NATO može da deluje i bez UN

Izvor: Vesti-online.com, 29.Okt.2011, 14:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NATO može da deluje i bez UN

Generalni sekretar NATO pakta Anders Fog Rasmusen izjavio je da ne odbacuje mogućnost da će u nekim slučajevima taj vojni savez morati da interveniše bez odgovarajuće rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

U intervjuu za danski dnevni list "Politiken," Rasmusen je ocenio da "može doći do situacija kada međunarodna zajednica ima legalne osnove da interveniše, uz podršku u povelji UN, bez rezolucije Saveta bezbednosti".

"To ne bi bila idealna >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << situacija, ali smo to videli na Kosovu. Tamo je međunarodna zajednica intervenisala i ja smatram - posmatrajući u istorijskom svetlu - da su svi saglasni da je to bilo ispravno", kazao je generalni sekretar NATO-a.

On je dodao da ne želi da bude pogrešno shvaćen i ne "advokatiše za takav tip intervencija, pošto je najbolje imati podršku rezolucije Saveta bezbednosti".

"Ali, sa druge strane, to ne znači ni da će međunarodna zajednica sedeti skrštenih ruku i pasivno posmatrati dok se stanovništvo masakrira, dok se brutalno krše ljudska prava, ili čak vrši genocid", istakao je Rasmusen za "Politiken".

Anders Fog Rasmusen je ocenio i da je NATO operacija u Libiji, koja se završava u ponedeljak, "bila jedan veliki uspeh, sa 25.000 izvedenih letova i 10.000 izvršenih napada bombama, bez potvrđenih civilnih žrtava uzrokovanih od strane NATO-a".

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.