Izvor: Akter, 20.Mar.2015, 15:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šormaz: Netačno da je VBA nezakonito postupala
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Dragan Šormaz izjavio je danas da je apsolutno netačno da je Vojnobezbednosna agencija (VBA) nezakonito postupala i u jednom slučaju i bez odluke suda prisluškivala građane Srbije
"To Odbor za kontrolu službi bezbednosti u nadzoru, koji je rađen u
prethodna dva dana, nije utvrdio. Nije utvrdio jer je nemoguće bilo
da se utvrdi zato što se nije dogodilo", rekao je Šormaz koji je i
član skupštinskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << Odbora za kontrolu službi bezbednosti.
On je to rekao povodom jučerašnje izjave poslanika Demokratske
stranke (DS) Dragana Šutanovca koji je kazao da je Odbor Skupštine
Srbije za kontrolu službi bezbednosti nepobitno utvrdio da je
verodostojan dokument da je VBA pratila aktivnosti Srpske radikalne
stranke.
"Član Odbora iz DS Dragan Šutanovac, koji sada ovde nije prisutan
može samo da potvrdi svaku moju reč. Nema šanse da izgovori nešto
drugo", istakao je Šormaz dodajući da VBA nikada nije radila
nezakonito.
Kako je naveo, sve što je utvrđeno je da je "jedan telegram poslat
iz Novog Sada u Beograd verodostojan, a koji je ovde u Skupštini
pokazao Ombudsman".
"Telegram, ne prisluškivanje građana, ne praćenje, ne rad u okviru
nekih stranki itd", naglasio je Šormaz, dodajući da su Vojska Srbije
i VBA među najvažnijim institucijama u Srbiji i da imaju podršku
građana.
U dokumentu koji je u Skupštini ranije predstavio zaštitnik građana
Saša Janković, navodi se da je VBA "vršila praćenje i kontrolu"
aktivnosti SRS 15. novembra 2014. godine, kada je organizovan miting u
centru Beograda povodom povratka Vojislava Šešelja u Srbiju.
Kako je kazao juče Šutanovac, Odbor je utvrdio da se izašlo iz
zakonskog okvira rada VBA i naložio generalnom inspektoru Agencije da
u roku od 15 dana izvrši potpunu inspekciju, predloži mere i
pošalje izveštaj u parlament.
Današnju skupštinsku raspravu obeležila je polemika poslanika
Srpske napredne stranke Veroljuba Arsića i Socijaldemokratske stranke
Marka Đurišića koji su izneli međusobne optužbe na račun rada u
borbi protiv korupcije i narkorika.
Đurišić je kazao da je u vreme bivše vlasti demokrata završena
saradnja sa Haškim tribunalom, a razotkrivena je i velika mreža
trgovine narkoticima.
"Rezultati ove Vlade u borbi protiv narkotk su da je najveći diler
označen od strane premijera bio u pritvoru tri meseca za neki sitan
poreski prekršaj, a sada je slobodan građanin i putuje van ove
zemlje i ne znam da li se bavi, kojim se poslom bavi, da li se ponovo
bavi trgovinom narkotika", rekao je Đurišić.
Poslanik SNS Veroljub Arsić rekao je da je organizovani kriminal
upropastio državu do 2012, a tajkunske veze sa državom i
neplacahanje poreza osiromašili građane.
"Niste ni smeli da uđete kod Miškovića, još manje kod Beka", rekao
je Arsić navodeći da je organizovni kriminal Razvojna banka
Vojvodine i to što su milijarde evra završile u of šor kompanijama.
U Skupštini je sada pauza nakon razmatranja amandmana na Predlog
zakona o ograničavanju raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja
terorizma i izmena Carinskog zakona.
U nastavku u 14 sati bi trebalo da budu razmotreni amandmani na
Predlog zakona o kretanju uz pomoć psa vodiča.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka















