Naprednjaci uskoro postaju “Evropski narodnjaci”

Izvor: BKTV News, 29.Maj.2014, 20:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Naprednjaci uskoro postaju “Evropski narodnjaci”

Političke partije u Srbiji su nakon 2000. godine pokrenule kampanju učlanjivanja u evropske koalicije srodnih partija. SNS je veoma blizu statusa punopravog člana Evropskih narodnjaka. Narodne partije su jake u Evropskom parlamentu, tako da SNS može brže da artikuliše državne interese Srbije kroz partnerske odnose sa vodećim konzervativnim partijama.



SNS je veoma blizu statusa >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << punopravog člana Evropskih narodnjaka. Na to ukazuje i planirani susret nemačke kancelarke Angele Merkel sa premijerom Srbije i liderom SNS Aleksandrom Vučićem koji uživa visoko poverenje u nemačkoj administraciji i stranci CDU. Realna šansa za brzo uključivanje SNS u evropske narodnjke je nedavni susret lidera SNS Aleksandra Vučića sa sivom eminencijom vladajuće nemačke partije bivšim kancelarom Helmutom Kolom. Nakon izbora za Evropski parlament narodne partije imaju veliki uticaj i realnu šansu da njen predstavnik Žak Klod Junker postane predsednik Evropske Komisije.
Političke partije u Srbiji su nakon 2000. godine pokrenule kampanju učlanjivanja u evropske koalicije srodnih partija. Među prvim članicama Socijalističke internacionale (SI) je DS koja je doživela težak poraz 2012. i 2014. godine, a zatim i unutarpartijski raskol. SPS je odustala od namera da postane deo SI i rešila je da se udruži u novu političku asocijaciju tzv. „progresivce”, dok SNS koja predstavlja najuticajniju stranku u Srbiji uskoro može postati članica evropskih narodnih partija. Za to je kandiduje ne samo politički program ili puna vlast u Srbiji, već i političke koordinate bliske vodećim naprednjačkim partijama u Evropi. Uticaj narodnog bloka u evropskoj politici je snažan i u Evropskom parlamentu.
Da podsetimo da je DS je od 2008. godine članica SI i u Parlamentarnoj skupštini Evrope ima svoje predstavnike, među kojima su i poslanici nemački SDP, austrijski SPO, britanski laburisti… Narodne partije su jake u Evropskom parlamentu, tako da SNS može brže da artikuliše državne interese Srbije kroz partnerske odnose sa vodećim konzervativnim partijama. Narodnjačkom bloku u Srbiji gravitira i SVM koji je deo vladajuće koalcije u Srbiji, dok su vanparlamentarne partije G 17 plus-URS i DSS izvan ovog bloka gde su u vreme vlasti i bile. Vodeće ličnosti narodnih partja bitnih za EU i Srbiju su Angela Merkel, Žorž Manuel Barozo, Herman van Rompej i drugi.
Tomislav Kresović

Pogledaj vesti o: Angela Merkel

Nastavak na BKTV News...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.