
Izvor: RTS, 22.Jun.2016, 20:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Odbrojavanje do referenduma u Britaniji, "dan nezavisnosti" ili status kvo
Velika Britanija odbrojava poslednje sate do izlaska na istorijski referendum o izlasku ili ostanku u Evropskoj uniji. Poslednje ankete pokazuju da je podrška Bregzitu u vođstvu za jedan procentni poen.
Atmosfera uoči referenduma u Londonu je uobičajena – da se ne zna da Britanci sutra odlučuju o istorijskom pitanju, ništa u britanskoj prestonici ne bi izgledalo drugačije.
Ono što >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << hrani nacionalizam u Londonu jesu mini-venovi sa razglasima za izlazak iz EU koji kruže Londonom, puštajući pesme iz Drugog svetskog rata.
Na taj način oni žele da potvrde svoj stav da je sporazum o reformi EU i specijalnom mestu Britanije u njoj, koji je postigao britanski premijer Dejvid Kameron, isto toliko dobar za zemlju kao što je nekada bio i sporazum premijera Čemberlena iz tridesetih godina 20. veka.
Bivšeg gradonačelnika Londona Borisa Džonsona porede sa Vinstonom Čerčilom, i time tabor za izlazak iz 28-člane EU pokušava da privuče glasače.
Cela nacija vaga rezultate sinoćnje, poslednje debate odigrane u velikoj Vembli areni. Sučelili su se bivši i sadašnji gradonačelnik Londona, Boris Džonson i Sadik Kan.
Džonson je tokom debate dobio stajaće ovacije izjavom da je kampanja za ostanak u Uniji kampanja straha, dok je ona za izlazak, kampanja nade. On je petak označio kao mogući dan nezavisnosti Velike Britanije.
"Počeli su rečima da će govoriti pozitivno, u ime patriotizma, a od trenutka kad je počela debata samo šire strah", kaže Džonson.
Sadik Kan, aktuelni gradonačelnik Londona, napominje da je jedan od razloga zašto je Britanija peta po bogatstvu zemlja sveta – to što je uloga zemlje ojačana članstvom u Evropskoj uniji.
"Sedimo za stolom i pomažemo da se napišu pravila", kaže Kan.
Džonson se suprotstavio rečima da Evropa nije mogla da sklopi ugovore o slobodnoj trgovini sa Kinom, Indijom, sa svim velikim ekonomijama sveta uključujući Ameriku.
Sadik Kan dodaje da Džonson zastrašuje ljude da bi glasali protiv članstva u Uniji tako što govori laži.
Ministarka energetike Andrea Lidsom podseća da su Britanci 70 puta glasali protiv Evrope, te da su 70 puta bili nadglasani.
"Ko onda može da tvrdi da imamo bilo kakav uticaj u Evropi?", dodaje Lidsomova.
Iako nije po protokolu, u kampanju se umešala i kraljica Elizabeta II. Mediji, a posebno tabloidi, prenose da je kraljica tokom nedavne večere postavila pitanje svojim gostima da joj navedu tri razloga za ostanak u Uniji, i da gosti, navodno, nisu mogli da navedu nijedan razlog za to.
Na birališta će izaći britanski i irski državljani, kao i državljani Komonvelta koji imaju prebivalište u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali i državljani UK u inostranstvu koji se poslednjih 15 godina nalaze biračkim spiskovima. Pravo glasa ovog puta imaće i građani Gibraltara.
Britanija je sličan referendum održala i 1975. godine, kada je 67 odsto građana glasalo za ostanak te zemlje u Evropskoj ekonomskoj zajednici.
Ključna pitanja u kampanji bila su ekonomija i imigracija.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
BREGZIT ILI EU Poslednje ankete pokazuju da je većina Britanaca za ostanak
Izvor: Blic, 22.Jun.2016
Jedna od poslednjih anketa pred sutrašnji referendum pokazuje da su građani koji žele da Velika Britanija ostane u Evropskoj Uniji u većini, prenosi "Independent"...Kampanja za ostanak ima čak osam bodova više u odnosu na rivalsku kampanju za izlazak, saznaje ComRes...Slične podatke pokazalo je...
Trenutak istine za EU
Izvor: Večernje novosti, 23.Jun.2016, 07:37
Velika Britanija se danas na istorijskom referendumu izjašnjava o ostanku u Evropskoj uniji NA dan britanskog referenduma koplja su ukrštena između zagovornika i protivnika ostanka u Evropskoj uniji, dok je konačna odluka u rukama 10 odsto "neopredeljenih". Kladioničari daju...