
Izvor: SrbijaDanas.com, 03.Dec.2023, 10:01
SRBIJA DOBILA ČETIRI NAUČNO-TEHNOLOŠKA PARKA Vučić uradio za nauku što niko nije i tek se sprema ekspanzija (FOTO)
Naučno tehnološki parkovi igraju važnu ulogu u razviju inovacionog ekosistema u Srbiji.
Ministarstvo za javna ulaganja Vlade Srbije je u periodu između 2015-2020 godine izgradilo čak četiri Naučno tehnološka parka u koje je uloženo 53,7 miliona eura. U njima ukupno posluje 311 kompanija.
Do 2012. godine u Republici Srbiji nije postojao nijedan Naučno-tehnološki park, niti se na bilo koji način ulagalo u razvoj naučno-tehnološkog sistema, sve do dolaska >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << Srpske napredne stranke na vlast.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je uspeo za svega pet godina da napravi nešto što niko nije.
2015. godine osnovan je prvi Naučno-tehnološki park u Beogradu, a nakon toga je usledio niz novoizgrađenih objekata u Čačku, Nišu i Novom Sadu. Svi oni zajedno su od izuzetne važnosti, naročito za mlade stručnjake kojima je nauka u osnovi života. I ovde nije kraj. Vlada Republike Srbije već uveliko izdvaja budžete za nove kapitalne projekte kako bi ekosistem u Srbiji doživeo pravu ekspanziju.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović izjavila je jednom prilikom da Srbija teži ka tome da nauka bude ta koja diktira ekonomski razvoj Srbije, kao i da smo već na dobrom putu da tako i bude.
- Doneli smo strategiju koja ima viziju naučnog i tehnološkog razvoja Srbije, gde želimo da izgradimo snažne naučne, istraživačke i razvojne institucije koje treba da odgovore na globalne izazove - kazala je ministarka Begović.
Ona je takođe naglasila da je država u prethodnom periodu puno ulagala u nauku, ističući važnost fondova, izgradnje naučno-tehnoloških parkova i sve veće startap zajednice u Srbiji.
- Imamo bazu, a sada je ostalo na nama - moramo kao nauka i visoko obrazovanje da se pilagođavamo brže globalnim promenama - zaključila je ona.
Osnovan je 2015. godine odlukom Vlade Republike Srbije, kao organizacija za pružanje infrastrukturne podrške inovacionoj delatnosti, koja u okviru prostora poverenog na upravljanje pruža infrastrukturne i stručne usluge privrednim društvima, naučnoistraživačkim i inovacionim organizacijama radi njihovog povezivanja i što brže primene novih tehnologija.
Naučno-tehnološki park Beograd igra ključnu ulogu u razviju inovacionog ekosistema u Srbiji.
U kompleksu Naučno-tehnološkog parka Beograd su smešteni i:
- Poslovno-tehnološki inkubator tehničkih fakulteta (BITF), koji sprovodi program podrške namenjen startap kompanijama
- Fond za inovacionu delatnost- institucija, koji pruža finansijsku podršku kroz Program ranog razvoja i druge programe podrške razvoju inovacija.
- Naučno-tehnološki park u Beogradu otvoren je 2015. godine i za ovih sedam godina ostvaren je ogroman napredak. Mi danas imamo četiri NTP-a. Samo u Beogradu više od 150 kompanija radi u Naučno-tehnološkom parku i te kompanije zapošljavaju 1500 inženjera. Podrška koju smo za sve ove godine dobili od Evropske unije, obavezuje nas da imamo ovakve rezultate - poručila je Gordana Danilović Grković, direktorka Naučno-tehnološkog parka Beograd.
NTP Čačak je osnovan 2020. godine kao uticajni činilac lokalnog i regionalnog ekonomskog razvoja koji obezbeđuje uslove za razvoj preduzetništva, primenu inovacija i saradnju nauke i privrede na području zapadne Srbije.
Grad Čačak je od Vlade Srbije dobio 17 miliona evra za izgradnju i opremanje ovog poslovno-tehničkog objekta koji je od izuzetne važnosti.
Naučno-tehnološki park u Čačku trenutno ima 42 korisnika, a u njemu je svoj put do uspeha do sada pronašlo 19 inovativnih ideja.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, koji je prisustvovao otvaranju ovog kompleksa u Čačku, naveo je u svom obraćanju da će država nastaviti da ulaže u obrazovanje.
Naučno-tehnološki park Niš je takođe otvoren 2020. godine kao organizacija koja u bliskoj saradnji sa Univerzitetom i akademskom zajednicom obezbeđuje infrastrukturu i usluge za pomoć inovativnim preduzećima u ostvarivanju poslovnih uspeha na tržištu, posebno u oblasti visokih tehnologija.
Kao regionalni centar za ubrzani razvoj inovativnog naučno tehnološkog preduzetništva, internacionalnu promociju projekata i kompanija, pruža osnovu za reinženjering privrede regiona i jačanje njene globalne konkurentnosti.
Inspirisan tehnološkom tradicijom, Naučno tehnološki park, u sinergiji sa domaćim i međunarodnim akterima, kreira dinamični i inovacioni startap ekosistem koji svoj razvoj bazira na ekonomiji zasnovanoj na znanju i inovacijama i pozicionira Niš i region kao globalni izvor naprednih tehnologija.
Vlada Republike Srbije objavila je tender za izgradnju druge faze NTP Niš. Investicija je vredna preko 20 miliona evra, a biće uložena u razvoj inovacionog ekosistema regiona Južne i Istočne Srbije.
Naučno-tehnološki park Novi Sad je 2020. godine osnovala Autonomna pokrajina Vojvodina radi pružanja podrške svojim članicama, komercijalizaciji inovativnih proizvoda i usluga, sa ciljem što brže primene razvoja i novih tehnologija.
Članice NTP mogu biti tehnološka preduzeća koja se bave inovacionom delatnošću, startap kompanije i startap timovi, kao i istaživačko razvojni instituti.
Pored prostornih i infrastrukturnih uslova za rad, NTP Novi Sad istovremeno će pružati i naučnoistraživačke, edukativne i ostale usluge svojim članicama, radi kreiranja ideja i gotovih rešenja za poslovni svet.
Naučno-tehnološki park Novi Sad je mesto spajanja i razmene između privrede, nauke i institucija, koji svojim aktivnostima, programima i uslugama ima ključan uticaj na razvoj inovacionog ekosistema u Srbiji.
Novi Sad se svakako razlikuje od drugih gradova, ima vrlo jak ekosistem. Pored Naučno-tehnološkog parka i dva fakulteta, u ovom gradu se nalazi veliki broj sktručnjaka.
Nastavak na SrbijaDanas.com...