznačajnijih događaja do kraja godine", rekao je Dačić.
Kako je istakao Srbiju čeka poseta ruskog premijera Dimitrija Medevdeva, ali datum još nije preciziran.
Radimo na tome da se poseta dobro pripremi. Uoči toga biće održana sednica Mešovitog komiteta za saradnju Ruske Fderacije i Srbije, koju s ruske strane predvodi Rogozin. Održaće se u Rusiji, krajem septembra, početkom oktobra, a posle toga se može očekivati definisanje termina za posetu ruskog premijera, rekao je Dačić.
Govoreći o nedavnoj poseti američkog potpredsednika Džozefa Bajdena Dačić je rekao da je vidljiva promena u Bajdenovoj retorici, da je funkcioner SAD mogao lično da se uveri koliko je Srbija odmakla u reormama, da je pozitivno ocenio napredak u dijalogu Beograda i Prištine, ali i da je neprijatno iznenađen reakcijom političara u BiH koji su izrazili stav da je rukovodstvo Srbije nepoželjno u Srebrenici.
Dačić je dodao da je Bajden učinio dve veoma značajne stvari - bio je prvi američki političar koji je izrazio žaljenje zbog žrtava bombardovanja 1999, a prištinskim vlastima je jasno poručio da će izgubiti podršku ukoliko ne dođe do formiranja Zajednice srpskih opština.
Dačić je dodao da će 1. septembra u Potsdamu biti sastanak ministara spoljnih poslova OEBS, a u Bratislavi 2. i 3. seprembra sastanak ministara spoljnih poslova EU i kandidata za članstvo u Uniji.