Izvor: Politika, 30.Dec.2014, 16:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Predsednik i ambasador: ko je šta oprostio
Važno je naći rešenje za dobrosusedski život, ali ja ne znam kako ono treba da izgleda, priznao je Hajnc Vilhelm kod Tomislava Nikolića
Posle žestokog sudara Tomislava Nikolića i Hajnca Vilhelma, u kome je srpski predsednik tvrdio da ga je nemački ambasador optužio da laže, juče je došlo do javnog pomirenja. Fotoreporteri svedoče, prenosi Beta, da su se na početku susreta njih dvojica čak i poljubila. Nikolić ipak nije propustio priliku da ponovo uzbuni duhove, >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << rekavši Vilhelmu: „Vi ste u pravu da od Srbije u ovom času niko ne traži da prizna Kosovo, ali u tim floskulama mi malo pomalo činimo stvari koje će dovesti do de fakto priznavanja.”
Vilhelm je ponovio da zahtev za priznanje Kosova „u ovom trenutku”nije moguć jer bi „onemogućio dalje pregovore Beograda i Prištine”. Dodao je i da niko ne zna šta će biti za 10 ili 15 godina, saopštila je pres služba predsednika.
„Šta god da sam rekao povodom vaše izjave, bilo bi pogrešno protumačeno”, naveo je Vilhelm.
Nikolić je, da podsetimo, prethodno kritikovao nemačkog ambasadora rekavši da je „prekoračio granicu lepog ponašanja indirektno ga optužujući za laž” povodom interpretacija nedavne izjave potpredsednika Evropske komisije Johanesa Hana date u Beogradu u vezi s Kosovom.
Da se strasti smiruju potvrđuje šef diplomatije Ivica Dačić koji je juče ocenio da odnosi Srbije i Nemačke nisu narušeni sporom predsednika Nikolića i ambasadora Vilhelma. On je najavio susret premijera Aleksandra Vučića i nemačkog ambasadora, navodeći da je interes svih da se smanje tenzije oko te teme. Ali je kazao i da, kako prenosi Beta, razume reagovanje predsednika Nikolića, te da bi trebalo da se razgovara o spornim izjavama, štiteći integritet predsednika i interese zemlje zarad dobrih odnosa sa Nemačkom.
„Bez obzira na to šta je Han rekao, stav EU nikada ne može biti da Srbija prizna Kosovo, jer to nisu uradile ni same (sve) članice EU”, kazao je Dačić.
Jučerašnja Nikolićeva izjava samo je poslednja u nizu „jačih” koje su stizale od njega posle Hanove posete Beogradu. Predsednik se posle te posete poduhvatio da izradi novi okvir za nastup Beograda u pregovorima – i prema Briselu i prema Prištini.
U intervjuu za novogodišnji broj nedeljnika „Jedinstvo” naveo je da je „krilaticom Kosovo je srce Srbije, najbolje sročeno šta južna pokrajina znači za svakog Srbina”. Priznanje Kosova, ocenio je, ne bi bilo moralno, pravedno, za to ne postoji nijedno opravdanje osim u sebičnim razlozima.
U nedelju uveče je na TV Pink izjavio da ne treba da se prihvati sugestija iz Brisela da se ukinu sve paralelne institucije na severu Kosova.
Ovakvi Nikolićevi stavovi zabrinuli su neke poklonike evrointegracija, pa je Ivica Dačić juče morao da odgovara na pitanje da li predsednik Srbije vodi drugačiju kosovsku politiku u odnosu na Vladu Srbije. Kako je kazao, sve što je bilo prihvaćeno tokom dijaloga Beograda i Prištine imalo je saglasnost predsednika i premijera Srbije.
Predsednik Nikolić je još rekao da će mnogo toga biti jasnije posle „teškog sastanka” koji će premijer Vučić imati početkom februara u Briselu.
Svi sastanci u Briselu su teški, potvrđuje Zoran Babić, šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke, ali su i „iskreni, zato što ova vlada vodi jednu politiku koja je ista i u Vašingtonu i u Briselu i u Berlinu i u Moskvi i u Beogradu”.
