Novi nemački pritisak za priznanje Kosova

Izvor: Mondo, 13.Sep.2012, 18:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi nemački pritisak za priznanje Kosova

Izjava nemačkog poslanika Andreasa Šokenhofa da bi Srbija, pre početka pregovora o prijemu u EU, trebalo sa Kosovom da potpise izjavu o međusobnim "dobrosusedskim odnosima" predstavlja još jedan pritisak na Beograd.

Pred Srbijom je tako izbor- "Kosovo ili EU" ili čak "EU ili Rusija," ocenjuju analitičari u Beogradu. Bivši ambasador Srbije u Nemačkoj i saradnik Instituta za društvene nauke Ognjen Pribićević ocenio je u izjavi Tanjugu da je Šokehof zapravo imao na umu >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << sporazum o dve nemačke države iz 1973. godine.

Bez obzira na ograde i razlike koje u tom smislu Nemci ističu, to je zapravo ono što oni najčešće nude Srbiji kao pravni model, kaže Pribićević.

"To je zapravo ugovor o dve države koje se međusobno ne priznaju. Jer, takav je bio slučaj Istočne i Zapadne Nemačke. Nisu međusobno jedna drugu zvanično priznale, ali su istovremeno priznale postojanje te dve države", podsetio je Pribićević.

On je ocenio da danas izneti uslovi nemačkog Bundestaga imaju veliku težinu i da se pritisak na Srbiju dramatično pojačava u poslednjih nekoliko dana.

"Bojim se da se Srbija gura prema izjašnjavanju između Evropske unije i Kosova," zaključio je on.

Profesor fakulteta političkih nauka Predrag Simić smatra da je ovo "vrhunac zahteva u pogledu Kosova i jasan stav šta će se od aktuelnih vlasti u Srbij tražiti za određivanje datuma za početak pregovora, bar kad je Nemačka u pitanju."

"Postoje ugovori između dve Nemačke, postojii to nemačko iskustvo, koje je još i ambasador Volfgang Išinger predlagao krajem 2007. godine, u pregovorima u Beču. Ali, mislim da je ovde poruka mnogo jasnija, " rekao je on Tanjugu.

Po njegovom mišljenju Srbija je ovim stavljena ne samo pred izbor "Kosovo ili EU, već i EU ili Rusija." "Srbija je u februaru dobila kandidaturu, a onda se naglo zbog izbora ili promene vlasti, udaljila od Evropske unije. Ovo što smo čuli danas po treći put, najpre je čuo premijer Ivica Dačić prilikom posete Strazburu od Martina Šulca, predsednika Evropskog parlamenta, zatim je to rekao nemački parlamentarac, a danas je to izneo jedan od prvih ljudi CDU-a i nemačkog Bundestaga", podsetio je Simić.

"Mislim da je ovakvo naglo zaoštravanje odgovor na spoljnpolitički zaokret Srbije, a sasvim sam siguran da Berlin u tom pogledu nije sam već da stav Nemačke odražava u velikoj meri i stav Zapada, odnosno SAD. I to je suština ove priče, " rekao je Simić.

Ovo je odgovor na signale koje Beograd šalje u poslednje vreme o svom zaokretu prema Rusiji, precizirao je on.

I Pribićević kaže da zaokret ka Rusiji donekle ima veze sa aktuelnim pritiskom, ali, kako navodi, "ne puno".

"Posete srpskih zvaničnika Rusiji sigurno da neće poboljšati imidž Srbije u Briselu, verovatno da ih to dodatno nervira, ali u sustini oni shvataju da mi taj novac negde moramo da tražimo", kaže Pribićević.

Po njegovom mišljenju, nemačka vlada i generalno Brisel i SAD bili su veoma nezadovoljni politikom prethodne vlade prema Kosovu i sada žele da u kratkom roku zatvore kosovsko pitanje na način kako oni smatraju da ga treba zatvoriti.

"Mislim da se na Srbiju vrši pritisak da se izjasni oko ovog pitanja, i da će se taj pritisak se samo povećavati", zaključio je on.

Nemačka očekuje da Srbija pre početka pregovora o prijemu u članstvo Evropske unije sa Kosovom potpiše zajedničku pravno-obavezujuću izjavu o međusobnim odnosima koja bi bila sprovedena do kraja pregovora o prijemu, rekao je visoki predstavnik vladajuće partije kancelarke Angele Merkel predstavljajući u Beogradu očekivanja vladajuće nemačke stranke od Srbije - sedam tačaka koje bi trebalo ispuniti pre početka pregovora sa EU.

(Tanjug/ Foto Tanjug /Nenad Milošević)
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Mondo...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.