Izvor: RTS, 31.Jul.2014, 20:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li se klima vlast u Kragujevcu?
Pregovori o smeni vlasti su svakodnevna tema u Kragujevcu. Građanima probleme, međutim, ne prave stranačke igre, već javna preduzeća koja su pred kolapsom, plate koje kasne, i to što nema novih investicija. To su bili i argumenti naprednjaka za iniciranje smene gradonačelnika. Iz gradskog odbora DS-a poručuju da prekidaju razgovore sa SNS-om.
Dugogodišnji gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović tvrdi da ostaje na čelu tog grada jer ima stabilnu većinu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
"Ljudi koji se ne razumeju, koji ništa u životu nisu radili, pokušavaju da uzmu plen, nisu ga dobili na izborima sad pokušavaju da to menjaju", rekao je Stevanović.
Tvrdi da već godinu i po dana pokušavaju da sruše koaliciju i dodaje da se na kraju uvek poveća njegov koalicioni potencijal.
U koaliciji sa Stevanovićem su: Pokret za naš grad, DSS, LDP, SPO, JS, PUPS. U suštini, grad drže stranke koje nisu prešle republički cenzus. Od 87 odbornika gradonačelnika podržava 50.
"U ovom trenutku mi podržavamo većinu, ali ono što je ključno za Pokret za naš grad je finansijska konsolidacija grada", ističe Nebojša Zdravković.
U međuvremenu, u gradskom veću ostavku podnose dva člana DSS-a koji broji pet odbornika. Obrazloženje: Ne žele da učestvuju u ujdurmi.
"Mi čekamo da vidimo šta će da se dogodi na političkoj sceni Kragujevca. Kada dobijemo pozive od jedne ili druge strane odlučićemo šta ili kako dalje", kaže Predrag Džajević iz DSS-a.
Od kako su pre 15 dana najavili smenu gradonačelnika, naprednjaci su u medijskom tihovanju. Kažu, oglasiće se kad završe pregovore.
Velike su šanse da tada objave da im plan propada. Tako će Kragujevac ostati jedan od retkih gradova gde su i SNS i SPS u opoziciji.
Biće da Stevanović, ipak, ne mora da brine. Nezvanično, Bojan Pajtić, bez obzira na stav lokala, zabranjuje savez sa naprednjacima.
Kragujevački DS odbacuje tu tvrdnju ali prekida razgovore s naprednjacima. "Činjenica je da smo danas u situaciji da objavimo prekid razgovora sa SNS-om jer smo čuli samo kvote, fotelje, a nigde plan za razvoj Kragujevca", rekao je Dušan Obradović iz DS-a.
Bratislav Tododrović 18 godina popravlja gume. Osluškuje političare i gleda svoja posla
"Naš narod kaže 'use i u svoje kljuse'. Ja bih više voleo normalno da je normalno, ali nije... Ali, dobro, mora da se radi, mora da se živi", priča Bratislav.
Slično razmišljaju građani - uglavnom opterećeni opstankom.
U međuvremenu finansijski krah preti javnom sektoru koji upošljava oko 4.000 ljudi. Čistoća kasni mesec i po u isplati radnika - uveden je minimalac.
"Morali smo da primenimo jer to donosi uštedu na mesečnom nivou 6,5 miliona'", kaže direktor "Čistoće" Dejan Raonić i dodaje da minimalac iznosi 29.500.
Nezvanično, baj pas vlasti trajaće do septembra. Niz odbornika smatra da će tad naprednjaci ponovo u ofanzivu.
Pogledaj vesti o: Srpska Napredna Stranka, Kragujevac






