Izvor: RTS, 01.Maj.2015, 12:14 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EU podseća Orbana da je smrtna kazna zabranjena
Evropska unija je podsetila mađarskog premijera Viktora Orbana da je smrtna kazna zabranjena u Uniji, nakon što je pokrenuo debatu o njenom ponovnom uvođenju u Mađarskoj.
Mađarska vladajuća partija Fides, koja je pod sve većim pritiskom ekstremno desničarske opozicije, pozvala je da se razmotri mogućnost ponovnog uvođenja smrtne kazne, koja je ukinuta posle pada komunizma 1990, ali i zabranjena >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u Evropskoj uniji, prenosi Beta.
Pitanje smrtne kazne postavili su premijer Viktor Orban i vodeći političari Fidesa posle prošlonedeljnog ubistva 22-godišnjeg radnika u prodavnici duvana u Kapošvaru.
Orbanovi prijatelji konzervativci iz Evropske narodne partije takođe su ga upozorili da se o zabrani smrtne kazne u EU ne može pregovarati.
Ukoliko Mađarska ponovo uvede smrtnu kaznu može biti pokrenuta procedura koja dovodi do sankcija, kao što je suspenzija prava glasanja u Savetu Evrope, rekao je jedan izvor Unije za agenciju Frans pres.
"Ukidanje smrtne kazne je jedan od uslova za ulazak u Evropsku uniju", rekao je portparol Evropske komisije, dok je evropski komesar Dimitris Avramopulos rekao pred Evropskim parlamentom da za EU smrtna kazna nikad nije odgovor.
Komesar za ljudska prava u Savetu Evrope Nils Muižnijeks rekao je da je duboko zabrinut zbog populističkog stava u mađarskom političkom diskursu.
"Ideja ponovnog uvođenja smrtne kazne nespojiva je sa mađarskim obavezama prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i suprotna je vrednostima koje brani Evropa", naveo je Muižnijeks u saopštenju.
Evroposlanici su zatražili od zvaničnika Unije da reaguju na izjave mađarskog premijera, a predsednik Evropskog parlamenta, socijaldemokrata Martin Šulc rekao je da će razgovarati sa Orbanom.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija






