
Izvor: B92, 07.Nov.2015, 17:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kineski džin teško može parirati "Dojče telekomu"
Ima li "Kineski telekom" šanse da kupi domaćeg teleoperatora kada Nemci dominiraju u regionu. DT već u Hrvatskoj, Makedoniji, CG, Mađarskoj...
Iako je zvanično obelodanjeno da je "Kineski telekom" novi "igrač" zainteresovan za kupovinu "Telekoma Srbija", teško da je ovakva transakcija izvesna.
Naime, poznato je da je "Dojče telekom" uveliko prisutan u ovom regionu i i te kako zainteresovan za kupovinu srpskog teleoperatora. Nemačka kompanija uglavnom poseduje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << stoprocentno ili većinsko vlasništvo u bivšim državnim monopolima. U regionu posluje u Hrvatskoj, Makedoniji, CG, Mađarskoj, Bugarskoj, Rumuniji... dok u Srbiju planira da uđe preko američkog investicionog fonda "Apolo", pišu Večernje novosti.
Već je poznato da su za srpski "Telekom" neobavezujuće ponude iznad jedne milijarde evra dala dva kupca. Jedan je upravo fond "Apolo", koji bi, prema nezvaničnim saznanjima, za najviše dve godine srpskog operatora preprodao "Dojče telekomu". Drugi zainteresovani kupac je ruska telekomunikaciona kompanija. Fond "Apolo", nezvanično, nudi 1,2 milijarde evra, dok je srpska država, takođe nezvanično, spremna da svoj paket vlasništva od 58 odsto kapitala proda za 1,4 milijarde evra. Uz ovaj paket kupac će, praktično, besplatno dobiti još 20 odsto akcija čiji je vlasnik sam "Telekom".
Agencija za privatizaciju objavila je 3. jula poziv za prikupljanje neobavezujućih ponuda za učešće u prodaji kapitala "Telekom Srbija" i ponude bi trebalo da budu objavljene 16. novembra. U Vladi Srbije u više navrata rečeno je da se "Telekom" neće prodavati ukoliko se za njega ne dobije dobra cena. Privatizaciji se protive zaposleni u srpskoj kompaniji, navodeći da je reč o profitabilnom preduzeću koje puni državnu kasu. Reprezentativni sindikati "Telekoma Srbija" najavili su za 11. novembar veliki protest protiv prodaje kompanije. Slavoljub Kandić, predsednik Jedinstvenog sindikata "Telekoma", navodi da bi cena ispod 1,7 milijardi evra za kupovinu 78 odsto "Telekoma" bila manja od ponude koju je dobijala vlada Mirka Cvetkovića.
Pogledaj vesti o: Telekom Srbija