
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Sep.2021, 04:17
Dačić nakon međustranačkog dijaloga: Vlast će sve implementirati, opozicija da se opredeli
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić rekao je danas da je vlast prihvatila mnogo toga što ranije nije postojalo u izbornim uslovima, kao što je privremeno nadzorno telo koje bi pratilo medije, ali i da se privremeno promeni sastav RIK-a.
Dačić je posle međustranačkog dijaloga rekao novinarima da će vlast u Srbiji realizovati sve što je prihvaćeno kao dogovor, a da se opozicija u narednim nedeljama opredeli hoće li učestvovati u tim telima.
Dačić >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je istakao da je vlast u Srbiji, uključujući predsednika Aleksandra Vučića, imala izraženu želju da uradi sve što je moguće za unapređenje uslova.
Govoreći o privremenom nadzornom telu, Dačić je kazao da će se ono sastojati od 12 članova, da će 6 predložiti REM, a šest opozicija, a to telo će, objašnjava imati ulogu da prati medije, izveštaja javnost o primeni Pravilnika za javne servise.
Kada je reč o sastavu RIK-a, vlast se, preneo je Dačić, saglasila da doda još 6 članova i 6 zamenika članova u stalni sastav i to iz redova opozicije.
On je ocenio da su neke političke stranke imale "strah" da stave potpis "da ih Đilasova platforma ne bi optuživala da pomažu vlasti".
"Vlast u Srbiji će realizovati sve što je prihvaćeno kao dogovor i radićemo na implementaciji sporazuma. Evroparlamentarci su predložili da ovo bude njihov predlog mera sa kojim smo se mi složili, a očekujemo u narednim danima da se stranke opozicije opredele da li žele da učestvuju u implementaciji, odnosno u tim telima", rekao je Dačić.
Koliko god razgovori bili teški, napredak je postignut, rekao je Dačić i dodao da je vlast bila spremna na kompromis i da ima delova sa kojima se ne slaže.
Evroposlanik Vladimir Bilčik rekao je da su oni izradili jedan dokument na osnovu povratnih informacija koje su dobili od učesnika u međustranačkom dijalogu, te da su u tom dokumentu predvideli niz mera koje bi mogle da pomognu Srbiji da unapredi političke uslove za naredne izbore.
"Dokument su predložili kofasilitatori, a želimo da pozovemo sve koji su učestvovali u dijalogu da aktivno rade na sprovođenju sadržaja dokumenta, da rade na sprovođenju konkretnih mera", rekao je Bilčik i dodao da su oni spremni i da se vrate kako bi pratili sprovođenje dogovora.
Bilčik smatra da dokument predstavlja korak napred i poručio je da bojkot izbora nije način da se ostvari napredak kada je reč o demokratiji.
"Nadam se da će to svi imati na umu predstojećih nedelja", dodao je.
Dačić je na kraju poručio da unapređenje izbornog procesa neće biti ugroženo time da li će dokument biti potpisan ili ne.
Dveri: Dogovor vlasti i evroparlamentaraca, a ne s opozicijom
Srpski pokret Dveri ocenjuje da je novi dogovor o izbornim uslovima u stvari dogovor vlasti i evroparlamentaraca, a ne dogovor s opozicijom, te da je to pre svega spisak dobrih namera, ali bez garancije da će biti ispoštovan.
"Novi evropski papir koji smo danas dobili na kraju međustranačkog dijaloga je bolji od prvog, ali u njemu i dalje nema konkretnih garancija da će doći do poboljšanja izbornih uslova", konstatuje pokret Dveri u saopštenju koje je dostavljeno medijima.
Oni navode da je data odlična dijagnostika problema, ali ne i jasni kontrolni mehanizmi kako će uslovi za izbore biti zaista popravljeni.
"Očekivanje da će aktuelna vlast sprovesti ove preporuke je nerealno jer to nisu uradili ni do sada. U primeni sporazuma nema opozicije koja bi kontrolisala kompletan predizborni proces, a to je jedina prava garancija", navode Dveri.
Ovo je zapravo dogovor između vlasti i evroparlamentaraca, a ne dogovor sa opozicijom, konstatuje pokret i dodaje: "Ovo je spisak dobrih namera, ali ko garantuje da će ovo zaista biti i sprovedeno. Niti smo konsultovani o završnom tekstu niti smo imali mogućnost da uložimo amandmane".
U saopštenju se navodi i da će Predsedništvo Srpskog pokreta Dveri u narednim danima zauzeti stav da li će uzeti učešća u unapređenju i primeni ovog dokumenta koji predlažu vlast i evroparlamentarci.
Evroparlamentarci predložili 16 mera
Evroparlamentarci koji posreduju u dijalogu vlasti i opozicije o uslovima za izbore u proleće 2021. godine, u završnom dokumentu predlažu 16 mera, saznaje Tanjug.
Između ostalog, predlaže se osnivanje privremenog nadzornog tela čija je nadležnost praćenje medija, konsultacije, izveštaj o primeni pravilnika za RTS i RTV, davanje mišljenja o radu nezavisnih institucija i njihovim odlukama.
U privremenom nadzornom telu trebalo bi da bude šest članova koje predlaže REM, a šest predsednik Narodne skupštine Srbije, nakon konsultacija sa ostalim učesnicima međustranačkog dijaloga.
Druga tačka odnosi se na donošenje novog propisa u obliku obavezujućeg pravilnika za javni medijski servis RTS i RTV, radi boljeg regulisanja pokrivanja izborne kampanje.
U dokumentu stoji da bi trebalo privremeno promeniti stalni sastav Republičke izborne komisije, dodavanjem još šest članova i šest zamenika članova u njegov sastav iz reda celokupne opozicije u zemlji.
Pored toga, predlaže se izmena načina finansiranja troškova izborne kampanje, tako da se 30 odsto sredstava podjednako raspodeli svim podnosiocima izbornih lista koji su dali izjavu da žele da finansiraju svoje troškove izborne kampanje iz javnih sredstava, a da 70 odsto sredstava bude raspoređeno samo na one izborne liste koje su osvojile mandate u parlamentu, srazmerno broju osvojenih mandata.
Kako se navodi, svi mediji mogu da objave svoje tarife za političko oglašavanje pre početka izborne kampanje.
Takođe, treba da se usvoje preporuke za privatne emitere sa nacionalnom pokrivenošću, terestrijalnom i kablovskom, koje se odnose na predstavljanje programa kandidata za predstavljanje izborne kampanje.
U dokumentu se navodi da se mora osigurati da vlasti imaju dovoljno uspostavljenih procedura za sprečavanje i istragu neprimerenog pritiska na birače.
Pored toga, sugeriše se da treba obaviti reviziju biračkog spiska, kao i da status posmatrača izbora treba da bude regulisan zakonom.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Dačić: Đilas tražio da se ne raspravlja o EU dokumentu, već o njegovom
Izvor: N1 televizija, 18.Sep.2021
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić rekao je da će danas do 12 časova, na sednici međustranačkog dijaloga koji se vodi uz posredstvo Evropske unije, akteri probati da definišu tekst koji bi predstavljao kompromis, čak i sa partijama koje, kako je rekao, "samo traže alibi" kako ne bi izašle...