Astma i zbog automobila

Izvor: Mondo, 23.Mar.2013, 12:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Astma i zbog automobila

Život uz prometne saobraćajnice, možda je odgovoran za 14 odsto slučajeva hronične astme među decom, ukazuje studija EU u Barseloni, Beču, Bilbau, Briselu, Granadi, Ljubljani, Rimu, Sevilji, Stokholmu i Valensiji.

U obzir je uzeta udaljenost boravišta obolele dece od vrlo prometnih puteva - onih kojima dnevno prođe 10 i više hiljada vozila.

Utvrđeno je da se 33.200 slučajeva dečje astme u dotičnim gradovima ili 14 odsto, može pripisati životu u >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << blizini prometnih saobraćajnica.

Stručnjaci ističu da do ovih slučajeva astme ne bi došlo da ta deca nisu živela u prometnoj zoni, odnosno da nisu bila izložena tolikom aero zagađenju saobraćajnog porekla.

Dejstvo ovog zagađenja kao uzročnika astme može se uporediti sa delovanjem pasivnog pušenja, koje Svetska zdravstvena organizacija smatra odgovornim za između četiri i 18 odsto slučajeva dečje astme, zaključak je ove studije.

Procenjeno je da u deset razmatranih gradova trećina populacije živi u radijusu od 75 metara od prometnih puteva, a više od polovine u radijusu od 150 metara.

U ovoj studiji je izmeren i uticaj saobraćajnog zagađenja na srčane bolesti među starijim stanovništvom. Utvrđeno je da se 28 odsto tih bolesti može pripisati životu u blizini prometnih puteva.

(Tanjug)
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.