Pregled štampe (11. 02. 2009.)

Izvor: RTS, 11.Feb.2009, 02:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pregled štampe (11. 02. 2009.)

Koje će stranke povući svoje članove iz RIK-a, kada je pravo vreme za podnošenje kandidature za članstvo u EU, ko su uhapšeni u jučerašnjim akcijama policije, otac poginulog rukometaša daje bubreg Pešiću, pišu danas beogradske dnevne novine

Samo demokrate i naprednjaci povlače članove RIK-a

Predstavnike iz Republičke izborne komisije će, pored DS-a, povući još samo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << SNS. Ostale stranke kažu da za to nema razloga, a većina se protivi ideje da RIK zameni neka državna komisija u kojoj ne bi bilo predstavnika stranaka. Sve stranke se slažu da zarade članova RIK-a moraju biti limitirane i uređene tako da niko ne može, na ime bonusa, ili po nekom drugom osnovu, da naplati milione, kao što se dogodilo prošle godine.

„Kažnjeni" će biti samo predstavnici DS-a i SNS-a u RIK-u, jer će oni, kako kažu u te dve stranke, „iz moralnih razloga" biti razrešeni dužnosti. „Prosto nije etički da neko, ko je već dobro plaćen za posao koji radi u RIK-u, naplaćuje još i bonuse", kažu funkcioneri tih stranaka.

U medijima danima se spekulisalo da su Sonja Brkić, predsednik RIK-a i sudija Vrhovnog suda Srbije, i Snežana Malović, ministar pravde, u sukobu interesa i da zbog toga treba da podnesu ostavku ili u RIK-u ili na drugom poslu koji obavljaju. Portparol DS-a Jelena Trivan rekla je, međutim, da one nisu u sukobu interesa i da to nije razlog što su, uz ostalih osam članova predstavnika DS-a, odlučili da podnesu ostavke.

Tomislav Nikolić, lider SNS-a, kaže za „Politiku" da je pozvao predstavnike naprednjaka u RIK-u da se izjasne da li će podneti ostavke. „Mislim da će moralni ljudi podneti ostavku, jer će shvatiti da su bili uvučeni u enormno trošenje novca i da im tu nije mesto", kaže on. Nikolić dodaje da ubuduće treba naći rešenje koje će, na neki način, limitirati primanja u RIK-u. „Oni mesečno primaju 60.000 dinara i to treba da im je dovoljno", naglašava lider SNS-a.

Suzana Grubješić, šef poslaničke grupe G17 plus, kaže za „Politiku" da predstavnici G17 plus neće podnositi ostavke, jer „nisu u sukobu interesa, a i odgovorno su obavljali svoj posao". „Dakle, nema nijednog jedinog razloga da naši predstavnici podnose ostavke", zaključuje ona.

Slično kaže i Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS-a:„Ne ulazim u razloge Demokratske stranke, da li su oni etički, materijalni, lukrativni, ili neki drugi za potez koji povlače. SPS neće povlačiti svog jedinog člana u RIK-u. Što se tiče troškova, enormne sume su i ranije odlazile ravnomerno predstavnicima svih partija, pa ukoliko neko želi da pokrene inicijativu za štednju, SPS će to podržati".

Dragan Todorović, šef poslaničke grupe SRS-a, kaže da je primanja u RIK-u trebalo ranije rešiti tako da budu primerena ekonomskoj situaciji u zemlji i da budu ograničena na jednom pristojnom nivou. On, međutim, misli da je „cela priča sa zaradama ujdurma DS-a i onih koji su prvi izašli sa tom pričom o zaradama, kako bi bio ukinut RIK i uvedena neka državna komisija, to im proći neće". Todorović kaže da radikalima na pamet ne pada da povuku svoje predstavnike u RIK-u.

Miloš Aligrudić, šef poslaničke grupe DSS-a, u „naglom pojavljivanju priče o troškovima" vidi nameru vladajuće koalicije za neke drastične poteze. Aligrudić dodaje da nema ništa protiv da se preispitaju troškovi, da se nađe neko rešenje za zarade, koje će biti primereno uslovima u kojima živimo. Ni DSS neće povući svog predstavnika iz RIK-a.

Čedomir Jovanović, lider LDP-a, kaže da su enormne naknade u RIK-u posledica odsustva sistema i da to pitanje treba rešiti sistemski, a ne „izvlačenjem fioka sa skandalima, koji su sami po sebi nesporni, ali potez koji je povukao DS je neukusan". Jovanović ističe:„To je bežanje od odgovornosti, ne trebaju nam ostavke predstavnika DS-a u RIK-u, već jasna pravila".

Ren pretekao Beograd

Uoči posete Srbiji u četvrtak evropski komesar za proširenje Oli Ren posavetovao je Beograd da ne podnosi zahtev za kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji pre nego što se odmrzne Prelazni trgovinski sporazum. Jer, kako je rekao, to je jedna od faza koju je neophodno proći na putu za članstvo.

Na pitanje šta o ovoj sugestiji misli Beograd, i da li ona "kvari" naše planove, u kabinetu vicepremijera Božidara Đelića, u utorak su nam kratko rekli:

- O svim pitanjima, pa i o pitanju aplikacije za status kandidata, razgovaraće se sa Olijem Renom prilikom njegove posete Beogradu.

Renov savet stigao je samo petnaestak dana pošto je u Pragu, 23. januara, Đelić najavio da Srbija namerava da tokom češkog predsedavanja EU, znači do kraja juna, podnese zahtev za članstvo, a ministar Vuk Jeremić u Briselu ocenio da otpora takvoj ideji - nema.

U suštini, komesarov savet, nije neočekivan. Dovoljan razlog je to što je primena SSP, kao preduslov za dobijanje statusa kandidata, važila za sve države do sada. Za samo podnošenje kandidature, činjenica je, nema formalnih prepreka, ali je pitanje koliko je ovaj potez logičan ako se zna da bez SSP, a pre njega i ocene o punoj saradnji sa Hagom, stvari ostaju na mrtvoj tački.

Još pre Renove sugestije, predsednik Srbije Boris Tadić obazrivo se držao kada je reč o datumima. O mogućnosti da Srbija podnese kandidaturu tokom predsedavanja Češke, on je pre desetak dana rekao da će se o tome odlučiti pošto se "situacija analizira".

Poslednja država iz regiona koja je aplicirala za članstvo je Crna Gora, iako joj je iz nezvaničnih diplomatskih krugova stigla poruka da za taj zahtev "nije pravi trenutak". Razlozi predočeni Podgorici, mogli bi da se preslikaju i na naš slučaj. Lisabonski sporazum (koji omogućava proširenje Unije) nije usvojen, ova godina je izborna na svim nivoima EU, pa je malo verovatno da će se Brisel prioritetno baviti zapadnim Balkanom.

Za sve zemlje koje bi u EU društvo, procedura je ista: Savet EU daje Evropskoj komisiji mandat da se izjasni o zahtevu države za članstvo u EU. Zatim, EK šalje u zemlju upitnik sa 4.500 pitanja iz svih oblasti i institucija i na osnovu dobijenih odgovora, daje mišljenje. Praksa uglavnom pokazuje da se čeka oko pola godine da EK da zeleno svetlo na zahtev neke zemlje. Na liderima članica EU, onda ostaje, da samo formalno potvrde status kandidata.

Nema popuštanja oko Kosova

Prisustvo Kosova u međunarodnim institucijama, prema nekim najavama, navodno je jedna od tema koju bi komesar Ren pokrenuo u razgovorima sa našim zvaničnicima u četvrtak. Kako saznajemo, Brisel već neko vreme opipava ima li u Beogradu raspoloženja za fleksibilnost oko ovog pitanja.

Prema našim izvorima, odgovoreno je da prostora za fleksibilnost nema i da Kosovo u međunarodnim institucijama jedino može da nastupa ako je to na isti način kao i pre jednostranog proglašenja nezavisnosti, što znači, pod Unmikom. Ovo opredeljenje, sadržano u Akcionom planu o KiM, naša vlada je ponovila i na prošloj sednici.