O ideji Tomislava Nikolića da se skupština posle Vučićevog „teškog sastanka” ponovo izjasni o Kosovu, Babić kaže da tu ne vidi ništa sporno. Za njega, evropski put Srbije je konstanta za ovu vladu, jer isuviše dugo smo ga čekali i potrebno je da do 2018. učinimo sve što je do Srbije da bi postali punopravni član EU.
Branko Ružić, funkcioner Socijalističke partije Srbije, naglašava da postoji monolitno jedinstvo u vođenju spoljne politike Srbije i podseća na ustavna ograničenja predsednika.
„Tu rezoluciju o KiM jedino može da inicira Vlada Srbije i njen premijer i zasigurno će i predsednik Republike biti neko ko će praktično dati svoj doprinos. Ali za sada nema bilo kakvih zvaničnih ili nezvaničnih najava da ćemo imati takav epilog. Dačić je potpisivanjem Briselskog sporazuma praktično razvezao kosovski Gordijev čvor i na tom putu ne treba stavljati neke prepreke već treba raditi u interesu građana jer su se oni opredelili da je EU cilj kome težimo”, kategoričan je Ružić.
Opozicija, naravno, ima nešto drugačije viđenje. Potpredsednik Demokratske stranke Borislav Stefanović misli da Nikolić, pošto nema nikakvu izvršnu funkciju, ne može da utiče na brzinu puta ka EU, osim što može da povremeno pravi probleme u odnosu sa zapadnim vladama u svom pokušaju, kako dodaje, da bude generator patriotskog okupljanja.
„Tako pravi kontru Vučiću jer je sukob očigledan. To je opasno za srpsku demokratiju jer imate autokratu Vučića koji može Zapadu da deluje kao jedan sjajan partner, što je do sada i pokazao i potpuno će ignorisati dešavanja u Srbiji”, ocenjuje Stefanović. Novina bi bila ako se, recimo, predloži podela ili međunarodna konferencija o Kosovu, ali je to, po njemu, nesprovodivo.
Portparol Socijaldemokratske stranke Konstantin Samofalov kaže da je vlast potpisala Briselski sporazum kao akt dosad najvišeg implicitnog priznanja nezavisnosti KiM, „a zauzvrat nisu dobili ništa”.
--------------------------------------------------------------
Nikolić: Ako EU ne traži priznanje, zašto traži da potpišemo obavezujući ugovor sa Kosovom
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je juče u razgovoru sa ambasadorom Nemačke Hajncom Vilhelmom da je između njih dvojice verovatno došlo do nesporazuma usled nedostatka komunikacije. Nikolić je istakao, saopšteno je iz kabineta predsednika, da ga je veoma pogodila tvrdnja nemačkog ambasadora u jednom tabloidu, koja je bila u suprotnosti sa njegovim izjavama prethodnih dana.
„Verovatno je došlo do nesporazuma, usled nedostatka komunikacije, i to me je veoma iznenadilo, jer smatram da ste veoma odmereni u izjavama”, kazao je Nikolić.
On je naglasio da njegova karijera ne zavisi od jedne izjave i da mu ne treba sticanje političkih poena, već želi da pred građane iznese svoje viđenje onoga što Beograd treba da potpiše sa Prištinom.
„Meni nije potreban politički marketing, već rešenje problema”, naveo je Nikolić, koji je istakao i da ga građani nisu birali da priča bajke, već da govori istinu.
Nikolić je izrazio uverenje da bi građani pre prihvatili da žive u siromaštvu, nego da neko u njihovo ime prizna Kosovo i Metohiju.
U saopštenju se navodi da je Vilhelm zahvalio Nikoliću na prijemu i rekao da mu nije bila namera da mu se suprotstavi. On je objasnio da je dao izjavu koja nije pozitivno prihvaćena ni na Kosovu, jer je tvrdio da Nemačka neće tražiti od Srbije priznanje Kosova.
„Govorimo o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i svako ima svoje tumačenje šta ona znači. Važno je naći rešenje za dobrosusedski život, ali ja ne znam kako ono treba da izgleda”, izjavio je Vilhelm, piše u saopštenju.
Biljana Baković, Jelena Cerovina
objavljeno: 30.12.2014.
Pogledaj vesti o: Tomislav Nikolić











