Srbija ne čuva Mladića, rešićemo taj problem

Izvor: S media, 24.Feb.2010, 17:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija ne čuva Mladića, rešićemo taj problem

Srpski tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević negirao je u Hagu da Srbija štiti generala Ratka Mladića, optuženog za genocid nad nesrbima u BiH, naglašavajući da će vlasti u Beogradu rešiti taj problem.

Tokom medjunarodne konferencije o nasledju Haškog tribunala, predsednica Udruženja Majke Srebrenice Munira Subašić pitala je tužioca Vukčevića "do kada će Srbija čuvati >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Ratka Mladića i Gorana Hadžića", sugerišući da srpske vlasti znaju gde se oni nalaze.

"Srbija ne čuva Mladića i mislim da je to svima jasno posle hapšenja Radovana Karadžića. To nije istina i mi ćemo to da završimo", odgovorio je tužilac Vukčević.

Na dodatno pitanje Subašićeve da li misli da bi Skupština Srbije trebalo da usvoji rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici, kakvu je nedavno usvojio Evropski parlament, Vukčević je odgovorio potvrdno.

"Trebalo bi usvojiti onakvu rezoluciju kakvu je usvojio Evropski parlament", rekao je tužilac.

Vukčević je opovrgao tvrdnju Subašićeve da je sudjenje bivšem tuzlanskom zvaničniku Iliji Jurišiću u Beogradu bilo "političko", podsećajući da je Jurišić u prvostepenom postupku osudjen na 12 godina zatvora "zbog krivičnog dela u kojem je stradalo više od 50 vojnika" JNA pri povlačenju iz Tuzle.

Učesnici konferencije u Hagu će, tokom više rasprava, razmatraju "strategiju" i "dugoročno očuvanje nasledja" Tribunala preko "arhive i informativnog centra", kao i "značaj nasledja za žrtve i za zajednice u bivšoj Jugoslaviji".

Teme će biti i sudjenja za ratne zločine pred nacionalnim sudovima, razvoj kapaciteta nacionalnih pravosudja za ta sudjenja i budućnost nasledja Tribunala.

U današnjoj raspravi su sa kolegama iz BiH i Hrvatske učestvovali tužilac Vukčević i predsednik Odeljenja za ratne zločine Apelacionog suda u Beogradu Siniša Važić.

Skupu u Hagu prisustvuju i predsednica Kasacionog suda Srbije Nata Mesarović.

U radu skupa učestvuju i predstavnici pravosudja, vlada i nevladinih organizacija iz Srbije, BiH, Hrvatske, zemlje domaćina Holandije, te više medjunarodnih organizacija, poput OEBS i UN.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.