Uhapšeni Dinkićevi saradnici, bivši funkcioneri i direktori

Služba za borbu protiv organizovanog kriminala uhapsila je juče dvojicu saradnika ministra ekonomije Mlađana Dinkića. U saopštenju MUP-a Srbije kaže se da je uhapšena organizovana grupa od osam članova, među kojima su i Dragan Kokunešoski, samostalni savetnik u Ministarstvu ekonomije, kao i Ljubomir Jovanović, načelnik Odeljenja za turizam u istom ministarstvu

Uhapšeni su i Radivoje Pirgić iz Valjeva i Miloš Simić, bivši pomoćnici ministra u Ministarstvu trgovine, turizma i usluga, zatim Branivoje Lazović, direktor preduzeća „Europen" iz Beograda, Nikola Knežević, direktor Zemljoradničke zadruge „Agro eko-etnoselo" iz sela Vrhpolje u opštini Ljubovija, Nebojša Antunović, direktor preduzeća „BG 23" iz Beograda, kao i Savo Cvetojević iz Ljubovije.

U saopštenju MUP-a navodi se serija krivičnih dela koje su uhapšeni počinili:

„Policijski službenici su u Beogradu, Valjevu i selu Vrhpolju, lišili slobode više osoba zbog osnovane sumnje da su od septembra 2006. do maja 2007. izvršili krivično delo zločinačko udruživanje, kao i više krivičnih dela primanja mita, davanja mita, protivzakonitog posredovanja i zloupotrebe službenog položaja, čime su oštetili budžet Srbije i za sebe pribavili protivpravnu korist od 25 miliona dinara - navodi MUP i dodaje da su „osumnjičeni dodelili kreditna sredstva iz Nacionalnog investicionog programa pravnim licima DOO 'Europen', DOO 'BG 23' iz Beograda i ZZ 'Argo eko-etnoselo' iz Vrhpolja".

Nikola Papak, savetnik za medije ministra Dinkića, kaže za Press da su „uhapšeni službenici nasleđeni kadrovi iz ranije vlade".

- Reč je o službenicima nekadašnjeg Ministarstva turizma, koje je vodio ministar Bojan Dimitrijević, koji ih je i doveo u ministarstvo. Posle prelaska sektora turizma u Ministarstvo ekonomije, ministar Dinkić je obojicu službenika smenio sa tadašnjih funkcija i prebacio na druge poslove. Ministarstvo ekonomije od početka bilo je uključeno u istragu protiv ovih lica i pružilo je svu potrebnu pomoć policiji - navodi Papak.

Na našu konstataciju da je ipak reč o samostalnom savetnik i načelniku odeljenja u sadašnjem Ministarstvu ekonomije, Papak kaže da je „reč o funkcijama koje nemaju veliki značaj".

Otac poginulog rukometaša daje bubreg Pešiću

Petar Kozma, otac ubijenog rukometaša Marijana, u izjavi za rumunsku televiziju GSP rekao je da želi da donira svoj bubreg hrvatskom rukometašu Ivanu Pešiću.

- Daću svoj bubreg mladiću koji je pokušao pomoći mom sinu - rekao je Petar Kozma.

Pešić je uboden nožem u leđa kada je pokušavao da pomogne Marijanu Kozmi. On se i dalje nalazi u bolnici u Vespremu, nakon što mu je u nedelju izvađen bubreg.

- Čovek može normalno da živi i s jednim bubregom, ali može li da se profesionalno bavi sportom, to je za sada teško reći - rekao dr Jeno Rač, direktor bolnice, i dodaje da će oporavak trajati mesecima.

Otac Marijana Kozme primio je povelju od gradonačelnika Vesprema kojom je preminuli rukometaš proglašen za počasnog građanina ovog mesta. Rukometni klub Vesprem povukao je iz upotrebe dres s brojem osam, koji je nosio Kozma.

Šešum: Poručio sam saigračima da pobede u sledećoj utakmici

Razmišljam samo o tome da se oporavim i da nastavim da igram rukomet. Lekari kažu da će sve da zaraste za mesec i po, dva. Sada me malo boli tu gde su me udarili i gde sam operisan. Ali, dobro sam. Normalno jedem, ustajem iz kreveta, šetam pomalo - rekao je za „Blic" Žarko Šešum, rukometni reprezentativac Srbije koji je teško povređen kada je u nedelju ujutro grupa napadača nasrnula na njega i saigrače ispred diskoteke „Patriota" u mađarskom gradu Vespremu.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.