Šta je bio dogovor vladajuće koalicije pre godinu dana

Izvor: Politika, 27.Jul.2013, 10:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta je bio dogovor vladajuće koalicije pre godinu dana

BEOGRAD – Aktuelna Vlada Srbije formirana je 27. jula prošle godine, a čini je 19 članova koji su podeljeni između tri stranke u vlasti SNS, SPS i URS i njihovih koalicionih partnera.

Premijer i ministar policije je Ivica Dačić koji je ujedno i lider SPS koja u vladi ima još tri ministra.

Reč je o resorima saobraćaja, prosvete i zdravlja, a na njihovo čelo tada su izabrani >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Milutin Mrkonjić, Žarko Obradović i Slavica Đukić Dejanović.

Stožerna stranka u koaliciji, SNS, dobila je mesto prvog potpredsednika vlade, Aleksandra Vučića, koji je ujedno i ministar odbrane.

Naprednjaci su uz to, prema koalicionom sporazumu, dobili još sedam mesta u Nemanjinoj 11.

Reč je o spoljnim poslovima, pravdi i državnoj upravi, poljoprivredi, šumarstvu i vodoprivredi na čije čelo su pre godinu dana izabrani Ivan Mrkić, Nikola Selaković i Goran Knežević.

Naprednjacima su pripali i resori energetike, razvoja i zaštite životne sredine, prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, kulture i informisanja, kao i omladine i sporta.

Tim ministarstvima rukovode Zorana Mihajlović, Milan Bačević, Bratislav Petković i Alisa Marić.

Treći po veličini koalicioni partner URS tada je dobio tri mesta.

Lider URS Mlađan Dinkić nalazi se na čelu Ministarstva finasija i privrede, a njegove stranačke koleginice Suzana Grubješić - na mestu potpredsednice vlade za evropske integracije i Verica Kalanović - na čelu resora regionalnog razvoja i lokalne samouprave.

Takođe, jedno mesto prema koalicinom sporazumu pripalo je lideru Nove Srbije Velimiru Iliću, koji je na izbornoj listi bio zajedno sa SNS, a reč je o Ministarstvu građevinarstva i urbanizma.

I lider Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić je pored mesta potpredsednika vlade dobio resor spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, a lider Partije ujedinjenih penzionera Srbije Jovan Krkobabić pored potpredsedničke funkcije dobio je i resor rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Devetnaesti član vlade je ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin.

Koalicioni sporazum koje su tada stranke vladajuće koalicije potpisale i na čijim osnovima je trebalo da funkcioniše vlada SNS, SPS-PUPS-JS i URS sadrži devet oblasti, a njegova prva tačka je ubrzanje procesa evrointegracija uz maksimalne napore za dobijanje datuma za početak pregovora o članstvu u EU.

Sporazum, koji su u sedištu naprednjaka 10. jula potpisali Aleksandar Vučić, Ivica Dačić, Jovan Krkobabić, Dragan Marković i Mlađan Dinkić sadrži 13 stranica i detaljno objašnjene ciljeve vlade.

U „Sporazumu o zajedničkim političkim ciljevima”, kako je formalno nazvan dokument, kao najvažniji i prvi cilj navedena je državna politika u okviru koje se pominju integracije, pitanje Kosova i Metohije, regionalna politika, reforme...

Ostalih osam ciljeva čine - ekonomska i socijalna politika, pravna država i vladavina prava, borba protiv korupcije i kriminala, reforma državne uprave, profesionalizacija upravljanja javnim preduzećima, decentralizacija i regionalni razvoj, zdravstvo, obrazovanje i nauka i sloboda medija.

Među ciljevima je i borba protiv korpupcije i kriminala na koje se koalicioni partneri obavezuju najavljujući „beskompromisnu borbu”.

Vlada će, kako se precizira u tom dokumentu, ispitati postupak sprovođenja spornih privatizacija, voditi oštru borbu protiv organizovanog kriminala, narko-kartela i svih oblika terorizma, zalagati se za javnost u radu, uvesti obavezne kontrole imovine lica na važnim funkcijama u pravosuđu i državnoj upravi, jačati nezavisnosti i ovlašćenja organa koji se bave borbom protiv korupcije...

U oblasti državne politike kao prvi cilj navodi se ubrzanje procesa evropskih integracija i dobijanje datuma za početak pregovora, a članice koalcije istakle su da su saglasne da pregovori sa EU počnu što pre - „jer Srbija želi da bude njen deo”.

Kada je reč o Kosovu, navedeno je da se nikada neće priznati nezavisnost pokrajine, da je potrebno da se sprovede sve ono što je dogovoreno u tehničkom dijalogu s Prištinom, a dijalog nastavi na političkom nivou, uz učešće najviših državnih funkcionera.

Među ostalim tačkama u oblasti državne politike apostrofira se saradnja sa susedima, balansirana spoljna politika i pomirenje u regionu među državama sa postojećim granicama.

U oblasti ekonomske politike kao prioriteti su navedeni energetika i rudarstvo, dok je u oblasti socijalne politike navedeno da će vlada izgraditi sistem socijalnih prava koji će podsticati ekonomski razvoj, garantovati ličnu socijalnu sigurnost i razvijati nove oblike solidarnosti i humanosti.

Među ciljevima je izdvojeno i uspostavljanje pravne države i vladavine prava kroz otklanjanje negativnih posledica reforme pravosuđa.

Jedan od ciljeva je i profesionalizacija upravljanja javnim preduzećima.

U sporazumu se pominje i da se potpisnici koalicionog sporazuma dugoročno zalažu za besplatno zdravstvo, a kratkoročno za minimiziranje participacije, kao i proširenje liste zdravstvenih usluga i lekova koji se mogu izdati na recept.

U poslednjoj tački sporazuma partneri su se založili za borbu protiv cenzure i autocenzure, izmenu zakonske regulative, javnost i transparentnost vlasničke strukture u medijima, stvaranje uslova za oslobađanje novinara od političkih pritisaka, ali i pritisaka urednika, vlasnika i drugih centara moći, onemogućavanje monopola i političke kontrole nad medijima.

Tanjug

objavljeno: 27.07.2013.

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.