
Izvor: Politika, 10.Feb.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Samo demokrate i naprednjaci povlače članove RIK-a
Niko od članova ne vraća pare. Opozicija odbacuje ideju o formiranju nove državne izborne komisije
Predstavnike iz Republičke izborne komisije će, pored DS-a, povući još samo SNS. Ostale stranke kažu da za to nema razloga, a većina se protivi ideje da RIK zameni neka državna komisija u kojoj ne bi bilo predstavnika stranaka. Sve stranke se slažu da zarade članova RIK-a moraju biti limitirane >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i uređene tako da niko ne može, na ime bonusa, ili po nekom drugom osnovu, da naplati milione, kao što se dogodilo prošle godine.
Objavljivanje podataka da su članovi RIK-a prošle godine podelili između sebe 77.235.912 dinara, pri čemu je svako stavio u džep minimum dva miliona dinara, iznenadilo je (ili barem tako tvrde) stranke koje su ih na tu funkciju predložile. Niko, uključujući i DS, ne misli da su članovi RIK-a naplatili nešto mimo zakona, prosto su iskoristili mogućnost koja im je pružena da podele velike pare. A pošto je sve urađeno po zakonu, niko ne misli ni da članovi RIK-a, treba da vrate novac koji su podelili.
„Kažnjeni” će biti samo predstavnici DS-a i SNS-a u RIK-u, jer će oni, kako kažu u te dve stranke, „iz moralnih razloga” biti razrešeni dužnosti. „Prosto nije etički da neko, ko je već dobro plaćen za posao koji radi u RIK-u, naplaćuje još i bonuse”, kažu funkcioneri tih stranaka.
U medijima danima se spekulisalo da su Sonja Brkić, predsednik RIK-a i sudija Vrhovnog suda Srbije, i Snežana Malović, ministar pravde, u sukobu interesa i da zbog toga treba da podnesu ostavku ili u RIK-u ili na drugom poslu koji obavljaju. Portparol DS-a Jelena Trivan rekla je, međutim, da one nisu u sukobu interesa i da to nije razlog što su, uz ostalih osam članova predstavnika DS-a, odlučili da podnesu ostavke. „Isključivi razlog za ostavke, jeste moralne prirode. Predstavnici DS-a su ostavkama izrazili stav o događajima u RIK-u i o neodgovornom trošenju novca, iako nisu učestvovali u kreiranju procedura, kojima je omogućeno to neodgovorno trošenje novca. Dakle, oni su se na ovaj čin odlučili kao odgovorni i moralni ljudi”, rekla je ona.
Tomislav Nikolić, lider SNS-a, kaže za „Politiku” da je pozvao predstavnike naprednjaka u RIK-u da se izjasne da li će podneti ostavke. „Mislim da će moralni ljudi podneti ostavku, jer će shvatiti da su bili uvučeni u enormno trošenje novca i da im tu nije mesto”, kaže on. Nikolić dodaje da ubuduće treba naći rešenje koje će, na neki način, limitirati primanja u RIK-u. „Oni mesečno primaju 60.000 dinara i to treba da im je dovoljno”, naglašava lider SNS-a.
Suzana Grubješić, šef poslaničke grupe G17 plus, kaže za „Politiku” da predstavnici G17 plus neće podnositi ostavke, jer „nisu u sukobu interesa, a i odgovorno su obavljali svoj posao”. „Dakle, nema nijednog jedinog razloga da našipredstavnici podnose ostavke”, zaključuje ona.
Slično kaže i Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS-a:„Ne ulazim u razloge Demokratske stranke, da li su oni etički, materijalni, lukrativni, ili neki drugi za potez koji povlače. SPS neće povlačiti svog jedinog člana u RIK-u. Što se tiče troškova, enormne sume su i ranije odlazile ravnomerno predstavnicima svih partija, pa ukoliko neko želi da pokrene inicijativu za štednju, SPS će to podržati”.
Dragan Todorović, šef poslaničke grupe SRS-a, kaže da je primanja u RIK-u trebalo ranije rešiti tako da budu primerena ekonomskoj situaciji u zemlji i da budu ograničena na jednom pristojnom nivou. On, međutim, misli da je „cela priča sa zaradama ujdurma DS-a i onih koji su prvi izašli sa tom pričom o zaradama, kako bi bio ukinut RIK i uvedena neka državna komisija, to im proći neće”. Todorović kaže da radikalima na pamet ne pada da povuku svoje predstavnike u RIK-u.
Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS-a, u „naglom pojavljivanju priče o troškovima” vidi nameru vladajuće koalicije za neke drastične poteze. Aligrudić dodaje da nema ništa protiv da se preispitaju troškovi, da se nađe neko rešenje za zarade, koje će biti primereno uslovima u kojima živimo. Ni DSS neće povući svog predstavnika iz RIK-a.
Čedomir Jovanović, lider LDP-a, kaže da su enormne naknade u RIK-u posledica odsustva sistema i da to pitanje treba rešiti sistemski, a ne „izvlačenjem fioka sa skandalima, koji su sami po sebi nesporni, ali potez koji je povukao DS je neukusan”. Jovanović ističe:„To je bežanje od odgovornosti, ne trebaju nam ostavke predstavnika DS-a u RIK-u, već jasna pravila”.
