Havijer Solana: Evropa ne sme da izneveri Teslu

Izvor: Blic, 01.Sep.2017, 20:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Havijer Solana: Evropa ne sme da izneveri Teslu

Bivši visoki predstavnik EU Havijer Solana uporedio je prilike na Balkanu sa životom Nikole Tesle i ocenio da Evropska unija ne sme da izneveri očekivanja koja bi Tesla imao od nje.

"Evropska unija ne sme da izneveri očekivanja koja bi Tesla, bez sumnje, imao od nje. Svim Evropljanima bi trebalo da bude pružena mogućnost da učestvuju u evropskom projektu i ubiru plodove njenog potencijala za promene.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
To je tačno ono što veći deo populacije na Balkanu želi. Lideri EU ne mogu da garantuju da će proces ulaska biti brz i lagan, ali samo oni mogu da osiguraju da putovanje bude vredno cilja", naveo je Solana u autorskom tekstu "Balkan između sukobljenih polova", objavljenom na sajtu Project sindicate.

Solana navodi da zemlje regiona žele da učestvuju u "evropskom projektu", ali da ujedno čine deo sveta koji je politicki i kulturološki među najkomplikovanijima na planeti, prenosi B92.

"Nema jasnije ilustracije za opterećenu prošlost i sadašnjost ovog regiona, od života i nasleđa jednog od njegovih najizvrsnijih sinova - fizicara i izumitelja Nikole Tesle", napisao je Solana.

Bivši španski šef diplomatije navodi da je Tesla rođen u srpskoj pravoslavnoj porodici u gradu koji je sada deo Hrvatske, pa je njegova nacionalnost "predmet rasprave u regionu".

"Tesla je verovao da bi naučni napredak trebalo da stvara mostove između zemalja i da se kroz to postigne univerzalni mir. Međutim, postoje oni i u Hrvatskoj i u Srbiji koji žele da upodobe njegovo nasleđe na neprimeren način", navodi Solana.

Navodeći reči svoje naslednice Federike Mogerini da bi "Balkan lako mogao da postane jedna od šahovskih tabli na kojima velike sile igraju svoju partiju", Solana ističe da je region uvek bio "smešten" izmedu sukobljenih polova, koji projektuju svoju moć kroz isprepletane ekonomske, političke, istorijske i kulturne veze.

Solana kaže da su ratovi iz devedesetih u bivšoj Jugoslaviji za Evropsku uniju uvek označavali veliki neuspeh, a da je pokušaj da se bivše republike uvuku u Uniju doneo različite rezultate.

"Istovremeno, demokratski standardi na Zapadnom Balkanu doživljavaju eroziju, a druge zemlje sa jakim uticajem - Rusija, Turska i Mađarska, u kojoj EU nije uspela da zaustavi autoritarni nalet Viktora Orbana - nude alternativne politicke modele", piše Solana.

Bivši prvi evropski diplomata kaže da Srbija pronalazi inspiraciju i u Josipu Brozu Titu, pokretu nesvrstanih i Titovoj "sjajnoj igri izmedu SAD i Rusije".

"Srbija se na slican nacin zvanicno određuje kao neutralna zemlja. Ipak, blisko saraduje sa NATO kroz program Partnerstva za mir, dok istovremeno održava vojne vežbe sa Rusijom", smatra Solana.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.