Od departizacije koju je najavljivala SNS nema ništa

Izvor: Blic, 03.Okt.2013, 10:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od departizacije koju je najavljivala SNS nema ništa

Inicijativa naprednjaka o departizaciji javnih funkcija u Srbiji činila je značajan deo predizborne kampanje najmoćnije političke partije, ali glasno najavljivana departizacija sada se tiho pretvara u svoju suprotnost, ocenjuje radio Dojče Vele.

Direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić izjavio je za taj radio da je u decembru donet važan zakon o javnim preduzećima, ali da se on ne sprovodi, kao i da o departizaciji ne može biti govora.

- Kao veliko finale, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << tokom rekonstrukcije Vlade direktno je najavljeno da će i mesta pomoćnika ministara i direktora javnih preduzeća biti deo preraspodele paketa moći među vladajućima. Već odavno imamo zakon o državnim službenicima koji pomoćnike ministara tretira kao službenike koji se biraju na konkursu. Vidimo da od toga u praksi nema ništa - rekao je Nenadić.

Od 700 fotelja u nadležnosti Republike i lokalnih samouprava, veliki broj i dalje je zvanično prazan, odnosno sa vršiocima dužnosti koji odreda dolaze iz vladajućih

stranaka. Nemanja Nenadić upozorava da je sve konkurse trebalo raspisati do jula i da je i tako prekršen Zakon o javnim preduzećima.

Prethodne sedmice u centru pažnje bilo je prekomponovanje vlasti u Beogradu. Ono što partijski moćnici rogobatno i eufemistički nazivaju "upodobljavanjem" vlasti sa republičkom koalicijom, već je bilo na delu u gotovo svakoj opštini Srbije, podseća Dojče Vele.

I po tom "upodobljavanju“, smatra Nenadić, nema bitne razlike između naprednjaka i prošle vlasti koju su vodile demokrate. "Jedino što sada postoji zakon koji je trebalo da obezbedi da se na čelo javnih preduzeća ne dolazi po partijskom ključu, a pre godinu dana čak nije ni bilo volje da se takav zakon donese", naveo je on.

Bez zakona ili sa manipulisanim zakonom – za obične građane i zaposlene nema razlike. Samo direktorskih mesta koja se upodobljavaju ima 700 u Srbiji, kada se tome dodaju institucije kulture, vrtići ili škole, zatim radna mesta koje rukovodioci obezbeđuju svojim partijskim saborcima, dođe se do brojke od nekoliko desetina hiljada poslova koji mogu da se dobiju samo ako iz džepa viri članska karta partije.

"Ovo je poruka građanima da sa članskom kartom nešto mogu da postignu. To nažalost doprinosi enormnom rastu članstva i simpatizera one stranke koja na aktuelnim izborima zauzme vladajuće i lukrativne pozicije", kaže Nenadić.

On ne veruje veruje u političku volju da se nešto promeni, ali vidi jednu jedinu šansu za kraj partijskog vrzinog kola.

"To je tragična situacija naših javnih finansija gde bi – hteli, ne hteli – morali da štede. Javna preduzeća se pominju kao mesto koje će biti na tapetu aktuelne vlade, o tome su posebno pričali novi nepartijski ministri. Videćemo da li će kroz te uštede doći do rešenja makar dela partijskog zapošljavanja", zaključio je Nenadić.

Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

I dalje partijsko zapošljavanje

Izvor: Akter, 03.Okt.2013

Najavljivana departizacija naprednjaka u predizbornoj kampanji sada se tiho pretvara u svoju suprotnost, ocenjuje radio Dojče Vele

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.