----------------------------------------------------------------
Trivan: Ostavke na prvoj narednoj sednici
Jelena Trivan kaže za „Politiku” da očekuje da ostavke članova RIK-a iz DS-a budu na dnevnom redu prve naredne sednice parlamenta, odmah po završetku tekuće. Prema dosadašnjoj praksi, razrešenje članova RIK-a i izbor novih uvek je išlo u paketu, pa treba očekivati da će tako biti i sada. Vrlo je važno da RIK može da radi, pošto se njegov posao ne završava sa izborima. RIK je nadležan i da utvrdi ko će zameniti poslanika koji podnese ostavku. Bez RIK-a stranke ne bi mogle da zamene svoje poslanike, kojima bi, zbog nekih od zakonom navedenih razloga prestao mandat.
-----------------------------------------------------------
RIK je bolji od državne komisije
Najavu da bi RIK mogao biti zamenjen državnom komisijom kompletna opozicija odbacuje kao neprihvatljivo rešenje. Predstavnici vlasti kažu da zakon o tome tek treba da dođe u parlament, na šta će se sačekati. RIK će još raditi, a „o drugim rešenjima ćemo kad zakon stigne u parlament”, kaže jedan funkcioner vladajućeg bloka.
Čedomir Jovanović, lider LDP-a, kaže da je LDP „protiv eksperimentisanja sa RIK-om” i dodaje da je, „s obzirom na iskustva sa nezavisnim regulatornim telima, RIK najbolje rešenje”. Velimir Ilić, lider NS-a, takođe, misli da je RIK najbolje rešenje. Miloš Aligrudić i Tomislav Nikolić smatraju da „Srbija mora i dalje da ima izborno telo u kome sede predstavnici svih parlamentarnih stranaka”.
-----------------------------------------------------------
Đurđević: Podneću ostavku, zaradu sam primio po propisima
Dejan Đurđević, predstavnik naprednjaka u RIK-u, koji je primio najviše novca prošle godine, kaže za „Politiku” da će podneti ostavku pošto „javnost ne odobrava propise po kojima se obračunavaju naknade u RIK-u”. Đurđević ističe da su on, kao zamenik predsednika RIK-a u prethodnom sazivu, kao i predsednik RIK-a, sekretar i zamenik sekretara, naplatili najviše, jer oni, po zakonu, imaju za 30 odsto veće plate od ostalih članova RIK-a. „Dodatak na primanja imali su i oni članovi RIK-a, koji su bili zaduženi za sprovođenje lokalnih izbora na Kosovu i Metohiji i otuda razlika u njihovoj zaradi od onih članova RIK-a koji nisu putovali na Kosmet. I ja sam, inače, putovao na KiM. Da podsetim proglašeno je više od 150 lista za izbore na Kosmetu”, kaže Đurđević. On dodaje da su netačne informacije koje su se pojavljivale u novinama kako su članovi RIK-a držali po šest sednica dnevno i za svaku naplaćivali dnevnice. „Naplaćivali smo jednu dnevnicu, bez obzira na broj održanih sednica, a više sednica dnevno držano je zbog izbornih rokova, a oni se računaju u satima. Tako je, na primer, rok za proglašenje liste 24 sata, pa ukoliko više stranaka istog dana podnese izbornu listu u različita vremena, svaki put se drži posebna sednica da bi lista bila proglašena”, kaže Đurđević.
------------------------------------------------------------------------------------------
Poslovnik će biti izmenjen, a kad će glasanje niko ne zna
Poslanici Narodne skupštine Srbije započeli su jučerašnju sednicu na kojoj treba da se izjasne o izmenama Poslovnika, uobičajeno–pauzama. Opozicionari su sve do kasnih popodnevnih sati reklamirali povrede Poslovnika, ukazujući na, kako su tvrdili, propuste u proceduri, pa su date tri pauze, da bi, tek sat pred isticanje radnog vremena, počela debata o predloženim izmenama.
Predstavnici vladajuće koalicije iz svih stranaka najavili su da će glasati za predložene izmene, što znači da će one biti i usvojene. A, kada će biti glasanje, to niko ne može da predvidi. Vlast se, prema nezvaničnim informacijama, nada da će dan za glasanje biti u sledeći utorak, što nije nemoguće. Ukoliko bi opozicionari rešili da opstruiraju rad, na izjašnjavanje bi moglo da se pričeka i nekoliko nedelja. U svakom slučaju, ova sednica mora biti završena pre početka redovnog prolećnog zasedanja.
U debati „po Poslovniku” opozicionari su optužili vladajuću koaliciju da je podnela predlog izmena Poslovnika, koji će, kako je rekao Čedomir Jovanović, lider LDP-a, napraviti još veći haos u parlamentu. Velimir Ilić, lider Nove Srbije, kazao je da vlast na siledžijski način hoće da promeni Poslovnik i dodao da će Nova Srbija prekinuti svaki kontakt sa vladajućom koalicijom i da će se boriti za vanredne parlamentarne izbore. Slične primedbe izneli su i radikali i poslanici DSS-a, dok su predstavnici vladajuće koalicije tvrdili da su izmene Poslovnika predložene da bi se omogućio efikasan rad parlamenta i da nijedno pravo opozicije neće biti ugroženo. Opozicionari su, međutim, tvrdili da to što je sama vladajuća koalicija podnela sedam amandmana na sopstveni predlog, najbolje svedoči kako je on pisan.
Mirjana Čekerevac
[objavljeno: 11/02/2009]
Uzimali milione,sad im zakon „kriv“
Izvor: Glas javnosti, 11.Feb.2009, 02:37
BEOGRAD - Portparol DS Jelena Trivan izjavila je juče da je deset predstavnika te stranke, članova Republičke izborne komisije, podnelo ostavke. Tim činom, kako je kazala, predstavnici DS su „izrazili svoj stav prema svim događajima u Komisiji i neodgovornom trošenju novca“, naglasivši da...