U Kinu trbuhom za kruhom

Izvor: Mondo, 21.Nov.2012, 15:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Kinu trbuhom za kruhom

Gotovo polovina anketiranih u Srbiji bi se zarad posla uputilo i u Aziju ili SAD, a samo trećina u zapadnu Evropu.

U Srbiji je 33 odsto anketiranih u internet istraživanju o tržištu rada odgovorilo da su spremni da se zarad posla presele u neku zemlju zapadne Evrope, a 44 odsto njih je reklo da bi zbog posla otišlo i dalje, na primer, u SAD ili Aziju.

U neku zemlju Zapadne Evrope bi zbog posla otišlo 30 odsto ispitanika iz Hrvatske ,a u SAD ili Aziju 39.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<
Najpoželjnije kompanije u Srbiji, za zapošljavanje su, prema istraživanju, Telekom Srbije, Naftna industrija Srbije, Koka-kola, Elektroprivreda Srbije i državne institucije.

Među najmanje poželjnim su Delta holding, javno-komunalna preduzeća, Maksi, privatne firme, a državne firme se javljaju u velikoj meri i u ovim odgovorima. Svojom trenutnom poslovnom situacijom je zadovoljno svega tri odsto ispitanika u Srbiji, u Hrvatskoj je osam, Bugarskoj 20 odsto ispitanika.

U internet istraživanju tržišta rada najviše njih je odgovorilo da je zadovoljno trenutnom poslovnom situacijom u Austriji - 26 odsto.

Nepotizam, premala plata i plaćanje na “crno” najveće su prepreke pri pronalaženju posla u Srbiji, pokazali su rezultati istraživanja o tržištu rada austrijske kompanije MindTake Researć GmbH, koje je paralelno sprovedeno među internet populacijom Srbije, Hrvatske, Bugarske i Austrije.

Odgovarajući na pitanje o teškoćama prilikom pronalaženja posla, više od polovine, 53 odsto ispitanika u Srbiji je na prvo mesto stavilo nepotizam, na drugo premalu platu i plaćanje na "crno" - 47 odsto. Na trećem mestu se nalazi slaba potražnja određenog profila - 39 odsto.

Istraživanje je pokazalo da su ispitanici kao najmanje poteškoće na tržištu rada naveli etničku pripadnost, pol i izgled.

Rezultati ankete su pokazali da 95 odsto ispitanika u Srbiji smatra da su veze veoma važne za pronalaženje posla, 61 odsto smatra da su mnogo važnije od znanja i veština, dok 34 odsto ispitanika kaže da su veze potrebne za prvi korak.

Koliko je u Srbiji teška situacija kada je reč o pronalaženju posla govori i to što su ispitanici, u najvećem procentu rekli da im je najveći prioritet u naredne dve godine pronalaženje posla (37 odsto). Na drugom i trećem mestu su unapređenje, povišica ili bolje plaćen posao i završetak školovanja.

Ujednačeno je razmišljanje na ovu temu u jugoistočnoj Evropi. Naime, više od 90 odsto ispitanika u Hrvatskoj i Bugarskoj tvrdi da su veze pođednako važne ili važnije od stručnosti i kvalifikacija za posao.

Nasuprot ovome, 57 odsto austrijskih ispitanika smatra da su veze potrebne samo za prvi korak, a 16 odsto njih veruje da su veštine i znanje ipak važniji od veza.

“Istraživanje pokazuje alarmantan nivo nepoverenja i razočaranosti u stavu prema poslodavcima u Srbiji”, rekao je predstavnik kompanije Mind Take koja je pokrenula prvi srpski panel za onlajn istraživanje tržišta u 2011. godini.

Portparol Udruženja poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić kazao je da presudnu ulogu u zaposlenju u javnom sektoru predstavljaju veze , dodajući da posao na taj način dobije trećina građana Srbije.

“U ovakvim uslovima, u krizi, u državi u kojoj vladaju nepotizam i korupcija, nalaženje posla putem raznih veza je realnost”, rekao je Tanjugu Rajić.

Prema njegovim rečima, u privredi zbog velikog gubitka posla, potražnja je mala, pa su i manje šanse da se posao pronađe zahvaljujući rodbinskim, prijateljskim i drugim vezama.“Danas je u Srbiji, bez obzira na to koliko imate dobre kvalifikacije, posao bez veze teško naći”, ukazao je Rajić.

Istraživanje je pokazalo i da veća plata nije važniji kriterijum u potrazi za poslom. Oko 16 odsto ispitanika ispred svega navodi da traga za poslom koji odgovara njihovom obrazovnom profilu, dok 13,5 odsto njih kaže da želi posao koji će im omogućiti da napreduju u okviru organizacije.

Istraživanje je rađeno na uzorku od 1.500 ispitanika,a sprovedeno je u oktobru.

(Tanjug)
Pogledaj vesti o: Telekom Srbija

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Skoro polovina Srba bi zarad posla otišla u Aziju

Izvor: Capital.ba, 21.Nov.2012

BEOGRAD, U Srbiji je 33 odsto anketiranih u internet istraživanju o tržištu rada odgovorilo da su spremni da se zarad posla presele u neku zemlju zapadne Evrope, a 44 odsto ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.